Rodzaje skóry w obuwiu: Kompleksowy przewodnik

Skóra to materiał, który od wieków jest wykorzystywany do produkcji obuwia. Jest trwała, wygodna i można ją farbować na dowolny kolor. Istnieje wiele różnych rodzajów skóry, które są wykorzystywane w butach, więc ważne jest, aby wiedzieć, co jest dostępne przed zakupem! W tym wpisie szczegółowo omówimy różne rodzaje skóry wykorzystywane w produkcji butów, abyś mógł wybrać odpowiedni rodzaj dla swoich potrzeb.

Skóry zwierzęce i syntetyczne

Skóry można podzielić na dwie główne kategorie: zwierzęce i syntetyczne. Skóra zwierzęca jest wytwarzana ze skóry martwych zwierząt i obejmuje tradycyjne rodzaje, takie jak krowa, świnia i jeleń. Skóra syntetyczna nie pochodzi od zwierzęcia, ale posiada różne właściwości, które naśladują wygląd i odczucie prawdziwej skóry. Są one często mieszane z innymi materiałami, aby uzyskać produkt końcowy o pożądanych właściwościach. Skóra syntetyczna może występować zarówno w formie tekstylnej, jak i łączonej. Tekstylia to po prostu mieszanka materiałów syntetycznych, zwykle poliestru lub nylonu, które są tkane razem w celu stworzenia imitacji skóry. Skóra klejona jest znacznie trwalsza niż tekstylna, ponieważ materiał składa się z rozdrobnionych skrawków prawdziwej skóry, które są sklejane z innymi materiałami, tworząc miękką powierzchnię.

Rodzaje skóry zwierzęcej w butach

Do najczęstszych rodzajów skór używanych w produkcji obuwia należą: Cielęca, Skóra bydlęca, Skóra jagnięca, Koźlęca, Skóra owcza i Skóra świńska. Niektóre inne materiały, które można znaleźć w butach to świńska skóra zamszowa, zamsz kozi i winyl. Każdy materiał występuje w szerokiej gamie gatunków, w zależności od wyglądu i trwałości niezbędnej dla wybranego produktu. W związku z tym skóra bydlęca o błyszczącym wyglądzie będzie dostępna z wysokim połyskiem, podczas gdy inna bez niego będzie bardziej matowa. Jest to spowodowane tym, że jest więcej pracy związanej z uzyskaniem błyszczącego wyglądu. Kolejną rzeczą jest grubość. Materiały grubsze wymagają więcej czasu na wykonanie, a tym samym kosztują więcej pieniędzy, podczas gdy cieńsze materiały, takie jak skóra cielęca są mniej trwałe i mają krótszą żywotność.

skóra licowa

Skóra cielęca

Rodzaj skóry, która jest wykonana ze skóry młodej krowy, jest bardzo miękka i elastyczna i jest preferowana przy produkcji formalnych butów, takich jak buty dla mężczyzn. Skóra cielęca jest znana ze swojego gładkiego wyglądu, który można łatwo wypolerować, aby uzyskać błyszczący wygląd, lub po prostu wyszczotkować, gdy pożądane jest bardziej matowe wykończenie. Ze względu na wysoki poziom porowatości skóry cielęcej, jest ona bardzo przewiewna, dzięki czemu jest wygodna w gorące dni. Ta elastyczność oznacza jednak, że nie jest to bardzo wytrzymały materiał i dlatego nie przetrwa dziesięcioleci, jak niektóre inne materiały. Ma również tendencję do marszczenia się, jeśli nie jest regularnie pielęgnowana. Dzięki swojej wytrzymałości jest to świetny materiał na buty okolicznościowe.

Skóra cielęca jest najczęściej używana do produkcji obuwia i zazwyczaj można ją znaleźć w butach wysokiej jakości takich marek jak Prada, Gucci czy Valentino.

