Rozcięgno podeszwowe - geneza, rozpoznanie, zapobieganie, leczenie
Zapalenie rozcięgna podeszwowego diagnozowane jest coraz częściej. Co do niego prowadzi? Jak wygląda leczenie rozcięgna podeszwowego i jak zabezpieczyć się na wypadek tego typu schorzeń? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest rozcięgno podeszwowe?
- Co prowadzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego?
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego – po czym poznać?
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego – jak sobie z tym poradzić?
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego – jak zapobiec?
- Akcesoria ortopedyczne w sklepie Bio Stopa
- Obuwie zdrowotne męskie i damskie
Czym jest rozcięgno podeszwowe?
Rozcięgno podeszwowe to podłużna struktura z mocno zbitej tkanki łącznej, która zlokalizowana jest pomiędzy guzem piętowym a palcami stopy. Zadaniem rozcięgna podeszwowego jest utrzymanie łuku podłużnego stopy w odpowiednim kształcie, a także amortyzowanie nacisków, jakich doświadczają stopa w czasie chodzenia lub biegania. Na co dzień nasze stopy muszą zmagać się z bardzo dużym obciążeniem podczas poruszania się. To sprawia, że są bardziej podatne na przeciążenie oraz urazy nim wywołane. Szczególnie podatne na uszkodzenia okazuje się miejsce przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza piętowego.
Często dochodzi do mikrouszkodzeń włókien kolagenowych, a efektem tego może być nawet zapalenie rozcięgna podeszwowego. To schorzenie bardzo dokuczliwe i trudne do leczenia. Najczęściej zapalenie rozcięgna podeszwowego dosięga osób w średnim wieku, jednakowo kobiet, jak i mężczyzn, choć zdarzają się przypadki, gdzie z tego typu dolegliwościami zmagają się też młodsze osoby.
Co prowadzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego?
Za główną przyczynę wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego podaje się przeciążenie okolic pięty. Mogą one być wywołane na skutek wielu czynników, w tym na przykład przez zbyt intensywne treningi. Jeśli na co dzień intensywnie biegamy, czy prowadzimy długie treningi, które obciążają stopy, to możemy prowadzić do licznych mikrouszkodzeń i sprawić, że rozcięgno podeszwowe zacznie na tym cierpieć. Tym samym w grupie wysokiego ryzyka znajdą się jednakowo zawodowi sportowcy, jak i amatorzy, ale nie tylko. Również tancerze mogą doświadczyć tego typu przypadłości.
Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji również może skończyć się zapalenie rozcięgna podeszwowego. Szczególnie narażone są osoby, które przez wiele godzin muszą wykonywać pracę w pozycji stojącej, a więc mowa tutaj o pracownikach produkcji, kasjerach, czy pracowników obsługi klienta.
Do zapalenia rozcięgna podeszwowego może dojść również na skutek długotrwałego noszenia niewłaściwego obuwia, takiego jak buty z wysokimi obcasami. Szpilki kocha wiele pań, więc to właśnie one będą najbardziej narażone na tego typu przypadłości. Jednak warto też wspomnieć, że długotrwałe noszenie trampek o zupełnie płaskiej podeszwie również może skończyć się zapaleniem rozcięgna podeszwowego, a tego typu obuwie noszą już nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i to w bardzo różnym wieku.
Ryzyko zapalenia rozcięgna mogą też zwiększać wady stóp. Wśród nich możemy wymienić na przykład płaskostopie podłużne, nieprawidłowe ustawienie tyłostopia, czy stopę wydrążoną.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – po czym poznać?
Jakie objawy daje zapalenie rozcięgna podeszwowego? Po czym poznać, że zmagamy się z tego typu przypadłością? Głównym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego są dolegliwości bólowe w okolicach pięty. Początkowo pojawiają się one przy porannym wstawaniu lub po pierwszych krokach po dłuższym siedzeniu. Ból jednak bardzo szybko można rozchodzić, ale nawraca pod koniec dnia lub po intensywniejszym wysiłki, w tym na przykład po bieganiu, czy po treningu. Jeśli zbagatelizujemy początkowe objawy, to niestety zapalenie może się rozwijać i przybrać bardziej zaawansowane stadium.
Oznacza to między innymi wytworzenie się ostrogi piętowej, czyli kostnej narośli, czy dolegliwościami bólowymi jednakowo w czasie wykonywania ruchów, jak i w spoczynku. Tym samym możemy być pewni, że zlekceważenie początkowych sygnałów może skończyć się dla nas trudnościami w wykonywaniu nawet podstawowych czynności, a tego na pewno byśmy nie chcieli.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – jak sobie z tym poradzić?
Jeśli w takim razie zauważymy u siebie wymienione wyżej objawy i nie ustąpią samoistnie po kilku dniach, to sygnał, że powinniśmy pomyśleć o wdrożeniu odpowiednich kroków. Jakich dokładnie? Na początek należy odciążyć bolesną stopę i przerwać treningi, gdyż to najlepszy sposób na to, aby zapobiec pogłębianiu się uszkodzeń i konieczności prowadzenia dłuższej rehabilitacji. Co więcej, koniecznie też należy postawić na odpowiednie obuwie. Oznacza to rezygnację z obcasów, jak i płaskich trampek, a postawienie na zdrowotne obuwie, które zapewni ergonomię w czasie chodzenia.
