Siniaki na nogach - przyczyny, objawy, leczenie
Większość z nas uważa, że siniaki na nogach to efekt potknięcia się, czy nawet uderzenia. Jednak zdarzają się przypadki, gdy siniaki na nogach świadczą o pewnych schorzeniach, czy nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. O czym dokładnie mowa? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Czym są siniaki na nogach?
Siniaki na nogach to nic innego jak krwiaki, które znane są również pod nazwą podbiegnięciami krwawymi. Ich pojawienie się związane jest z uszkodzeniami naczyń krwionośnych. Gdy do nich dochodzi, to krew wydostająca się z naczyń gromadzi się w tkance podskórnej lub śródskórnej i wtedy właśnie zauważamy obecność krwiaków. Przybierają postać fioletowawo-niebieskich plam o różnej wielkości.
Skąd się biorą siniaki nóg?
Trzeba przyznać, że określenie jednej przyczyny wystąpienia siniaków jest niemożliwe, więc każdy, kto tego oczekiwał, może się trochę rozczarować. Siniaki na nogach mogą pojawiać się z wielu różnych powodów. Na pewno za główną przyczynę podaje się doświadczenie jakiegoś urazu, w tym nawet uderzenie o komodę, upadek z roweru, czy innego tego typu sytuacje mogą skończyć się fioletowymi plamami na nogach. W takich przypadkach siniaki nie budzą zdziwienia i nie ma żadnych powodów do zmartwień.
Zdarzają się jednak przypadki, gdy siniaki na nogach występują bez przyczyny i tego z pewnością nie należy lekceważyć. Dlaczego? Siniaki bez urazu mogą być efektem wielu różnych zaburzeń, czy schorzeń. Czasami to efekt zmian związanych z wiekiem, ale nie brakuje również przypadków, gdy w grę wchodzą naprawdę poważne schorzenia.
Warto również wspomnieć, że u niektórych z nas siniaki na nogach to efekt wysiłku fizycznego. Oczywiście nie mówimy tutaj o lekkich treningach, lecz o intensywnych ćwiczeniach. W takiej sytuacji często można zauważyć siniaki na udach czy podudziach, które są spowodowane drobnymi uszkodzeniami naczyń krwionośnych. Najczęściej dochodzi do nich właśnie przez rodzaj wykonanego przez nas treningu, a w szczególności przez tego, gdy dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.
Siniaki na nogach a żylaki kończyn dolnych
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, siniaki na nogach mogą być efektem wielu różnego typu schorzeń, w tym na przykład żylaków kończyn dolnych. Jednym z ich pierwszych objawów są tak zwane pajączki naczyniowe. W szczególności można je zauważyć na skórze osób starszych i jest to w pewnym stopniu sytuacja fizjologiczna, ponieważ odpowiadają za nią zmiany związane ze starzeniem się organizmu i rozwój niewydolności żylnej. Z wiekiem nasza skóra staje się coraz cieńsza i mniej obfita w różne substancje podporowe. Przekłada się to na brak odpowiedniej ochrony naczyń krwionośnych i większą podatność na uszkodzenia. Dlatego to właśnie może odpowiadać za siniaki na stopach u osób starszych. Ich naczynia są bardzo delikatne, wiec tak naprawdę nawet minimalny dotyk lub ucisk może spowodować pęknięcie żyły na nodze i wystąpienie siniaków.
Częste siniaki na nogach mogą świadczyć również o żylakach. Jeśli nasze naczynia żylne są nieprawidłowo poszerzone, to może dojść do upośledzenia przepływu krwi i wytworzenia się zakrzepu. Efektem tego również będzie wystąpienie fioletowych plam na nogach. Początkowo mogą być pojedyncze, ale później liczne naczynka tworzą wrażenie sińców na nogach i zauważyć je można tam, gdzie naczynia krwionośne nie są w pełni wydolne. W takich przypadkach można też zauważyć inne dolegliwości, w tym na przykład obrzęki nóg (głównie kostek), uczucie ciężkości i rozpierania.
Siniaki nóg a leki
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że podatność na siniaki może być też efektem przyjmowania niektórych leków. Najczęściej dotyka to osób, które przyjmują preparaty zmniejszające krzepliwość krwi, takich jak np. warfaryna czy acenokumarol. Siniaki na nogach mogą być również efektem przyjmowania kwas acetylosalicylowy (czyli Aspiryny), niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, naproksen),czy glikokortykosteroidów (np. prednizon, hydrokortyzon).
