Odparzone stopy - leczenie, usuwanie, plastry

Odparzone stopy to typowa dolegliwość okresu letniego. Dlaczego doświadczamy tego typu problemów? Dlaczego stopy się odparzają? Po czym poznać, że nasze stopy się odparzyły i jak sobie poradzić z tym problemem? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Odparzone stopy – przyczyny 
  2. Odparzone stopy – objawy
  3. Odparzenia stóp – jak sobie z nimi poradzić?
  4. Odparzone stopy – jak zapobiegać?
  5. Wygodne obuwie terapeutyczne
  6. Wygodne buty do wkładek ortopedycznych

Odparzone stopy – przyczyny

Odparzenia powstają najczęściej w miejscach przegrzania skóry, która nie ma możliwości oddychania przez to, że został ograniczony lub całkowicie odcięty kontakt z powietrzem. Odpowiedzią skóry na wysoką temperaturę jest wzmożona aktywność gruczołów potowych, które sprawiają, że można nabawić się zmian zapalnych skóry nazywanych właśnie odparzeniami. Przyczyną takiego stanu może być wysoka temperatura, zwłaszcza w sezonie letnim, czy wtedy, gdy podróżujemy w ciepłe kraje.

Stopy nieprzyzwyczajone do wysokiej temperatury bardzo łatwo mogą się przegrzać, a skąd już niewielki krok do odparzeń. Co ciekawe, wcale nie muszą to być kryte buty, bo jak się okazuje, odparzone stopy mogą być efektem też noszenia letniego obuwia. Dzieje się tak najczęściej, gdy sięgniemy po nieodpowiedni rodzaj obuwia.

Jeśli nasz wybór padnie na buty wykonane z materiałów, które nie zapewniają właściwej cyrkulacji powietrza, to możemy być pewni, że skończy się to dla nas właśnie przegrzaniem skóry i odparzeniami. To jednak nie wszystko, ponieważ zbyt ciasne buty także mogą prowadzić do odparzeń i warto mieć świadomość, jak może się to dla nas skończyć.

Odparzenia stóp to problem, który może pojawić się na skutek predyspozycji związanych z nadaktywnością gruczołów potowych. Najczęściej problem ten dotyka osób, które zmagają się z różnego typu chorobami, w tym na przykład z otyłością. Osoby otyłe nadmiernie się pocą, a to sprawia, że nie trudno o przegrzanie skóry, czy właśnie odparzenie stóp. Jednak warto też wspomnieć, że stres także może skończyć się odparzeniami, podobnie jak niewłaściwa higiena skóry stóp. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań w kierunku zahamowania nadmiernego pocenia, to niestety odparzenia także mogą nas dosięgnąć.

odparzone stopy

Odparzone stopy – objawy

Odparzenia na stopach mogą obejmować punktowe miejsca na stopach, czy nawet większe obszary, w tym na przykład pięty, czy powierzchnie pod palcami. Są to miejsca, które narażone są na największy nacisk, a problem ten to efekt podwyższonej temperatury i wilgotnego środowisko. Tylko skąd wiedzieć, że odparzenie stóp nas dosięgnęło? Po czym poznać, że mamy do czynienia z tego typu problemem? Odparzenia stóp wcale nie są takie trudne do zdiagnozowania, bo dają bardzo charakterystyczne objawy.

O czym dokładnie mowa? Jeśli po noszeniu ciasnego lub nieodpowiedniego obuwia w czasie upałów zauważymy zaczerwienienie i przekrwienie skóry, a także obrzęk, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z pierwszym objawem stanu zapalnego. Z czasem może pojawić się również wysięk, ale nie tylko. Zmianom skórnym na stopach często towarzyszy również ból i świąd.

Odparzenia stóp – jak sobie z nimi poradzić?

Jeśli zauważymy, że podobny problem dosięgnął nas, czy kogoś z domowników, to warto szybko podjąć działania mające na celu odkażenie i złagodzenie stanu zapalnego. W tym zadaniu może sprawdzić się moczenie stóp w wodzie z dodatkiem substancji wykazujących tego typu właściwości. Idealnym wyborem będzie nadmanganian potasu lub wyciąg z rumianku.

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że na odparzenia stóp świetnie też działa herbata, o ile jest niesłodzona. Moczyć stopy powinniśmy przez kilka minut, a następnie należy je dokładnie osuszyć, ale nie trać ich ręcznikiem, bo możemy pogorszyć podrażnienia.

