Choroby stóp - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Choroby stóp - jak zapobiegać schorzeniom stóp?

Statystycznie 2 na 3 osoby, cierpią z powodu jakichkolwiek chorób stóp. Bardzo mało ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu. W przeciągu całego swojego życia przemierzamy tysiące kilometrów, a nasze kości, ścięgna stóp i więzadła wykonują bardzo ciężką pracę. Stopa jest bardzo ważnym elementem naszego ciała i umożliwia nam przemieszczanie się. Składa się z 26 kości, 33 stawów oraz ponad 100 mięśni, ścięgien i wiązadeł. Stopa jest amortyzatorem naszego całego organizmu oraz reduktorem wstrząsów przechodzących od podłoża przez stopę, aż po górne części ciała. Tylko zdrowa i zadbana stopa zapewnia 100% amortyzacji dla organizmu. 

Stopa i inne części ciała

Nieprawidłowo ułożona i ukształtowana stopa wpływa na ustawienie innych elementów narządu ruchu, co prowadzi do dolegliwości bólowych na wyższych poziomach naszego organizmu.  Jak to zrozumieć? 

Przykład. Stopa płaska lub wydrążona.

Płaska stopa powoduje przemieszczenie się do środka kostki przyśrodkowej, czego następstwem jest rotacja wewnętrznej podudzia i przemieszczenie się do środka stawu kolanowego. Powyżej kolana dochodzi do rotacji wewnętrznej uda, zwiększenia kompresji w stawie biodrowym i skośnego ustawienia miednicy. Powyżej miednicy dochodzi do zwiększonej kompresji krążków międzykręgowych po stronie płaskiej stopy, zmienia się ustawienie boczne kręgosłupa, co może wpływać na ułożenie barków. Nierówny rozkład kompresji wpływa na odczucie bólu, na każdym z poziomów ciała. Dodatkowo nieprawidłowa kompresja wpływa na ustawienie stawów i wymusza inną pracę mięśni. 

Choroby stóp i palców stóp

Do najczęstszych chorób stóp i palców stóp zaliczamy haluksy. Deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha dużego nieleczona może prowadzić do przykrych konsekwencji. Charakterystyczne dla tego schorzenia stóp jest boczne odchylenie palucha z przemieszczeniem się pierwszej kości śródstopia. Haluks z czasem objawia się zaczerwienieniem, obrzmieniem, bólem stawu śródstopno-paliczkowego. Następstwem jest poszerzenie przodostopia oraz wystąpienie chorób współistniejących (palec młotkowaty, palec szponiasty). Brak reakcji na dyskomfort i ból może doprowadzić do zmiany sposobu chodzenia, występowania dolegliwości w stawach kolanowych oraz odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Przy trzecim i czwartym stopniu zaawansowania, chorzy na palec koślawy mają problem z chodzeniem i doborem odpowiedniego obuwia

Choroby stóp przedstawiona stopa haluksowa na zielonej trawie

Schorzenia palców stóp stopa cukrzycowa i dna moczanowa 

Powikłaniem źle leczonej cukrzycy jest stopa cukrzycowa. Na skutek hiperglikemii dochodzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, zmniejszenia ich elastyczności i miażdżycą. Długotrwałe niedokrwienie tkanek i martwica często skutkują amputacją zajętej części stopy. Dna moczanowa jest chorobą ogólnorozwojową atakującą stawy stóp, a w szczególności I staw śródstopno-paliczkowy palucha. Artretyzm to zaburzenie w przemianie kwasu moczowego, czego następstwem jest odkładanie się skrystalizowanych kryształków kwasu w stawach i ścięgnach. Ta choroba stóp charakteryzuje się natężonym bólem dużego palca u stóp, tkliwością, zaczerwienieniem i obrzękiem stóp. 

Choroby stóp wywołujące największy dyskomfort stóp

Występuje szereg chorób stóp mających wpływ na dyskomfort stóp. W zależności od schorzenia stóp ten ból jest mocniejszy lub lżejszy. Wśród chorób, powodujących ból całej stopy wyróżniamy:

  • płaskostopie  obniżenie fizjologicznych łuków, zmienia budowę podparcia całej stopy. Wyróżnia się płaskostopie poprzeczne i płaskostopie podłużne. 
  • stopa wydrążona to nadmierne wysklepienie i skrócenie środkowej części stopy. Występuje ból w podbiciu stopy, na którym tworzą się modzele.
  • ostroga piętowa to choroba stóp polegająca na przeciążeniu  przyczepu ścięgna do kości i powstania stanu zapalnego. Przyczyną ostrogi piętowej najczęściej jest nadwaga i źle dobrane obuwie. 

Choroby stóp objawy innych schorzeń

Nie tylko schorzenia kości stóp i stawów są powodem dyskomfortu tej części ciała. Innymi objawami chorobowymi w obrębie stóp są:

  • grzybica przyczyną piekących, swędzących nóg są namnażające się drożdżaki, dla których idealnych środowiskiem rozwoju jest duża wilgotność. 
  • wrastający paznokieć źle wyprofilowany paznokieć, wbijając się w skórę, powoduje dyskomfort. Jest efektem zbyt ciasnego obuwia i zbyt głębokiego obcinania paznokci, może powodować zaczerwienienia i stany zapalne. 
  • odciski i modzele spowodowane przez tarcia i ciśnienie, powodują ból w miejscu otartym przez obuwie. 
  • rwa kulszowa przepuklina uciskająca na nerwy obwodowe powoduje ból i drętwienie w obrębie całej nogi, aż do stopy. 
  • neuropatia obwodowa wywołuje zaburzenie czucia i funkcji stopy. Związana jest z chorobą ogólnorozwojową (alkoholizm, nowotwór, cukrzyca, niedobór witamin).

Chcąc uniknąć bólu stóp, a co za tym idzie chorób stóp, warto dbać o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Należy również ograniczyć używki, papierosy i alkohol, które mają wpływ na odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Jakiekolwiek niepokojące zmiany i ból powinien być konsultowany z lekarzem. Warto również zakupić specjalistyczne wygodne obuwie zdrowotne damskie lub męskie, które pomogą w leczeniu chorób naszych stóp. Dodatkowo pamiętajmy o stosowaniu wkładek ortopedycznych.