Naszym następnym krokiem powinno być zgłoszenie się do lekarza. W tego typu schorzeniach specjalizuje się ortopeda, więc to właśnie do niego należy się zapisać na wizytę. Im szybciej to zrobimy, tym mamy większe szanse na zatrzymanie schorzenia i powrót do pełnego zdrowia. Aby ortopeda mógł potwierdzić nasze podejrzenia, zleci dodatkowe badania. Najczęściej zalecane są badania rentgenowskie lub USG, gdyż w ten sposób można też ocenić stopień uszkodzenia tkanek i dobrać takie leczenie, które zapewni najlepsze efekty.
Samo leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego może przybrać różną formę, a wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z jego początkowym stadium, czy bardziej zaawansowaną formą. Jeśli w porę zgłosimy się do fachowca, to możliwe, że wystarczą ćwiczenia rehabilitacyjne. W tego typu przypadkach idealnie sprawdzają się ćwiczenia polegające na rozciąganiu rozcięgna i sąsiadujących z nim mięśni. Bardzo często zalecane są również masaże chorobowo zmienionych miejsc z użyciem piłki tenisowej. Dobre efekty przynosi także leczenie ultradźwiękami. Fachowcy wskazują, że już trzy seanse są w stanie przynieść poprawę, a czasami nawet wyleczyć dolegliwość.
W leczeniu pomagają również zimne okłady z lodu, czy chłodzące żele lub maści. Jeśli będziemy je regularnie stosowali, to możemy być pewni, że uśmierzą ból. Dodatkowo warto też wyposażyć się we wkładki ortopedyczne, gdyż to właśnie one sprawią, że w czasie chodzenia dolegliwości bólowe nie będą nam tak bardzo dokuczać. Fizjoterapeuta może również zalecić stosowanie specjalnych plastrów, które zmniejszają napięcie w dotkniętych zmianami obszarach.
Jeśli zwlekaliśmy z wizytą u fachowca i na podstawie badań stwierdzi, że zapalenie rozcięgna podeszwowego przybrało zaawansowaną postać, to może zalecić również leczenie farmakologiczne. W takich przypadkach stosuje się między innymi leki przeciwzapalne. W skrajnych sytuacjach specjalista może też zalecić interwencję chirurgiczną. Niestety takie działania są obarczone ryzykiem wystąpienia różnych skutków ubocznych i nie zawsze dają nam szansę na pełny powrót do zdrowia. Dlatego, jeśli nie chcemy się narażać, to lepiej w porę podjąć działania.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – jak zapobiec?
Jeśli nie chcemy zmagać się z podobnymi schorzeniami, to zawsze warto pomyśleć o profilaktyce. Co należy robić, by uchronić się przed zapaleniem rozcięgna podeszwowego? Na pewno będzie to dbanie o regularną aktywność fizyczną, ale w granicach rozsądku. Nie należy przesadzać z intensywnością treningów, jak i ich ilością. Co więcej, należy też unikać przeciążeń i postawić na odpowiednie obuwie. Z zakupem czegoś dla siebie jednak nie będzie większych trudności, zwłaszcza że czekają na nas specjalistyczne sklepy, które oferują bardzo szeroki wybór zdrowotnego obuwia.
Akcesoria ortopedyczne w sklepie Bio Stopa
W sklepie Bio Stopa znajdziesz obuwie zdrowotne najlepszych producentów oraz profesjonalne akcesoria ortopedyczne dla mężczyzn i kobiet. Akcesoria ortopedyczne to produkty zdrowotne, które chronią stopy i mają właściwości lecznicze. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. kliny, wkładki, osłony na haluksy, zapiętki, podpiętki, peloty, półwkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne. Jeśli masz odciski na stopie, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów na nagniotki niemieckiej marki Berkemann. Plaster na nagniotki czy modzele odciążą odgniecenia występujące przy odciskach. Ponadto plastry na odciski, modzele i nagniotki marki Berkemann pochłaniają wilgoć. Przyniosą ulgę i pozwolą na normalne poruszanie bez uczucia dyskomfortu. Plastry ortopedyczne są wygodne w użyciu i sprawdzą się przy każdym rozmiarze stopy. Wybór markowych plastrów wysokiej jakości gwarantuje skuteczność oraz pełną ochronę naszych stóp. To nalepsze rozwiązanie w przypadku nagniotków stóp polecane przez lekarzy ortopedów.
Obuwie zdrowotne męskie i damskie
Sklep obuwniczy internetowy - biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Josef Seibel, Ara, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Lesta, Alpina, Rock, Scholl, Solidus, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Berkemann, Birkenstock, Caprice, PodoWell, Suave Comfortabel, Toni Pons, Comfortabel, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Manitu, Nursin Care.
Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!