Pieczenie stóp - przyczyny, objawy, leczenie
Na pieczenie stóp skarży się wiele osób. Tylko skąd właściwie biorą się tego typu dolegliwości? Dlaczego stopy nas pieką? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!
Z artykułu dowiesz się:
- Piekące stopy – jakie mogą być przyczyny?
- Objawy piekących stóp – czego nie wolno bagatelizować?
- Pieczenie stóp – jak sobie poradzić z przypadłością?
- Domowe sposoby na pieczenie stóp
- Bio Stopa - wygodne obuwie terapeutyczne
- Wygodne buty zdrowotne do wkładek ortopedycznych
Piekące stopy – jakie mogą być przyczyny?
Pieczenie stóp to dolegliwość, która może towarzyszyć wielu różnych schorzeniom. Do najważniejszych przyczyn zalicza się jednak choroby skóry, w tym na przykład grzybicę stóp. Powstałe w jej przebiegu zmiany na skórze lokalizują się głównie na podeszwie stóp oraz na przestrzeni międzypalcowej. Dodatkowo zaobserwować można też niewielkie grudki i pęcherzyki, zaczerwienienie, czy łuszczenie się skóry. Często towarzyszy temu swędzenie oraz pieczenie stopy.
Inną przyczyną piekących stóp mogą okazać się modzele, które powstają na podeszwowej części stopy w wyniku stałego ucisku, czy tarcia. Na ich rozwój szczególnie narażone są osoby, które noszą za ciasne buty, czy też buty na obcasach, a więc na pewno będą to kobiety. Za pieczenie stóp mogą odpowiadać także nagniotki, które lokalizują się w obrębie stawów palców stóp. Mają postać stwardniałych, ziarnistych zgrubień, które mogą powodować dyskomfort w czasie chodzenia.
Piekące stopy mogą być również efektem wielu innych schorzeniem, w tym na przykład zespołu Guillaina-Barrego, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jej pierwsze objawy to zazwyczaj drętwienie, mrowienie i pieczenie stóp. Dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, czy toczeń rumieniowaty układowy również może objawiać się pieczenie stóp. Jednak na tym nie koniec, ponieważ za te same dolegliwości mogą odpowiadać choroby naczyń obwodowych (przewlekłej niewydolności żylnej), czy uszkodzenia nerwów obwodowych (tak zwane neuropatie).
Warto również wspomnieć, że piekące stopy mogą okazać się efektem długotrwałego przebywania na nogach, czy nawet noszenia niewygodnego obuwia. Często sięgamy po buty, które kuszą nas swoim atrakcyjnym wyglądem, czy ceną. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nie zawsze piękne obuwie jest dobre jakościowe. Jeśli okaże się, że sięgniemy po buty ze sztucznych materiałów, w tym na przykład z eco skóry, to możemy później odczuwać pieczenie stóp od spodu. Dolegliwość ta bywa również objawem reakcji alergicznej na stosowane środki czystości, czy nawet na materiały obecne w butach lub skarpetkach. Nawet nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może skończyć się dla nas pieczenie stóp, podobnie zresztą jak narażenie na działanie toksyn.
Objawy piekących stóp – czego nie wolno bagatelizować?
Na pierwszy rzut oka można uznać, że pieczenie stopy zniknie tak samo szybko, jak się pojawiło. Jednak prawda wygląda zupełnie inaczej, bo pieczenie stopy często występuje z innymi objawami, których nigdy nie należy bagatelizować i warto o nich wspomnieć lekarzowi na wizycie. O jakich dokładnie objawach mowa? Na pewno będzie to słaby puls na stopie, czy też jego całkowity brak. Nie powinniśmy także bagatelizować upośledzenia czucia dotyku, czy temperatury. Dolegliwości bólowe, trudności z chodzeniem, czy tkliwość także może towarzyszyć pieczeniu stopy i świadczyć o wielu różnych schorzeniach, więc warto być wyczulonym na wszystko.
Pieczenie stóp – jak sobie poradzić z przypadłością?
Co w takim razie robić, gdy doświadczymy pieczenia stóp? Jak sobie poradzić z tego typu dolegliwościami? W części przypadków można sobie pomóc za pomocą domowych metod. O czym dokładnie mowa? Na pewno istotne znaczenie będzie miało to, jakie buty nosimy na co dzień. Zdecydowanie odradza się zakupu butów, które zostały wykonane ze sztucznych tworzyw, ponieważ one sprawiają, że nasza skóra nie oddycha, a efektem tego są piekące stopy.
Jeśli chcemy ograniczyć dyskomfort to lepiej zapomnieć o tanich butach z tworzywa sztucznego, w tym na przykład z eco skóry, które tak naprawdę ze skórą nie mają nic wspólnego. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi stopami, to nasz wybór powinien paść tylko na obuwie wykonane z naturalnych materiałów, w tym z naturalnej skóry.