Skóra bydlęca

Skóra bydlęca jest bardzo wytrzymałym materiałem, który dobrze trzyma się w trudnych warunkach - jest idealna do dużych butów, które zapewniają większą ochronę niż buty wizytowe. Ten rodzaj produktu jest wykonany ze skóry dorosłej krowy i ma bardziej szorstki wygląd w porównaniu do skóry cielęcej z powodu jej grubszej natury. Ma ona tendencję do bycia bardzo sztywnym, ale staje się bardziej elastyczny po rozgrzaniu przez użytkownika. Istotne jest, aby regularnie pielęgnować ten materiał, ponieważ z czasem może on wyschnąć. Skóra bydlęca jest najczęściej używana do produkcji obuwia i można ją znaleźć w butach casualowych takich marek jak Timberland, Converse i Vans.

Skóra jagnięca

Rodzaj skóry, która jest wykonana ze skóry dorosłej owcy, ma wiele odmian w zależności od sposobu garbowania skóry. Niektóre z nich to bardzo miękki i maślany. Jest również bardzo lekki, co czyni go wygodnym wyborem dla butów, które będą noszone przez długi czas (duży plus w miesiącach letnich). Materiał ten nie jest jednak tak wytrzymały jak skóra bydlęca, nie sprawdza się w trudnych warunkach i traci swój kształt, jeśli nie jest regularnie pielęgnowany.

Skórę jagnięcą najczęściej można znaleźć na butach wizytowych, takich jak loafersy czy oxfordy takich marek jak Ralph Lauren czy Salvatore Ferragamo.

Skóra kozia

Podobna do skóry jagnięcej, skóry kozie ma wiele odmian z powodu różnych sposobów jej garbowania. Ma tendencję do bycia cieńszą niż inne rodzaje skóry, ale nadal dobrze trzyma się w trudnych warunkach. Skóra kozia, jeśli się o nią dba, może po pewnym czasie stać się bardzo miękka i maślana. Jednak, podobnie jak skóra jagnięca, materiał ten traci swój kształt, jeśli nie jest regularnie pielęgnowany i traci połysk, jeśli nie jest często polerowany. Skóra kozia jest najczęściej używana do produkcji butów casual, takich jak buty i trampki takich marek jak Steve Madden i Dr Martens (DM).

męskie buty skórzane

Skóra owcza

Rodzaj skóry wykonany specjalnie z owczej skóry, posiada naturalny olej lanolinowy, który pomaga odprowadzać wilgoć, utrzymując stopy w cieple w zimnych warunkach. To również sprawia, że materiał jest elastyczny, trwały i lekki. Skórę owczą można znaleźć dość często w butach casualowych takich marek jak UGG, Born czy Keen.

Nubuk

Rodzaj skóry, która została wyszczotkowana, aby nadać jej aksamitny wygląd z matowym wykończeniem, nubuk jest łatwo rozpoznawalny po rozmytej fakturze po jednej stronie buta. Materiał ten szybko mięknie, ale wytrzymuje lata, jeśli jest regularnie woskowany odpowiednim produktem przeznaczonym do tego celu. Nubuk nie rozciąga się ze względu na swoją włóknistą naturę - ściska się dopiero pod wpływem nacisku, który z czasem powoduje rozpad włókien w skórze. Może się zbijać w miejscach, gdzie obuwie zazwyczaj ociera się o powierzchnie, gdy traci swój kształt. Nubuk jest najczęściej stosowany w butach, butach i trampkach takich marek jak Hush Puppies, Timberland i Chaco.

Skóra patentowa

Rodzaj skóry, która jest błyszcząca, gdy jest nowa, ale z wiekiem matowieje. Może być elastyczna, gdy jest ogrzana przez stopę użytkownika, ale staje się sztywniejsza, gdy jest zimna. Patent występuje w wielu różnych kolorach, w tym czarnym, brązowym, czerwonym oraz srebrnym lub złotym. Ten materiał ma tendencję do tracenia połysku z upływem czasu, co sprawia, że nie jest dobrym wyborem na formalne buty - najlepiej sprawdza się w casualowych projektach, takich jak trampki takich marek jak Converse czy Puma.

