Ból stóp - przyczyny, leczenie, diagnostyka, profilaktyka
Ból stóp to przypadłość, która może bardzo szybko minąć. Jednak zdarzają się też przypadki, gdy ból stóp jest na tyle poważny, że nie jesteśmy w stanie wykonać nawet podstawowych czynności. Co może do niego prowadzić? Jak poradzić sobie z bólem stóp? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Z artykułu dowiesz się:
- Przyczyny bólu stóp
- Ból stóp – diagnostyka
- Ból stóp – leczenie
- Ból stóp - profilaktyka
- Sklep obuwniczy Bio Stopa - buty zdrowotne
- Wygodne buty do wkładek
Przyczyny bólu stóp
Dlaczego stopy nas bolą? To pytanie, które pewnie zadaje sobie wielu z nas, ale tak naprawdę to nie ma jednej przyczyny, która może powodować dyskomfort. Ból stóp może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, które mogą wynikać ze schorzeń związanych bezpośrednio ze stopą, czy ogólnym stanem zdrowia naszego organizmu. Jednak najczęściej za przyczyny bólu stopy wskazuje się urazy, w tym na przykład stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, czy złamania. To jednak nie wszystko, ponieważ do bólu stopy mogą prowadzić także nadmierne przeciążenia, czy nawet choroby zwyrodnieniowe stawów.
Paluch biegacza
Jednak to dopiero początek, ponieważ bóle stopy mogą być wywołane także przez nieprawidłowości układu ścięgnistego. W tym przypadku możemy mówić o tak zwanym paluch biegacza, który charakteryzuje się bólem w towarzystwie obrzęku, który pojawia się, gdy ciężar ciała przenoszony jest na chorą kończynę. Dolegliwości bólowe stopy, czy ból śródstopia może wystąpić również przy różnego typu urazach, ale nie tylko. Warto również wspomnieć, że ból stopy może być efektem zapalenia ścięgna Achilles, przy nagniotkach, zespole kanału stępu, czy przy palcach młotkowatych. Również płaskostopie skutkuje tym, że możemy zmagać się z dolegliwościami bólowymi.
Infekcje skórne
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że za przyczyny bólu stopy odpowiadają często infekcje skórne. Jeśli zmagamy się z grzybicą międzypalcową, zakażeniem przestrzeni międzypalcowych, czy wrastającymi paznokciem, to także możemy odczuwać dyskomfort nawet w czasie wykonywania podstawowych czynności.
Choroby nerwów
Za tego typu dolegliwości mogą także odpowiadać ogólnoustrojowe schorzenia, w tym na przykład choroby nerwów i bardzo często występująca rwa kulszowa. Do tego możemy dorzucić neuropatie obwodowe, pod których pojęciem skrywają się zaburzenia w czuciu lub unerwieniu motorycznym stopy. Neuropatie wywołują ból stopy, mrowienie oraz pieczenie.
Co ciekawe, właśnie takie dolegliwości często są związane ze współistniejącymi chorobami, w tym na przykład z cukrzycą, nowotworem hematologicznym, przewlekłymi chorobami zapalnymi, czy alkoholizmem. Dna moczanowa również prowadzić do okresowych i nawracających zapaleń stawów stopy, a wraz z długotrwałym uciskiem pojawia się silny ból, często określany jako palący i piekący.
Paluchy koślawe (haluksy)
Za ból stóp mogą odpowiadać różnego typu schorzenia. Jakie dokładnie? Na pewno przykładem jednej z nich będą haluksy, nazywane również koślawymi paluchami, czyli boczne odchylenie palucha, które nie tylko prowadzi do dolegliwości bólowych po stronie podeszwowej stopy, ale również w czasie przenoszenie ciężaru na II i III głowę kości śródstopia.
Ostroga piętowa
Co więcej, dolegliwości bólowe mogą powodować również ostrogi piętowej. Pod ich nazwą skrywa się proces zapalny zlokalizowany w podeszwie piętowej, który potrafi wywołać ból pięty, ale również dyskomfort w czasie wykonywania ruchów. Tym samym nawet wykonywanie prostych czynności może stanowić dla nas problem.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego również może prowadzić do tego typu dolegliwości. Do zapalenia rozcięgna podeszwowego dochodzi, gdy w jego okolicy lub w obrębie tkanek go otaczających tworzy się stan zapalny. Zapalenie objawia się ciągłym i piekącym bólem stopy, który umiejscowiony jest po stronie podeszwowej stopy.
