Swędzące stopy - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Swędzenie stóp to dość powszechny problem. Tylko dlaczego właściwie tak się dzieje? Dlaczego stopy swędzą i jak poradzić sobie w tego typu sytuacjach? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Swędzenie stóp – o czym właściwie mowa?
  2. Swędzące stopy – przyczyny
  3. Swędzące stopy – diagnostyka i leczenie
  4. Swędzące stopy – profilaktyka
  5. Wygodne obuwie zdrowotne
  6. Akcesoria ortopedyczne do ochrony stóp

Swędzenie stóp – o czym właściwie mowa?

Swędzenie stóp to dokuczliwa przypadłość, która może dosięgnąć każdego z nas – jednakowo kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Czasem jest tak intensywne, że powoduje to nie tylko dyskomfort, ale również utrudnia normalne funkcjonowanie. Tylko co właściwie oznacza pojęcie swędzące stopy? Co się pod nim skrywa? Świąd to nic innego jak uczucie wyzwalające potrzebę drapania. Dlatego, jeśli mamy do czynienia ze świądem stóp, to oznacza chęć drapania na nich skóry. Swędzeniu często towarzyszą zmiany skórne, w tym na przykład pęcherze, pęknięte lub otwarte przestrzenie, czy zaczerwienienia. Bardzo często zauważyć też można suche i łuskowate blaszki, wysypkę, czy białe punkty. Oczywiście zdarzają się też przypadki, gdy swędzenie stóp występuje bez fizycznych zmian powierzchni skóry.

swędzi stopa na plaży 

Swędzące stopy – przyczyny

Tylko dlaczego stopy nas swędzą? Skąd tego typu problemy? Okazuje się, że za świąd stóp może odpowiadać wiele różnych powodów. Wszystko dlatego, bo za dolegliwość nie odpowiada jedna konkretna jednostka chorobowa, czy jedna przyczyna. Niekiedy może to być efekt zbyt wilgotnego, czy nawet zbyt suchego środowiska, które prowadzi od odczuwalnych zmian skórnych. Na pewno swędzenie stóp będzie efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia. Jeśli sięgamy po buty wykonane ze sztucznych tworzyw, które nie przepuszczają powietrza i nie zapewniają stopom odpowiednich warunków, to niestety może to się skończyć właśnie świądem.

Za tego typu dolegliwości może odpowiadać też nasze nieodpowiednie praktyki higieniczne. Jeśli będziemy sięgali po kosmetyki zawierające w swoim składzie substancje drażniące, to także możemy wywołać reakcję w ciele lub na nim, a w tym na przykład swędzenie skóry stóp.

Stosowanie pewnych leków także niesie ze sobą skutki uboczne w postaci świądu stóp. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie podobną reakcję, to możemy sprawdzić na ulotce, czy przypadkiem dany lek nie powoduje świądu.

Zdarzają się też przypadki, gdzie za swędzenie stóp odpowiadają bakterie, wirusy, pasożyty, czy grzyby. I tak za dokuczliwą przypadłość może odpowiadać na przykład grzybica skóry, którą najczęściej wywołują grzyby dermatofitowe. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z zarodnikami, które mogą bytować w glebie, wodzie, na sierści zwierząt, czy nawet na dywanach i wykładzinie. Najbardziej sprzyjające warunki to  ciepłe i wilgotne miejsca. Inną przyczyną swędzenia skóry może być świerzb, a dokładniej mówiąc choroba, którą wywołują roztocza. Rozmnażają się one pod skórą, a następnie powodują podrażnienia i swędzenie.

Świąd stóp może także świadczyć o chorobach wewnętrznych, z którymi się zmagamy. W tym przypadku może to być chłoniak, czerwienica prawdziwa, czy nawet niedokrwistość spowodowana z niedoboru żelaza. Swędzenie stóp to objaw, który występuje również przy przewlekłej chorobie nerek, czy chorobach tarczycy. Silnego świądu stóp nie wolno lekceważyć także w czasie ciąży, ponieważ może to być objaw cholestazy, czyli choroby wątroby związanej z wewnątrzwątrobowym zastojem żółci. Wszystko dlatego, że może to doprowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży, a nie zawsze jest to bezpieczne dla dziecka noszonego pod sercem. 

Swędzące stopy – diagnostyka i leczenie

Na początek możemy spróbować działań we własnym zakresie, w tym na przykład pomyśleć o zmianie używanych kosmetyków, obuwia, czy zastosowaniu preparatów na swędzące stopy. Z zakupem czegoś dla siebie nie powinno być trudności, zwłaszcza że farmaceuci chętnie służą pomocą. Oczywiście takie działania nie zawsze pomogą i jeśli okaże się, że swędzenie stóp jest bardzo dokuczliwe, trwa długo i nie ustaje wskutek podjętych przez nas starań, to należy pomyśleć o wizycie u lekarza.