Zamsz

Zamsz nie zawsze jest gładki, ponieważ został wykonany ze spodu skóry zwierzęcia, a nie z zewnątrz. Jeśli jeśli przyjrzysz się zamszowi z bliska, zauważysz, że materiał ten ma wiele włókien biegnących w różnych kierunkach. Ta cecha sprawia, że łatwo jest stworzyć fakturę na powierzchni butów. Zamsz jest wytwarzany poprzez rozszczepianie skóry zwierzęcia za pomocą ostrza, a nie garbowanie chemiczne, co sprawia, że jest bardzo miękki i wygodny w kontakcie z gołą skórą lub skarpetkami. Włókna nadają temu rodzajowi skóry pewną rozciągliwość - która może się różnić w zależności od tego, jak mocno są one utkane - ale nie traci ona łatwo swojego kształtu, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana. Zamsz jest najczęściej spotykany w casualowych projektach takich marek jak UGG, Marc Jacobs, Dr. Martens (DM) i Frye.

Skóra tłoczona

Wytłaczany wzór, który nadaje obuwiu wyjątkowy design.

Buty z wytłaczanej skóry są obecnie bardzo popularne! Do tego typu butów należą wzory wykonane ze skóry bydlęcej (naturalne lico), krokodyla (kawałek barwiony w celu imitacji wzoru), strusia (pióra na nogach) i płaszczki (skóra z małymi, diamentowymi łuskami). Ten typ butów jest odpowiedni zarówno na casualowe, jak i formalne okazje - znajdziesz je w męskim obuwiu takich marek jak Cole Haan.

skóra bydlęca obuwia

Wyrafinowana skóra

Materiał używany do produkcji obuwia, który wygląda jak skóra patentowa, ale wcale nie jest błyszczący! Ten rodzaj obuwia występuje w tych samych kolorach, co skóra lakierowana.

Ten rodzaj obuwia nadaje męskim butom elegancki wygląd, gdy są noszone do spodni wizytowych lub jeansów. Występuje w wielu różnych stylach, w tym w butach turystycznych, trampkach i oksfordach. Do tego typu obuwia często dodawane są paski z rzepami, dzięki czemu można je łatwo dopasować do mniejszych stóp - najczęściej można je znaleźć w butach sportowych marek jak Nike, Adidas i Reebok.

Skóra lniana

Materiał wykonany z włókien rośliny lnu. Len jest niezwykle przewiewny, co czyni go doskonałym wyborem na ciepłą pogodę. Jest często stosowany w sandałach lub innych butach, które nie wymagają zaciskania sznurowadeł, dzięki czemu Twoje stopy mogą swobodnie oddychać! Ten rodzaj obuwia można znaleźć w butach casualowych takich marek jak Birkenstock i Merrel. Sprawdź szeroką ofertę wygodnego obuwia zdrowotnego w sklepie obuwniczym Bio Stopa!

Skóra anilinowa

Jest to rodzaj skóry bydlęcej o najwyższej ziarnistości, która ma równy poziom powierzchni. Oddaje ona wszystkie naturalne oznakowania i różnice występujące w każdej skórze z osobna. Skóry barwione aniliną nie zawierają żadnych pigmentów, co czyni je wysoce oddychająca i bardzo wygodna w noszeniu. Ten rodzaj skóry jest uważany za najlepszą skórę do butów, ponieważ jest surowa i naturalna w dotyku.

Skóry pół-anilinowe

Skóry pół-anilinowe są również wykonane ze skóry bydlęcej o najwyższej ziarnistości, ale zostały zabarwione pigmentami lub barwnikami, które maskują niektóre z naturalnych oznak, które można znaleźć w skórze anilinowej. Te rodzaje skór mają zazwyczaj jednolity wygląd, ale nie wyglądają sztucznie.