Ostroga piętowa - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
O ostrogach piętowych mówi się ostatnio całkiem sporo i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ widać, że dosięga coraz więcej osób. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest ostroga piętowa? Co może prowadzić do jej rozwoju i jak poznać, że mamy z nią do czynienia? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest ostroga piętowa?
- Ostroga piętowa – przyczyny
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy
- Ostrogi piętowe – leczenie
- Ostroga piętowa – profilaktyka
- Sklep obuwniczy Bio Stopa - wygodne buty
- Wygodne buty do wkładek ortopedycznych
Czym jest ostroga piętowa?
Ostrogi piętowe to zmiany zwyrodnieniowe, które najczęściej są wynikiem długotrwałego stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno to łączy guz kości piętowej z nasadą palców stopy, i sprawia, że stopa jest odpowiednio sprężysta, a łuk sklepienia podłużnego nie spłaszcza się. Jeśli dojdzie do rozwoju stanu zapalanego i uszkodzenia pojedynczych włókien rozcięgna, to efektem tego będzie narośl kostna, która swoim wyglądem przypomina haczyk. To właśnie ostrogi piętowe, które nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również powodują dolegliwości bólowe i sprawiają, że nawet chodzenie, czy wykonywanie podstawowych czynności może stać się bardzo problematyczne.
Ostroga piętowa – przyczyny
Za podstawową przyczyną tworzenia się stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego, a więc również i rozwoju ostrogi piętowej uznaje się mikrourazy. Wydawać by się mogło, że trudno nam będzie ich się nabawić, lecz praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej, a to oznacza, że każdy z nas jest narażony na mikrourazy i można się ich nabawić w rozmaity sposób. Jaki? Na pewno częste przeciążenie stopy może doprowadzić do mikrourazów, a wraz z nimi do rozwoju ostrogi piętowej.
Najczęściej dzieje się tak, gdy w czasie aktywności fizycznej zapominamy o rozgrzewce. To jednak nie wszystko, ponieważ sięganie po zły rodzaj obuwia również może skończyć się tym, że dosięgnie nas ostroga piętowa. Za małe, za ciasne, czy nawet za luźne obuwie może skończyć się właśnie ostrogą piętową. Poza tym buty na wysokim obcasie, czy takie, które mają twarde spody, również mogą sprawić nam dyskomfort w czasie chodzenia i prowadzić do rozwoju stanów zapalnych.
Nawet zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej, czy nieleczone urazy stopy lub kostki mogą skończyć się naroślą, która będzie powodowała ból. Do tego należy też wspomnieć o nadwadze i otyłości, które nie tylko powodują obciążenie i ból pięty, ale również mogą prowadzić do rozwoju ostrogi piętowej. Wady wrodzone lub nabyte, w tym na przykład płaskostopie, szpotawość stóp, czy koślawość również mogą skończyć się rozwojem ostrogi piętowej.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy
Jakie symptomy daje ostroga piętowa? Po czym poznać, że mamy do czynienia właśnie z tą przypadłością? Trzeba przyznać, że ostroga piętowa daje dość charakterystyczne objawy, więc szybko będziemy w stanie określić, że coś złego dzieje się z naszymi stopami. Najczęściej objawy ograniczają się do uporczywych dolegliwości bólowych w obrębie pięty.
Początkowo ból pojawia się tylko w momentach wysiłkowych takich jak chód, a dokładniej mówiąc, gdy pięta ulega dużym obciążeniom. Jednak z biegiem czasu ostroga piętowa dolna postępuje, a ból pojawia się nie tylko wtedy, gdy wykonujemy podstawowe czynności, ale również wtedy, gdy jesteśmy w stanie spoczynku i nie wykonujemy żadnych ruchów. Dolegliwości bólowe towarzyszące ostrogom piętowym opisuje się jako piekące czy nawet palące. Poza tym warto też wspomnieć o samej narośli, której trudno nie zauważyć.
Ostrogi piętowe – leczenie
Ból w pięcie nie zawsze oznacza problemy z ostrogą piętową. Dlatego warto od razu postawić na profesjonalną diagnostykę, a więc wizyta u lekarza okazuje się koniecznością i do niego należy skierować swoje kroki. Podstawą diagnostyki w tym wypadku jest dokładne badanie palpacyjne (manualne) stopy. Jeśli lekarz stwierdzi, że faktycznie nasz problem może stanowić ostroga piętowa górna, czy dolna, to wykona badanie obrazowe RTG, czy nawet badanie USG. Na jego podstawie zyska pewność i podejmie stosowne kroki, a więc wdroży leczenie.
