Pękające pięty - przyczyny, objawy, leczenie

Pękające pięty to nie tylko problem kosmetyczny, ale i zdrowotny. Dlaczego pięty pękają? Co robić w takich przypadkach i jak ustrzec się przed tego typu dolegliwościami? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Pękające pięty – przyczyny
  2. Niedoczynność tarczycy, otyłość, nadwaga
  3. Pękające pięty – co robić?
  4. Pękające pięty - leczenie
  5. Wygodne obuwie zdrowotne męskie i damskie
  6. Obuwie do wkładek męskie i damskie

Pękające pięty – przyczyny

Pękające pięty to bolesna dolegliwość, która może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Jednak najczęściej podaje się, że problem ten dotyczy tych, którzy cierpią na różnego typu schorzenia. O czym dokładnie mowa? Na pewno będą to choroby skórne, w tym na przykład łuszczyca, która jest chorobą zapalną, przewlekłą i ogólnoustrojową. Wśród jej licznych postaci wyróżnia się łuszczycę pospolitą dłoni, ale i stóp. Dla łuszczycy charakterystyczne są srebrzyste łuski pokrywające powierzchnię dystalnych części kończyn (najbardziej oddalonych), a rogowaciejący naskórek tworzy twardą i popękaną skorupę.

Łuszczyca często ma podłoże genetyczne, ale zdarzają się przypadki, gdy do jego rozwoju dochodzi przez nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego, czy przez podłoże środowiskowe. Inną chorobą skórną, której mogą towarzyszyć pękające pięty, jest atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekła choroba zapalna, której towarzyszy łuszczenie i pękanie naskórka, bolesność oraz bardzo silny świąd.

Za przyczynę pękania pięt mogą też odpowiadać choroby metaboliczne, w tym przykład cukrzyca typu 2. Tego typu przypadłość charakteryzuje się obniżoną wrażliwością organizmu na insulinę i zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Wśród licznych jej symptomów wymienia się także objawy skórne, w tym właśnie pękanie pięt, które związane to bywa z odwodnieniem organizmu, czy zaburzeniami krążenia.

pęknięcia pięt

Niedoczynność tarczycy, otyłość, nadwaga

Przyczyną pękających pięt może być niedoczynność tarczycy lub inne schorzenia tego narządu. Istotą choroby jest niedobór hormonów tarczycowych, a objawia się ona przez spowolnienie tempa procesów przemiany materii. Niedoczynności tarczycy często towarzyszy ogólne osłabienie organizmu, nadmierna senność, zaparcia, czy zmiany skórne. W przebiegu schorzenia dochodzi do spowolnienia przepływu krwi, a także do zahamowania czynności gruczołów łojowych i potowych. Konsekwencją tego jest suchość i szorstkość skóry, nadmierne rogowacenie, czy właśnie pękanie pięt.

Otyłość i nadwaga to schorzenia, które również mogą przyczynić się do pękania pięt. Wszystko dlatego, że nadmierny ciężar ciała powoduje znaczący nacisk na stopy. Efektem tego jest zaburzenie nawodnienia, ukrwienia i unerwienia, ale również szorstkość i pękanie pięt.

Niedobry witamin, w tym A i B5 także mogą prowadzić do pękania pięt. W tego typu przypadkach niedobory witamin mogą być spowodowane zaburzeniami wchłaniania, czy niedostateczną ich podążą. W tym drugim przypadku istotne znaczenie ma to, jak się odżywiamy. Jeśli nasza codzienna dieta jest uboga w witaminy, to niestety także trzeba liczyć się z tym, że problemy skórne takie jak pękanie pięt może nas dosięgnąć.

Jeśli zmagamy się z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej lub po prostu wtedy, gdy przyjmujemy zbyt małą ilość płynów, może dojść do odwodnienia organizmu i przesuszenia skóry. Efektem tego będzie zatem szorstka i popękana skóra, w tym również na piętach.

Do przyczyn pękania pięt zaliczyć można noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia. Za ciasne buty, za luźne, jak i te, które wykonano z tworzyw sztucznych, sprzyjają powstawaniu urazów, otarć, odcisków, czy odparzeń i pękania skóry na piętach.

Nawet niewłaściwa pielęgnacja stóp, czy jej całkowity brak może skończyć się dla nas popękaną skórą na piętach. Szczególnie jesteśmy narażeni wtedy, gdy zbyt często stosuje kąpiele z użyciem środków zawierających silne substancje czyszczące (np. SLS), czy też wtedy, gdy nadmiernie ścieramy pięty pumeksem, czy innymi tego typu akcesoriami.

Pękające pięty – co robić?

