Pielęgnacja stóp – sposób na piękne i zadbane nogi
Pielęgnacja stóp
Stopy utrzymują całe nasze ciało, pomagają nam pokonywać maratony, czy zdobywać kolejne szczyty górskie – a tak mało czasu poświęcamy im w codziennej pielęgnacji. Przeciętny człowiek robi dziennie około 5 tysięcy kroków! Nie wspominając o tym, że na każdym kroku Twoje stopy muszą dźwigać ciężar ciała. Dodatkowo wkładamy na nie buty i przez dłuższy czas na nich stoimy. Te ciężko pracujące części ciała zasługują na trochę więcej uwagi, niż im poświęcasz. Jak prawidłowo pielęgnować stopy?
Dlaczego prawidłowa pielęgnacja stóp jest tak ważna?
Przez to, że często stopy są ukryte pod skarpetkami i butami są ignorowane, mimo tego, jak ważne są dla naszego funkcjonowania. Właściwa pielęgnacja stóp sprawi, że będą wyglądać czysto, miękko i ładnie, a także zapewnią dobry stan zdrowia. Najlepszym sposobem pielęgnacji stopy jest przestrzeganie praktyk higienicznych, właściwe odżywianie i dbanie o ciało.
Codzienna rutyna – wyrób sobie dobre nawyki
- Tak jak nie przeżyłbyś dnia bez mycia zębów, tak nie powinieneś spędzać dnia bez pielęgnacji stóp.
- Sprawdzaj je codziennie pod kątem skaleczeń, owrzodzeń, obrzęków i zakażonych paznokci.
- Dobrze wyczyść je w ciepłej wodzie, ale unikaj moczenia ich, ponieważ może to spowodować wysuszenie.
- Codziennie nawilżaj je balsamem, kremem lub wazeliną. Nie wkładaj kremu nawilżającego między palce. Skóra powinna pozostać tam sucha, aby zapobiec infekcji.
- Unikaj noszenia obcisłych butów. Twoje buty nie powinny ranić stóp.
- Pomiń klapki i płaskie buty. Nie zapewniają wystarczającego wsparcia łuku.
- Zmieniaj buty, aby nie nosić codziennie tej samej pary.
- Przycinaj paznokcie prosto za pomocą obcinacza do paznokci. Następnie użyj pilnika do paznokci, aby wygładzić rogi, co zapobiegnie wrastaniu paznokcia w skórę.
10 sposobów na piękne i zdrowe stopy
- Nie noś zbyt ciasnych butów.
- Nie pożyczaj butów.
- Nie udostępniaj swoim znajomym przyborów do pedicure
- Nie ukrywaj przebarwionych paznokci lakierem. Pozwól im oddychać i rozwiązuj podstawowy problem.
- Nie usuwaj pumeksem odcisków.
- Nie wykonuj „samodzielnej operacji” na wrastającym paznokciu.
- Po długim dniu lub ciężkim treningu spróbuj przez kilka minut potrzymać nogi w górze.
- Zrób sobie masaż stóp lub zarezerwuj sesję refleksologii.
- Turlaj piłeczkę tenisową stopą.
Do czego może doprowadzić brak pielęgnacji stóp?
Najczęściej o stopy zaczynamy dbać dopiero latem, a gdy zimą kryją się w grubych skarpetkach to o nich zapominamy – a to ogromny błąd! Najbardziej zaniedbane stopy to zwykle te obciążone przez cały dzień niewygodnymi, ciężkimi i źle wentylowanymi butami oraz te, którym brakuje należytej pielęgnacji i higieny. Dlatego też tak często odwiedzane są gabinety dermatologów i podologów z wieloma różnorodnymi problemami stóp. Do najczęściej występujących problemów spowodowanych brakiem odpowiedniej pielęgnacji stóp należą pękające pięty, odciski, modzele, wrastające paznokcie oraz grzybica. Większą uwagę na sposób pielęgnacji stóp powinny również zwracać osoby, które cierpią na inne dolegliwości, na przykład cukrzycę lub choroby stóp.
Pielęgnacja stopy cukrzycowej – dlaczego jest tak ważna?
Z biegiem czasu cukrzyca może powodować uszkodzenie nerwów, które prowadzi do drętwienia stóp, co może utrudniać osobom chorym odczuwanie czucia w kończynach. Stan ten utrudnia również odczuwanie podrażnienia, bólu lub infekcji stóp. Mogą nie zauważyć, kiedy ich buty się ocierają, co prowadzi do zwiększonego ryzyka skaleczeń, owrzodzeń i pęcherzy. Dlatego szczególna pielęgnacja stopy cukrzycowej jest tak ważna! Jeśli dana osoba nie zostanie poddana leczeniu infekcji, mogą rozwinąć się wrzody, a nawet zgorzel. W przypadku rozwinięcia się gangreny, lekarz może zdecydować o amputacji.
