Wkładki na haluksy - rodzaje

Na stopach spoczywa ciężar całego ciała, aby wspomóc im w tym działaniu należy o nie dbać. Wszelkie niepokojące objawy, ból i dyskomfort należy kontrolować u lekarza prowadzącego. Haluksy z czasem uniemożliwiają normalne poruszanie się. Przyczyną dyskomfortu w obuwiu jest płaskostopie poprzeczne. Aby przykra deformacja nie wpływała negatywnie na codzienne życie, warto zaopatrzyć się w ortopedyczne wkładki i obuwie na haluksy. Czym są haluksy i czy można je leczyć? Ze statystyk wynika, że aż 46% kobiet po 50 roku życia, 37% kobiet w wieku 35-50 oraz 23% kobiet w wieku 25-35 lat ma problem z haluksami.

Przyczyny powstawania haluksów

Haluksy to skutek nieleczonego płaskostopia poprzecznego. Deformacja stopy polega na spłaszczeniu łuku poprzecznego i przeniesieniu punktu podparcia z pierwszej kości śródstopia na drugą i trzecią kość. Skutkiem płaskostopia poprzecznego jest poszerzenie się stopy w śródstopiu, czego efektem jest rozchodzenie się kości w tym miejscu. Brak leczenia płaskostopia poprzecznego przyczynia się do powstawania haluksów, które nie tylko szpecą wygląd stopy, ale również wpływają na dyskomfort i ból podczas chodzenia. Haluksy najczęściej występują u kobiet, które nadmiernie chodzą w butach na wysokim obcasie oraz butach ze zwężonymi noskami, obciążając tym samym śródstopie. U młodych kobiet, nie chodzących w szpilkach płaskostopie poprzeczne może mieć podłoże genetyczne i być odziedziczone po mamie lub babci. Kolejną przyczyną powstawania haluksów jest niedopasowane obuwie do stóp.

Jak rozpoznać płaskostopie poprzeczne?

Aby rozpoznać płaskostopie poprzeczne i nie dopuścić do powstania haluksów, warto poznać mechanizm ich powstawania. Płaskostopie poprzeczne dzielimy na przyczyny mechaniczne i chorobotwórcze. Przyczyny mechaniczne: rozluźnienie aparatu więzadłowego, niewydolność I promienia — paluch koślawy, paluch sztywny, obniżenie drugiej i trzeciej kości śródstopia, palec “młotkowaty”. Do głównej przyczyny chorobotwórczej płaskostopia poprzecznego zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów. Aby rozpoznać i zdiagnozować płaskostopie poprzeczne wystarczy wykonać dokładne badanie na podoskopie, sprawdzając nacisk stopy na podłoże, zarówno w trakcie chodu, jak i w pozycji stojącej. Uzyskane wyniki porównuje się ze wzorcami i na tej podstawie ortopeda zleca wykonanie specjalnych wkładek ortopedycznych.

Objawy płaskostopia poprzecznego

  • ból w obrębie stopy, śródstopia, kostki aż do kolana
  • nawracające odciski i nagnioty
  • modzele w okolicach główki drugiej i trzeciej kości śródstopia.

Rodzaje wkładek na haluksy

Zadaniem wkładek ortopedycznych na haluksy jest uniesienie łuku poprzecznego stopy, aby prawidłowo rozłożyć nacisk stopy na podłoże. Nacisk ten rozłożony jest na trzy punkty oparcia — piętę oraz pierwszą i piątą kość śródstopia. Haluksom oprócz koślawego palucha towarzyszą deformację w postaci narośli i guzków na palcach. Każda para butów kojarzy się z bólem i dyskomfortem. W celu uśmierzenia bólu, podstawowym zakupem osoby chorej powinny być wkładki żelowe na haluksy. Najlepiej w walce z tym schorzeniem sprawdzają się:

  • Silikonowa opaska metatarsalna z korektorem — wygodna, mała i dyskretna wkładka, podpierająca przednią część stopy z zintegrowanym klinem, może mieć wpływ na ułożenie dużego palca i zmniejszenie haluksów. Istnieje w dwóch wariantach na dzień i na noc.
  • Skórzane wkładki ortopedyczne — wykonane z najwyższej jakości skóry “pecari”, elastycznych pelot i usztywniającego, antypoślizgowego texonu amortyzują naciski statyczne i dynamiczne powstające w środkowej części śródstopia. Poprzez podpieranie dwóch łuków anatomicznych stopy zwiększają komfort chodzenia w wysokich obcasach oraz zmniejszają ryzyko powstawania modzeli i nagniotków na podeszwowej stronie stopy. Ich głównym zadaniem jest delikatna korygacja ułożenia stopy, nie wpływają na zmniejszenie haluksów.
  • Silikonowa wkładka absorbująca — wykonana z silikonu medycznego wkładka amortyzuje wstrząsy i zapobiega ich przenoszeniu po całej stopie. Przynoszą ulgę na bolące stopy, nie oddziałują na przyczynę haluksów.

Oprócz wkładek pomocą w uśmierzaniu bólu i dyskomfortu spowodowanego haluksami będą:

  • amortyzujące osłony na haluksy z pierścieniem, z separatorem, z klinem, z wkładką żelową,
  • szyny ortopedyczne, * kliny międzypalcowe na haluksy,
  • podpiętki korygujące,
  • tuby osłaniające.

Produkty na haluksy warto zacząć używać na wczesnym etapie schorzenia, aby uniknąć pogłębiania się deformacji.

Buty do wkładek na haluksy

Szeroka oferta obuwia zdrowotnego dla kobiet i mężczyzn jest polecana dla osób ze schorzeniami stóp takimi jak: haluksy, nadwrażliwość, stopy opuchnięte, stopy o wysokim podbiciu lub nietypowej tęgości. W ofercie obuwia na haluksy znajdziemy: czółenka, półbuty, klapki, sandały, mokasyny, baleriny, adidasy, botki, trzewiki, kozaki i kapcie. Wygodne buty mają właściwości zdrowotne, terapeutyczne i profilaktyczne. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji i wyprofilowanej wkładce odpowiadają za zmniejszenie dyskomfortu podczas chodzenia i zmniejszenie nacisku na śródstopie. Wiele modeli o podwyższonej tęgości daje możliwość dopasowania obuwia do swoich potrzeb.