Jakie działania podjąć, gdy dosięgną nas pękające pięty? Jak poradzić sobie w tego typu sytuacjach? Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może lekko się rozczarować, ponieważ nie ma uniwersalnego rozwiązania, które zawsze się sprawdzi. Wybór odpowiednich sposobów zależy od tego, w jakiej kondycji są nasze pięty, a także od tego, co stanowi nasz problem. Jeśli mamy do czynienia z odwodnienie organizmu, czy efektem błędów w pielęgnacji, to zawsze możemy postawić na domowe sposoby.

Ich celem powinno być poprawie kondycji i estetyki stóp, a więc na pewno konieczne będzie usuwanie nadmiaru zrogowaciałego i złuszczonego naskórka. Do tego celu można wykorzystać specjalne tarki, czy pumeks, ale należy pamiętać, że nie wolno przesadzać z ich wykorzystaniem. Dodatkowo warto też pomyśleć o regularnym peelingu. Do wyboru pozostają gotowe preparaty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy sporządzili peeling z tego, co mamy w domowej spiżarni. W tego typu zabiegach świetnie sprawdzi się oliwa z oliwek, miód, kawa, czy nawet sok z cytryny.

Na popękane pięty może pomóc również moczenie stóp w wodzie z dodatkiem płatków owsianych, czy nawet miodu. Bardzo dobre efekty daje również wykorzystanie soli bocheńskiej, czy olejków eterycznych, w szczególności tych, które mają naturalne pochodzenie.

pękająca pięta

Pękające pięty - leczenie

Dodatkowo należy pomyśleć o zmianie stosowanych kosmetyków. Dobrym wyborem będzie zrezygnowanie z mydeł i płynąć silnie pieniących, ponieważ to właśnie one wysuszają skórę. Co więcej, należy również sięgnąć po preparaty na pękające pięty o działaniu nawilżającym, łagodzącym podrażnienia i złuszczającym zrogowaciały naskórek. Warto upewnić się, że w swoim składzie mają mocznik, aloes, wyciąg z zielonego ogórka, witaminy A i E, czy alantoinę. 

Koniecznie trzeba też pamiętać o odpowiedniej diecie, czy piciu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie w regularnych odstępach (w dawkach po około 200 ml). Poza tym musimy także zwracać większą uwagę na to, jakie obuwie zamierzamy kupić. Godne uwagi są tylko produkty wykonane z naturalnych materiałów, które zapewniają stopom odpowiednie warunki i sprawiają, że nawet po całym dniu nie czujemy dyskomfortu. Za takie możemy uznać obuwie ze skóry naturalnej, w tym również obuwie zdrowotne, które oferują nam specjalistyczne sklepy. Jeśli skupimy się na ich ofercie, to możemy być pewni, że szybko rozwiążemy swoje problemy z pękającymi piętami.

Jeśli okaże się, że samodzielnie działania nie zapewniają żadnych efektów, to zawsze możemy postawić na profesjonalne wsparcie. Do swojej dyspozycji mamy liczne gabinety kosmetyczne, które wiedzą, jakie zabiegi na pękające stopy działają. Jednak zanim zdecydujemy się na taki zabieg, lepiej upewnić się, czy za pękającymi stopami nie stoi poważniejsze schorzenie. W tym zadaniu pomoże nam lekarz, więc to właśnie do niego należy się zgłosić, gdy po zastosowaniu domowych metod nie zauważymy żadnej poprawy. Specjalista, bazując na swojej wiedzy, jak i doświadczeniu przeprowadzi dokładną diagnostykę i ustali, co nam dolega. Następnie wdroży leczenie przyczynowe pierwotnej choroby, w tym na przykład środki farmakologiczne, które sprawią, że pękające stopy nie będą stanowić dla nas żadnego problemu.

wygodne buty terapeutyczne

Wygodne obuwie zdrowotne męskie i damskie

Sklep obuwniczy Bio Stopa internetowy - biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodnego obuwia terapeutycznego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Solidus, Josef Seibel, Birkenstock, Berkemann, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Comfortabel, Lesta, Alpina, Ara, Caprice, Manitu, Toni Pons, Rieker, Arcopedico, Suave Comfortabel, Waldlaufer, Nursin Care, PodoWell, Rock, Scholl, Fly Flot Italiano, Axel Comfort.

Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia zdrowotnego na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne specjalistyczne obuwie medyczne.

Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia internetowe na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

Obuwie do wkładek męskie i damskie

Wygodne obuwie zdrowotne męskie oraz wygodne obuwie damskie do wkładek zostało zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów. Nasze obuwie posiada wyjmowane wkładki ortopedyczne, które można zastąpić wkładkami robionymi na zamówienie w pracowni.

Lekarze ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, płaskostopie poprzeczne, stopy wydrążone, stopy szpotawe, paluchy koślawe i deformacje palców. Wkładka ortopedyczna to również niezbędne wyposażenie wygodnego obuwia w sytuacji, gdy jedna noga jest wyraźnie krótsza. Obuwie do wkładek zaleca się także osobom uprawiającym sport, kobietom w ciąży, piechurom, osobom wykonującym pracę stojącą i chodzącą.