Receptory na stopach - jak masować i za co odpowiadają?
Receptory na stopach odpowiadają za wiele funkcji w naszym organizmie. Jeśli zdecydujemy się popracować z nimi, to szybko dojdziemy do wniosku, że poprzez odpowiedni dotyk będziemy mogli łagodzić objawy różnych schorzeń, czy nawet zmniejszać napięcie całego ciała. Jak to możliwe? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!
Czym są receptory na stopach?
Receptory na stopach zwane również meridianami, to nic innego jak punkty refleksyjne na stopie, które są powiązane z konkretnymi narządami wewnętrznymi i częściami ciała. Na pierwszy rzut oka nie wydają się niczym nadzwyczajnym, ale gdy poświęcimy trochę czasu na zgłębienie zagadnienia, to szybko dojdziemy do wniosku, że jesteśmy w stanie oddziaływać na nie, jak i na swoje samopoczucie, czy funkcjonowanie organizmu.
Prawidłowy ucisk receptorów na stopie może przełożyć się na zmniejszenie dolegliwości bólowych, czy nawet na wspomóc samoleczenie. Jest to również dobry sposób na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem, czy na profilaktyce wielu schorzeń i chorób, ponieważ jeżeli podczas uciskania określonego punktu na stopie, odczuwamy ból, to może to świadczyć o chorobie, schorzeniu danego narządu lub jego nadwrażliwości. W takim razie później wystarczy to sprawdzić, by faktycznie cieszyć się dobrym zdrowiem.
Receptory na stopach – za co odpowiadają?
Ogólnie na naszych stopach występuje aż 36 punktów refleksologicznych i każdy z nich odpowiada za poszczególne narządy wewnętrzne. Niektóre punkty odpowiadają za zatoki, głowę, czy okolicę mózgu. Inne za oczy, uszy, czy ręce. Kolejne punkty refleksologiczne odpowiadają za woreczek żółciowy, wątrobę, nerki, czy nawet żołądek, a jeszcze inne za nerw kulszowy, jelito cienkie, czy nawet za przewody moczowe. Z pewnością w ustaleniu ich położenia pomoże mapa stopy. Czym ona jest? Mapa stopy zwana jest również mapą receptorów, czy mapą punktów na stopie to ilustracja, która obrazuje nam, jakie są receptory lewej i prawej stopy, a także gdzie dokładnie są zlokalizowane. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nigdy ich ze sobą nie pomylimy.
Refleksologia a punkty na stopach
Refleksologia to terapia, która opiera się na uciskaniu konkretnych miejsc na stopach, ale nie tylko. Bardzo często refleksologia ma związek z uciskaniem konkretnych miejsc na twarzy, dłoniach, czy nawet na uszach. Jeśli receptory na stopach uciskamy w odpowiedni sposób, to wpływamy korzystnie na swój organizm. W przypadku ucisku receptorów na stopach można stymulować przepływ energii między konkretnymi organami, ale nie tylko. Okazuje się, że te same działania mogą zapewnić odprężenie, świetnie sprawdzają się w niwelowaniu dolegliwości bólowych, czy nawet wspierają detoks organizmu.
Masaż receptorów na stopach
Same zasady refleksologii mogą wielu z nas zdziwić, ponieważ zakładają, że jeśli w czasie uciskania danego punktu na stopie pojawi się ból, to świadczy o chorobie danego narządu, którego receptor znajduje się w tym miejscu. Brak bólu to znak, że nie występują u nas kłopoty ze zdrowiem, więc co niektórzy stwierdzają, że masaż receptorów to też dobry sposób na naturalną diagnostykę. Co ciekawe, jeśli podczas takiego masażu odczujemy ból lub specyficzne uczucie dyskomfortu, to można wówczas wykonać specjalny masaż leczniczy.
Jeśli chcemy działać zawczasu i cieszyć się dobrym zdrowiem, to wówczas możemy pomyśleć o masażu profilaktycznym. Najlepsze efekty otrzymamy oczywiście dzięki wsparciu doświadczonego refleksologa, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, byśmy sami zgłębili zagadnienie i nauczyli się samodzielnego wykonywania masażu profilaktycznego.
Jak samodzielnie masować receptory na stopach?
Chcąc wykonać masaż receptorów na stopach, należy uciskać poszczególne punkty za pomocą kciuka przez minimum 5 sekund, jednak nie dłużej niż 15 sekund. Po tym czasie trzeba je zwolnić i najlepiej to robić podczas wydechu. Co ważne, masując receptory na stopie, nie używamy żadnych olejków ani kremów, jak w przypadku masażu relaksacyjnego. Za to wskazane jest wcześniejsze rozgrzanie stóp. Co więcej, równie ważne jest to, w jakiej kolejności będziemy uciskać punkty na stopie.