Jeśli stopy są zaczerwienione, przekrwione i opuchnięte, to warto sięgnąć po środki o działaniu przeciwzapalnym, które przyspiesza też gojenie. Z wyborem odpowiedniego środka nie powinno być większych trudności, ponieważ w aptece czekają na nas liczne specyfiki. Przykładem jednego z nich jest maść z alantoiną, która faktycznie działa przeciwzapalnie i jest w stanie wspomóc gojenie oparzeń. Jeśli będziemy regularnie stosowali maść na chorobowo zmienioną skórę, to sprawimy, że zmniejszy się też świąd i zaczerwienienie, a skóra nie będzie się tak łuszczyć. 

W sytuacjach, gdy na stopach powstaną pęcherze wypełnione płynem surowiczym, to ważnym elementem leczenia będzie dezynfekcja skóry, gdyż w ten sposób można uniknąć infekcji. Zaleca się zatem sięgnięcie po środki antyseptyczne na bazie oktenidyny, a następnie założyć hydrożelowy lub hydrokoloidowy opatrunek.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że nie zawsze samodzielnie działania są polecane. Jeśli zmagamy się z różnego typu schorzeniami, w tym na przykład z cukrzycą, to wszelkiego typu zmiany na stopach, w tym również efekty odparzenia powinien zobaczyć specjalista. Dzięki temu można uniknąć bardzo długiego i często trudnego leczenia. Również w przypadku rozwinięcia zakażenia drożdżakowego nie będziemy w stanie samodzielnie sobie poradzić.

Koniecznie będzie leczenie przeciwgrzybiczymi preparatami, które lepiej wybierać ze specjalistą. Dlatego, gdy zauważymy, że odparzenie stóp przybierze bardziej zaawansowaną formę, to lepiej jak najszybciej zapisać się do fachowca. W leczeniu schorzeń stóp specjalizuje się podolog, więc to właśnie do niego powinniśmy skierować swoje kroki.

odparzona stopa

Odparzone stopy – jak zapobiegać?

Jeśli nie chcemy zmagać się z podobnymi problemami, to warto zadbać o stan swoich stóp, a także przestrzegać kilku prostych zasad. Jakich dokładnie? Najważniejsza z nich mówi o zakupie odpowiedniego obuwia. Za takie możemy uznać buty, które zostały wykonane z oddychających materiałów. Idealnym wyborem będą zatem produkty z naturalnej skóry. Zdecydowanie należy unikać produktów, które zostały wykonane z syntetyków, w tym z ekologicznej skóry, która nie ma nic wspólnego ze skórą. Tego typu buty sprawiają, że skóra nie ma zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a więc stopy się szybko odparzają i możemy doprowadzić do bolesnych zmian.

Nie bez znaczenia pozostaje nie tylko obuwie, po jakie sięgniemy, ale również skarpetki. Jeśli będziemy zakładać bawełniane skarpetki, to sprawimy, że będą wchłaniać pot, a nasze stopy będą miały zapewnione odpowiednie warunki. Gdy zdecydujemy się włożyć buty na gołą stopę, warto pomyśleć o wykorzystaniu specjalnego dezodorantu do stóp, czy też posypać stopy talkiem.

Dodatkowo należy także zadbać o odpowiednią pielęgnację stóp, zwłaszcza jeśli zmagamy się z nadmierną potliwością, czy innymi schorzeniami, które mogą prowadzić do odparzeń stóp. W takich przypadkach warto też skonsultować się z lekarzem i ustalić, co robić, by uniknąć przegrzania stóp i niemiłych konsekwencji tego stanu. Jest to bardzo ważne przy takich schorzeniach jak cukrzyca, ponieważ wszystkie rany powstałe na stopach nie tylko mogą się długo goić, ale łatwo o rozwój poważniejszych infekcji, czy stanów zapalnych. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahostką, ale gdy przyjdzie nam się zmierzyć z ich gojeniem, to szybko zauważymy, że wcale nie jest to takie proste, czasami wręcz niemożliwe.

męskie obuwie zdrowotne

Wygodne obuwie terapeutyczne

Bio Stopa to sklep obuwniczy prowadzący sprzedaż w Internecie oraz stacjonarnie w Warszawie w dzielnicy Mokotów. Głównym filarem działalności firmy jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Alpina, Dr Brinkmann, Ara, Arcopedico, Axel Comfort, PodoWell, Berkemann, Birkenstock, Caprice, Comfortabel, Dr Luigi, Toni Pons, Dr Orto, Fly Flot Italiano, Solidus, Josef Seibel, Lesta, Manitu, Nursin Care, Rieker, Rock, Scholl, Suave Comfortabel, Waldlaufer.

Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M. 

Dla lekarzy i personelu medycznego sklep przygotował wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiada obuwie na każdą porę roku.

Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do zakupów w sklepie Bio Stopa!

Wygodne buty do wkładek ortopedycznych

Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z  lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.

Ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, płaskostopie poprzeczne, stopy wydrążone, stopy szpotawe, paluchy koślawe i deformacje palców.