Pielęgnacja stopy cukrzycowej – jak prawidłowo wykonywać?
- Codziennie sprawdzaj swoje stopy. Sprawdź, czy nie ma skaleczeń, pęcherzy, zaczerwienienia, obrzęku lub problemów z paznokciami. Użyj powiększającego lusterka ręcznego, aby spojrzeć na stopy. Zadzwoń do lekarza, jeśli coś zauważysz.
- Kąp stopy w letniej, nigdy gorącej wodzie. Utrzymuj stopy w czystości, myjąc je codziennie.
- Myj stopy delikatnie miękką ściereczką lub gąbką. Dokładnie wysusz między palcami.
- Codziennie nawilżaj stopy, ale nie między palcami, ponieważ to może sprzyjać infekcji grzybiczej.
- Ostrożnie obetnij paznokcie. Wytnij je prosto i spiłuj krawędzie. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko, ponieważ może to prowadzić do wrastania.
- Nigdy nie lecz sam odcisków lub modzeli. W tym celu udaj się do lekarza.
- Noś czyste, suche skarpetki, które zawsze powinieneś zmieniać codziennie. Weź pod uwagę skarpetki stworzone specjalnie dla pacjentów chorych na cukrzycę, które mają dodatkową amortyzację, nie mają elastycznej cholewki. A przede wszystkim są wykonane z włókien, które odprowadzają wilgoć.
- Noś skarpetki do łóżka, jeśli w nocy marzną Ci stopy, załóż skarpetki.
- Obejrzyj wnętrze butów przed ich założeniem. Pamiętaj, że Twoje stopy mogą nie być w stanie wyczuć kamyka lub innego obcego obiektu, który może je zranić.
- Utrzymuj stopy w cieple i suchości. Nie pozwól, aby Twoje stopy zmokły w śniegu lub deszczu.
- Nigdy nie chodź boso. Nawet w domu! Zawsze noś buty lub kapcie. Możesz na coś nadepnąć i skaleczyć się.
- Dbaj o swoją cukrzycę. Kontroluj poziom cukru we krwi.
- Nie pal. Palenie ogranicza przepływ krwi w stopach.
- Regularne wizyty u chirurga mogą pomóc w zapobieganiu powikłaniom związanym z cukrzycą.
Prawidłowa pielęgnacja stóp – sposób na uciążliwe dolegliwości
Popękane pięty dla wielu osób są powodem wielu kompleksów, jednak dzięki prawidłowej pielęgnacji stóp można wyleczyć ten wstydliwy problem. Skóra wokół pięt jest zwykle grubsza i bardziej sucha, niż reszta, dlatego, aby pozbyć się pęknięć, należy najpierw moczyć nogi w ciepłej wodzie z mydłem. Możesz też zastosować specjalną maskę sprzedawaną w aptekach, aby uszczelnić pęknięcia i zapobiec dalszym infekcjom. Właściwości przeciwbakteryjne i antybakteryjne miodu sprawiają, że jest dobrym lekarstwem na popękane pięty. Użyj go jako peelingu lub nałóż jako maskę. Pęknięcia pięt często nie są poważne i można je leczyć w domu za pomocą pielęgnacji stóp. Są jednak przypadki, w których mogą być spowodowane chorobami, dlatego jeśli cierpisz na poważne zmiany, powinieneś udać się do lekarza.
Czy spanie w skarpetkach jest dobrym pomysłem?
Jeśli zastanawiasz się, czy skarpetki w łóżku są w porządku, ze względów higienicznych oraz zdrowotnych, oto odpowiedź na nurtujące pytanie: Tak, możesz spać w skarpetkach! Nie będzie stanowiło to problemu, chyba że będą zbyt ciasne. Oczywiście, należy je codziennie zmieniać. Pamiętaj jednak, że chronicznie zimne zęby mogą być oznaką chorób oraz problemów z krążeniem.
Warto również zakupić wygodne obuwie zdrowotne damskie lub męskie, które pomogą w utrzymaniu naszych stóp w dobrej kondycji. Dodatkowo pamiętajmy o stosowaniu wkładek ortopedycznych oraz akcesoriach ortopedycznych.