Wskazane jest, by zawsze masaż zaczynać od receptorów odpowiadających za układ moczowy, gdyż w ten sposób będziemy mogli oczyścić krwiobieg z toksyn. W następnej kolejności należy masować strefę głowy, później receptory żołądka, jelit, wątroby i trzustki. Jeśli wiemy, że któreś z naszych narządów nie pracują tak, jak należy i wymagają masażu leczniczego, to możemy uciskać jedynie wybrane receptory, czyli na przykład strefę głowy, gdy dokucza nam migrena. Jeśli zmagamy się z zapaleniem zatok, czy anginą, to nie tylko warto wymasować odpowiednie receptory, ale również strefy układu limfatycznego. Profilaktyczny masaż każdej stopy u dorosłego powinien trwać około 10 minut. Masaże lecznice można wydłużać, szczególnie gdy nasze dolegliwości bólowe są silne.
Profilaktyczne, jak i lecznicze masaże stóp można wykonywać ręcznie, ale nie tylko. Istnieje szereg rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc. Na pewno jednym z lepszych może okazać się masażer Lyapko, czyli wałek pokryty kolcami wykonanymi z metalicznych powłok. Aplikator dostępny jest w 3 rozmiarach, więc każdy z nas może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Obok masażerów Lyapko wyróżnić możemy również maty do akupresury, czy klapki lecznicze z igłami.
Masaż refleksologiczny stóp – wskazania i przeciwwskazania
Masaż receptorów na stopach polecany jest w wielu różnych sytuacjach. Jakich dokładnie? Na pewno wskazaniami do masażu refleksologicznego będą bóle w obrębie kręgosłupa i karku, sztywność mięśni, czy bóle głowy i migreny. Co więcej, o ucisku receptorów na stopach można też pomyśleć wtedy, gdy zmagamy się ze schorzeniami zatok, infekcjami górnych dróg oddechowych, czy schorzeniami układu pokarmowego. Nawet choroby skóry, w tym trądzik, czy egzema są wskazani do tego, by podjąć się tego typu działań. Dodatkowo nie zaszkodzi pomyśleć o masażu refleksologicznym, gdy dokucza nam bezsenność.
A co z przeciwwskazaniami do masażu refleksologicznego stóp? Kiedy nie powinniśmy decydować się na masaż receptorów na stopach? Na pewno receptory na stopie nie powinny być przez nas naciskane, gdy borykamy się z żylakami, osteoporozą, czy nawet cukrzycą. Przeciwwskazaniami jest również grzybica stóp, choroby zakaźne, czy ostre i przewlekłe infekcje z gorączką. Nawet owrzodzenie, problemy skórne, czy świeże rany zachęcają do tego, by nie decydować się na masaż. Dodatkowo podobnym zabiegom nie powinny też poddawać się kobiety, które są w ciąży i to niezależnie od tego, czy to początek ciąży, czy też już jej zaawansowany stan.
Jakie są największe zalety masażu receptorów na stopach?
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, refleksologia stóp może dać nam wiele dobrych efektów, w tym na pewno szybką poprawę samopoczucia, ale nie tylko. Prawidłowy masaż stóp wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizm, w tym również na pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. To właśnie regularne masaże receptorów stóp mogą sprawić, że będziemy lepiej sobie radzić ze stresem, czy będziemy cieszyć się większą dawką energii. Jakby tego było mało, to zabiegi można wykonać samodzielnie, więc nawet nie musimy ruszać się z domu, by wpłynąć korzystnie na swój organizm.
Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne męskie i damskie
Sklep obuwniczy stacjonarny mieszczący się w Warszawie to główny sprzedawca butów zdrowotnych w Polsce. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Rock, Solidus, Josef Seibel, Birkenstock, Caprice, Scholl, Manitu, Suave Comfortabel, Comfortabel, Lesta, Alpina, Ara, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Nursin Care, PodoWell, Fly Flot Italiano, Berkemann, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Toni Pons. To gwarancja jakośći obuwia, które ochroni Twoje stopy.
Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne męskie i damskie. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku i dla każdej kategorii wiekowej.
Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zakupów on-line!
Akcesoria ortopedyczne do ochrony stóp
W sklepie Bio Stopa znajdziesz wygodne obuwie zdrowotne najlepszych europejskich producentów oraz profesjonalne akcesoria ortopedyczne dla mężczyzn i kobiet.
Akcesoria ortopedyczne to produkty zdrowotne, które chronią stopy i mają właściwości lecznicze. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. podpiętki, kliny, zapiętki, osłony na haluksy, wkładki, półwkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, peloty. Jeśli masz pęcherze, modzele na stopie, odciski, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów na odciski niemieckiej marki Berkemann. Plaster na pęcherze odciąży odgniecenia występujące przy odciskach. Ten wysokiej jakości oddychający produkt został wyposażony w jony srebra przez co ma działanie antybakteryjne. Ponadto plastry na odciski, modzele, nagniotki, pęcherze marki Berkemann pochłaniają wilgoć. Plastry ortopedyczne są wygodne w użyciu i sprawdzą się przy każdym rozmiarze stopy. Wybór markowych plastrów wysokiej jakości gwarantuje skuteczność oraz pełną ochronę naszych stóp.