W końcu to właśnie lekarz dysponuje odpowiednią wiedzą i praktyką, więc na podstawie swojego doświadczenia będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Aby jednak mógł postawić dobrą diagnozę, najpierw będzie musiał przeprowadzić badanie fizykalne, jak i dokładny wywiad. Warto się do niego przygotować i podać lekarzowi jak najwięcej informacji o tym, w jakich sytuacjach pojawił się świąd stóp, o towarzyszących mu objawach, jak i o tym, czy przyjmujemy jakieś leki. Jeśli to nie wystarczy do postawienia diagnozy, to możemy być pewni, że specjalista zaleci także dodatkowe badania, w tym na przykład badanie krwi.

Samo leczenie swędzących stóp uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. Jeśli specjalista stwierdzi, że za przypadłość odpowiada reakcja alergiczna, to zaleci odstawienie danych preparatów, czy produktów. W przypadku infekcji grzybiczej zostaną nam zalecone kremy przeciwgrzybicze, czy spraye przeciwgrzybicze.

W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zalecić też przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych na receptę. Jeśli zostaną zdiagnozowane u nas inne schorzenia, to możemy być pewni, że lekarz wdroży terapię, która pozwoli zahamować ich rozwój i złagodzić skutki uboczne, w tym na przykład swędzenie stóp. W łagodzeniu tego typu dolegliwości pomagają także leki przeciwhistaminowe, więc lekarz również może je zalecić.

swędząca stopa

Swędzące stopy – profilaktyka

Co robić, aby uniknąć tego typu problemów? Jak zabezpieczyć się przed świądem stóp? Całe szczęście istnieje kilka pomysłów, które możemy wykorzystać. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim powinniśmy zwracać większą uwagę na higienę stóp, a także na to, po jakie kosmetyki sięgamy. Kategorycznie odradza się zakupu środków, które zostały wyprodukowane na bazie substancji drażniących. Dobrym wyborem okażą się naturalne kosmetyki, których ostatnio pojawia się coraz więcej.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakie buty będziemy nosili. Jak wiadomo, świąd stóp mogą powodować buty wykonane ze sztucznych materiałów. Dlatego, gdy chcemy uniknąć podobnych dolegliwości, to lepiej zrezygnować z zakupu butów z eco skóry i innych materiałów, które nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Odpowiednim wyborem będą za to buty z naturalnych surowców, w tym na przykład z bawełny, jak i skóry licowej, nubuku, czy zamszu. 

Więcej uwagi powinniśmy też poświęcić na wybór skarpetek. Choć niektóre z nich można nabyć za bardzo przystępną cenę, to nie zawsze są one dobre gatunkowo. Przełoży się to na stan naszych stóp, jak i na występowanie różnego typu reakcji, w tym na przykład świądu stóp. Godne uwagi produkty to tylko takie, które zostały wykonane z oddychających materiałów, a więc z bawełny.

Poza tym powinniśmy też na bieżąco sprawdzać stan swojego zdrowia, bo w wielu przypadkach swędzenie stóp świadczy o innych schorzeniach. Dlatego pamiętajmy, by przynajmniej raz w roku wykonać pełne badania kontrolne. Dodatkowo jeśli zauważymy u siebie niepokojące symptomy w postaci świądu stóp, które utrzymują się przez dłuższy czas, to należy od razu umówić się na wizytę do swojego lekarza.

wygodne obuwie terapeutyczne

Wygodne obuwie zdrowotne

Sklep obuwniczy biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne schorzenia stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Dr Orto, Waldlaufer, Rock, Scholl, Dr Luigi, Solidus, Caprice, Manitu, Suave Comfortabel, Josef Seibel, Birkenstock, Fly Flot Italiano, Toni Pons, Berkemann, Dr Brinkmann, Nursin Care, Comfortabel, Axel Comfort, PodoWell, Lesta, Alpina, Ara, Rieker, Arcopedico.

Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.

Bio Stopa realizuje zamówienia internetowe na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

Akcesoria ortopedyczne do ochrony stóp

W sklepie Bio Stopa znajdziesz wygodne obuwie zdrowotne najlepszych europejskich producentów oraz profesjonalne akcesoria ortopedyczne. Akcesoria to produkty zdrowotne, które chronią stopy i mają właściwości lecznicze. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. kliny, zapiętki, osłony na haluksy, półwkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, podpiętki, wkładki, peloty. Jeśli masz pęcherze, odciski, modzele na stopie, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów na odciski niemieckiej marki Berkemann. Plaster na pęcherze odciąża odgniecenia występujące przy odciskach. Ten wysokiej jakości produkt został wyposażony w jony srebra przez co ma działanie antybakteryjne. Ponadto plastry na nagniotki, odciski, modzele, pęcherze marki Berkemann pochłaniają wilgoć. Przyniosą ulgę i pozwolą na normalne poruszanie bez uczucia dyskomfortu. Plastry ortopedyczne są wygodne w użyciu i sprawdzą się przy każdym rozmiarze stopy. Wybór markowych plastrów wysokiej jakości gwarantuje skuteczność oraz pełną ochronę naszych stóp.