Z zakupem odpowiedniego obuwia jednak nie powinno być żadnych trudności, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy specjalistyczne punkty, które dokładają starań, by zapewnić nam bardzo szeroki wybór obuwia dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Jeśli w takim razie w takim sklepie kupimy dla siebie buty, to możemy być pewni, że pieczenie stóp już nie będzie stanowiło dla nas problemu, zwłaszcza jeśli dodatkowo sięgniemy po bawełniane skarpetki i odpowiednie preparaty do butów.
Masaże stóp to kolejny sposób na to, aby łagodzić dyskomfort powodowany pieczeniem stóp. Co ciekawe, wcale nie musimy zapisywać się na masaż do specjalistycznego punktu. Już samodzielny kilkuminutowy lub kilkunastominutowy masaż podeszwy stóp rano i wieczorem może sprawić, że pieczenie stóp nie będzie dla nas tak dokuczliwe. Dla wzmocnienia efektu można wykorzystać olejki eteryczne, w tym na przykład imbirowy, czy nawet kremy chłodzące.
Domowe sposoby na pieczenie stóp
Bardzo dobre efekty daje również moczenie stóp w chłodnej wodzie. Co ważne, woda powinna zimna, ale nie lodowata, więc zanim zanurzymy w niej swoje stopy, warto upewnić się, że będzie dla nas odpowiednia. To jednak nie wszystko. Równie ważne jest to, ile dokładnie czasu poświęcimy na moczenie stóp. Optymalny czas to kilka minut, gdyż stosowanie zimna prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych, które po zbyt długim czasie mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Takie chłodzące kompresy można wzbogacić solą wykonaną z siarczanu magnezu, która przynosi natychmiastową ulgę w pieczeniu, ale przy okazji zmniejsza stany zapalne, czy ból.
Zdarzają się przypadki, gdzie pieczenie stóp to efekt poważnych chorób. Jeśli w takim razie mamy do czynienia z uporczywym lub długotrwałymi dolegliwościami, to lepiej zapomnieć o domowych metodach i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Warto pamiętać, że to doświadczona osoba, która dysponuje szeroką wiedzą, umiejętnościami oraz praktyką, więc nie tylko ustali, co powoduje pieczenie stóp, ale również wdroży odpowiednie leczenie. Podstawą do diagnostyki będzie badanie fizykalne, jak i wywiad dotyczący istniejących chorób.
W wielu przypadkach konieczne będą też badania laboratoryjne krwi i moczu, ponieważ to właśnie one pozwolą wykluczyć wiele różnego typu schorzeń, w tym na przykład cukrzycę, dnę moczanową, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Czasami zalecana jest również elektromiografia, czy badanie przewodnictwa nerwowego. Jeśli istnieje podejrzenie, że pieczenie stóp to efekt powikłań pourazowych, czy zmian rozrostowych, to lekarz może zlecić RTG, tomografię komputerową, czy rezonans magnetyczny.
Gdy uda mu się ustalić, co dokładnie odpowiada za pieczenie stóp, to zaleci najlepszą terapię. W wielu przypadkach wdrożenie farmakologicznego leczenia przynosi bardzo dobre efekty, a pieczenie stóp ustępują. Jednak zdarzają się też przypadki, gdy nasze schorzenie jest dość złożone i wymaga czasu. W takich przypadkach należy uzbroić się w cierpliwość i stosować do zaleceń lekarza, a na pewno wcześniej, czy później pieczenie stóp ustąpi.
Bio Stopa - wygodne obuwie terapeutyczne
Bio Stopa to specjalistyczny sklep internetowy i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Sklep Bio Stopa to obuwie na różne schorzenia i choroby stóp. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Axel Comfort, Lesta, Nursin Care, Josef Seibel, Waldlaufer, Suave Comfortabel, Birkenstock, PodoWell, Fly Flot Italiano, Manitu, Rock, Scholl, Arcopedico, Alpina, Ara, Rieker, Solidus, Berkemann, Comfortabel, Dr Luigi, Dr Brinkmann, Dr Orto, Caprice, Toni Pons.
Sklep z obuwiem Bio Stopa to pełna gama obuwia zdrowotnego na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne.
Dla osób chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie dla diabetyków. Buty dla cukrzyków są szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy. Buty zdrowotne dla mężczyzn i kobiet chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2 w każdym wieku.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia internetowe na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!
Wygodne buty zdrowotne do wkładek ortopedycznych
Wygodne buty zdrowotne do wkładek ortopedycznych zostało zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów. Nasze wygodne obuwie posiada wyjmowane wkładki które można zastąpić wkładkami ortopedycznymi robionymi w pracowni na zamówienie.
Lekarze zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, stopy wydrążone, stopy szpotawe, płaskostopie poprzeczne,, paluchy koślawe i deformacje palców. Obuwie do wkładek ortopedycznych zaleca się także osobom uprawiającym sport, kobietom w ciąży, piechurom, osobom wykonującym pracę stojącą i chodzącą.