Dawniej najczęściej wykorzystywanym sposobem leczenia ostrogi piętowej był zabieg operacyjny. Jednak zauważono, że wcale nie dają dobrych efektów, a wręcz przeciwnie potrafią zaostrzyć zmiany zwyrodnieniowe, więc zaczęto poszukiwać innych rozwiązań i jednym z lepszych okazała się fizjoterapia. W tym przypadku terapia łączy w sobie zabiegi fizykalne i ćwiczenia kinezyterapeutyczne.
Jeśli chodzi o fizykoterapię, to najczęściej przy ostrodze piętowej wykorzystuje się falę uderzeniową, ponieważ dają one najlepsze i zarazem najszybsze efekty. Dodatkowo stosuje się również krioterapię (leczenie zimnem), magnetoterapię (kuracja wykorzystująca zmienne pole magnetyczne) oraz jonoforezę (elektroterapię polegająca na wprowadzeniu specjalnego leku w miejsce bólowe za pośrednictwem prądu stałego).
Jak wspomnieliśmy, zabiegi fizykalne warto łączyć z ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi, a wszystko dlatego, że w ich trakcie jesteśmy rehabilitacji w stanie nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń rozciągających rozcięgno podeszwowe i otaczające je mięśnie, by wzmocnić je, a przy okazji ochronić przed postępowaniem zmian i urazów. Czasem stosuje się również oklejanie podeszwy stopy specjalnymi taśmami, czy masaże stóp.
Ważnym elementem wspomagającym leczenie guza piętowego są też odpowiednio dopasowane buty. Należy sięgnąć po płaskie buty, które ma elastyczną i amortyzującą podeszwę. Dodatkowo zaleca się również sięgniecie po wkładki ortopedyczne, im lepiej będą dobrane, tym zyskamy pewność, że w czasie chodzenia nie będziemy odczuwali tak dużego dyskomfortu.
Lekarz może również zalecić stosowanie kuracji farmakologicznej. Ich wybór zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Jeśli ostrogi piętowe w początkowym stadium, to lekarz może włączyć niesterydowe doustne środki przeciwzapalne, ponieważ świetnie sobie radzą z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Przy większych dolegliwościach bólowych lekarz może zalecić silniejsze leki sterydowe, np. zastrzyki z glikokortykosteroidami.
Ostroga piętowa – profilaktyka
Leczenie ostrogi piętowej zwykle zajmuje dużo czasu i nie przynosi natychmiastowych efektów. Dlatego warto zadbać o to, by chronić się przed rozwojem tej dolegliwości. Co w takim razie robić? Najważniejszą kwestią w profilaktyce ostrogi piętowej jest noszenie odpowiedniego obuwia. Oznacza to, że powinniśmy zawsze stawiać na komfortowe i dobrze dopasowane buty. Za takie możemy uznać obuwie miękkie i wygodne, więc z pewnością warto zainteresować się tymi wykonanymi z naturalnych materiałów, w tym na przykład ze skóry. Równie ważna jest sama podeszwa.
Warto upewnić się, że będą miały stabilną, ale i miękką podeszwę. Chodzenia w szpilach i w butach na obcasie należy ograniczyć do minimum, ponieważ nadwyrężają rozcięgno podeszwowe. Dodatkowo należy dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała, ponieważ ona zawsze wpływa na stan naszych stóp, jak również na ich obciążenie. Nadwaga zwykle nadmiernie obciąża pięty, co niestety sprzyja rozwojowi stanów zapalnych, w tym również ostrogom piętowym.
W grupie wysokiego ryzyka się również osoby prowadzące aktywny tryb życia. Dlatego, jeśli uprawiamy sport, który mocno angażuje stopy, koniecznie musimy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, ponieważ jest w stanie zminimalizować ryzyko urazu. Poza tym należy także unikać przebywania zbyt długo w pozycji stojącej.
Sklep obuwniczy Bio Stopa - wygodne buty
Sklep obuwniczy Bio Stopa to miejsce ze specjalistycznym obuwiem na różne schorzenia stóp, w tym na ostrogę piętową. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Birkenstock, Berkemann, Ara, Rieker, Arcopedico, Dr Brinkmann, Caprice, Josef Seibel, Rock, Scholl, Solidus, Comfortabel, Dr Orto, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Lesta, Nursin Care, PodoWell, Axel Comfort, Suave Comfortabel, Dr Luigi, Manitu, Alpina, Toni Pons.
Sklep obuwniczy Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Dla chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie zdrowotne. Buty dla cukrzyka są szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Najlepsi europejscy producenci butów gwarantują jakość i fachowe wykonanie. Buty zdrowotne dla mężczyzn i kobiet chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.
Ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, płaskostopie poprzeczne, stopy wydrążone, stopy szpotawe, paluchy koślawe i deformacje palców.