Siniaki stóp a niedobory witamin i minerałów
Na czynność naczyń krwionośnych, w tym również na integralność ich ściany mają różne składniki mineralne oraz witaminy. Jeśli dochodzi do ich niedoboru, to również może dojść do pęknięcia naczyń, a efektem tego będą siniaki. Najczęściej możemy tego doświadczyć, gdy mamy niedobory witaminy C w organizmie. Drobne i małe siniaki nóg mogą być też skutkiem niedoboru wielu innych witamin i minerałów, w tym na przykład witaminy K, czy witaminy B12. Choć nie mają one wpływu na same naczynia krwionośne, to są związane z procesami krzepnięcia i mogą prowadzić do siniaków na nogach.
Siniaki a zaburzenia krzepnięcia krwi
Siniaki na nogach mogą być też spowodowane różnymi problemami, w których przebiegu występują zaburzenia krzepliwości krwi. W tym przypadku możemy zmagać się z wieloma różnymi schorzeniami hematologicznymi, które mogą objawiać się zmianami naczyniowymi i siniaki na nogach. I tak fioletowe plamy na nogach mogą być efektem hemofilii, choroby von Willebranda, trombocytopenii (obniżonej ilości płytek krwi), skazy krwotocznej, czy nawet chorób nowotworowych (np. białaczki).
Siniaki na nogach – co jeszcze może je powodować?
Wydawać by się mogło, że naszą listę przyczyn występowania siniaków na nogach możemy już zamknąć, ale nie jest to prawdą, ponieważ okazuje się, że za ich powstawanie może odpowiadać jeszcze wiele innych schorzeń.
Jednym z nich okazuje się cukrzyca. Jeśli dochodzi do wielu zaburzeń dotyczących krążenia krwi, to skutkuje to uszkodzeniem naczyń krwionośnych i występowaniem zastojów w krążenia. Oczywiście ma to swoje konsekwencje, ponieważ ostatecznie stajemy się bardziej podatni na różne defekty naczyniowe i ostatecznie możemy zauważyć u siebie siniaki na nogach.
Kolejnym schorzeniem, przez które mogą pojawiać się siniaki na nogach, jest niewydolność wątroby. Zaburzenia czynności wątroby mogą być efektem wielu różnych schorzeń, w tym na przykład wirusowego zapalenia wątroby. W przebiegu niewydolności wątroby dochodzi do upośledzenia syntezy czynników krzepnięcia, co może skutkować właśnie występowaniem siniaków naczyniowych. Objawy chorej wątroby mogą pojawić się jednak nie tylko na nogach, ale również na dekolcie lub na twarzy.
Siniaki nóg – jak leczyć?
Leczenie siniaków na nogach zawsze dobierane jest adekwatnie do przyczyny. Jeśli mamy do czynienia ze zmianami naczyniowymi, to najlepszym sposobem na ich leczenie jest wdrożenie odpoczynku i elewacji kończyn, czyli uniesienie ich powyżej poziomu serca. Już kilkanaście minut w takiej pozycji może sprawić, że obrzęki i siniaki ustąpią.
Jeśli mamy do czynienia z siniakami, które pojawiły się na skutek urazu, czy też uderzenia, to możemy sięgnąć po zimne okłady żelowe. Co ważne, takich okładów nie wolno przykładać bezpośrednio na skórę.
Przy drobnych wynaczynieniach lekarz może zalecić regularne stosowanie maści, w szczególności tych, które zawierają w swoim składzie heparynę. Świetnie sprawdzają się także żele i maści, które zostały wzbogacone o wyciąg z kasztanowca, arniki, czy nagietka. Co ciekawe tego typu maści na siniaki mogą stosować nie tylko dorośli, ale również dzieci, ponieważ mają naturalny skład.
Sklep z obuwiem zdrowotnym Bio Stopa
Bio Stopa to specjalistyczne obuwie na różne schorzenia stóp.. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Birkenstock, Solidus, Berkemann, Ara, Rieker, Caprice, Comfortabel, Lesta, Nursin Care, PodoWell, Josef Seibel, Rock, Scholl, Arcopedico, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Alpina, Axel Comfort, Suave Comfortabel, Fly Flot Italiano, Manitu, Toni Pons.
Sklep z obuwiem Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Wygodne obuwie zdrowotne męskie do wkładek ortopedycznych zostało zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów. Nasze obuwie posiada wyjmowane wkładki które można zastąpić wkładkami ortopedycznymi robionymi na zamówienie w pracowni.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!
Buty do wkładek ortopedycznych
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.
Lekarze zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie poprzeczne, stopy szpotawe, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, stopy wydrążone, paluchy koślawe i deformacje palców. Wkładka ortopedyczna to również niezbędne wyposażenie buta w sytuacji, gdy jedna noga jest wyraźnie krótsza.