Ból stóp może pojawiać się również w wyniku grzybicy stóp. Do rozwoju grzybicy może dojść z wielu różnych powodów, w tym na przykład przez przebywanie w miejscu publicznym, gdzie inny chory mógł przebywać, w tym na przykład na basenie.
Ból stóp – diagnostyka
Jak widać, za ból w stopach może odpowiadać wiele różnych przyczyn, jak i schorzeń. Dlatego, jeśli zaczniemy go odczuwać, to warto sprawdzić, co stanowi tego przyczynę. Nie będzie jednak z tym żadnych trudności, ponieważ do naszej dyspozycji pozostają fachowcy, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, czy doświadczeniem.
Wystarczy się zgłosić do swojego lekarza, a na pewno szybko ustali, co wywołało ból stóp i ustali leczenie, które sprawi, że dolegliwością się złagodzą, a my znów będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem, a także swobodnym wykonywaniem ruchów i to bez bólu. O tym, jakie dokładnie badania zostaną zalecone, zdecyduje lekarz, jak również wstępnie przeprowadzony wywiad, czy badanie palpacyjne.
Ból stóp – leczenie
Biorąc pod uwagę fakt, że stopy są bardzo ważną częścią naszego ciała, o ile nie najważniejszą, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Jeśli w takim razie lekarz stwierdzi, że doszło u nas to stanu zapalnego, to na pewno wdroży preparaty przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, które podawane mogą być w formie doustnej lub maści. Dodatkowo można spodziewać się wykorzystania różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych, które pomogą łagodzić stany zapalne, a nawet go eliminować.
Jeśli ból stóp to efekt deformacji palców, haluksów czy wad stóp, to istotne będzie wdrożenie terapii opierającej się na wzmocnieniu mięśni stopy. W tym zadaniu również ćwiczenia, jak i fizykoterapia przynosi dobre efekty. To jednak nie wszystko, bo na ból palców, jak i stóp pomagają również odpowiednio dobrane obuwie – miękkie i wygodne, a przy tym wyposażone we wkładki ortopedyczne.
Ból w grzybicy stóp wymaga utrzymywania właściwej higieny stóp, a także stosowania specjalnych środków przeciwgrzybiczych. Dlatego możemy spodziewać się tego, że lekarz przepisze nam je w postaci maści lub kremów.
Jeśli stopy bolą, to bardzo często zaleca się hydromasaże, ponieważ przynoszą widoczną ulgę w dolegliwościach bólowym. Dodatkowo należy postawić na więcej odpoczynku, zwłaszcza jeśli ból wynika z przeciążenia. W takich przypadkach warto jak najwięcej leżeć z nogami uniesionymi do góry, a także na jakiś czas zrezygnować z uprawiania sportu. Na bolące miejsca można również stosować okłady z lodu, czy stosować preparaty przeciwzapalne.
Ból stóp - profilaktyka
Jeśli nie chcemy zmagać się z podobnymi schorzeniami, czy dolegliwościami bólowymi, to warto poświęcić więcej troski swoim stopom. Najczęściej zapominamy, jak wiele im zawdzięczamy i skupiamy się tylko na tych partiach ciała, które są widoczne. Jednak bolesna stopa może utrudnić nam wykonywanie najprostszych czynności, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego o wiele lepiej pomyśleć o odpowiedniej ochronie stóp, a także o tym, by się zabezpieczyć przed wszelkiego typu dolegliwościami bólowymi.
W takim przypadku na pewno warto postawić na odpowiedni wybór obuwia, ponieważ to ono w dużej mierze wpływa na kondycję naszych stóp. Choć szpilki i buty na wysokim obcasie wyglądają efektownie, to płaskie obuwie sprawia, że możemy zadbać o zdrowie swoich stóp. Dodatkowo warto też postawić na ich regularną pielęgnację, odpowiednie nawilżenie, czy sprawdzanie ich stanu zdrowia u specjalisty.
Sklep obuwniczy Bio Stopa - buty zdrowotne
Bio Stopa to miejsce ze specjalistycznym obuwiem na różne schorzenia stóp, w tym na również na bóle stóp. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Dr Brinkmann, Comfortabel, Birkenstock, Caprice, Manitu, Alpina, Axel Comfort, Josef Seibel, Rock, Scholl, Solidus, Berkemann, Fly Flot Italiano, Suave Comfortabel, Toni Pons, Ara, Rieker, Arcopedico, Lesta, Nursin Care, PodoWell, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer.
Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Dla diabetyków, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie. Buty dla cukrzyka są szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy.
SBio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą.
Wygodne buty do wkładek
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.
Ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, stopy szpotawe, płaskostopie poprzeczne, stopy wydrążone, paluchy koślawe i deformacje palców.