Opuchnięte kostki - powstawanie, przyczyny, profilaktyka
Opuchnięte kostki to przypadłość, która dosięga jednakowo kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną opuchniętych kostek i jak sobie radzić w tego typu przypadkach? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest obrzęk kostki i jak powstaje?
- Opuchnięte kostki - przyczyny
- Obrzęki kostek przyczyną schorzeń sercowo-naczyniowych
- Opuchnięte kostki – co robić?
- Opuchnięte kostki – profilaktyka
- Obuwie zdrowotne dla każdego
- Buty do wkładek ortopedycznych
Czym jest obrzęk kostki i jak powstaje?
Obrzęk to rodzaj płynu, który znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej tkanek. Płyn ten opuszcza łożysko naczyniowe pod wpływem oddziaływania ciśnienia hydrostatycznego (zależnego od wody i płynów wewnątrzustrojowych) oraz ciśnienia onkotycznego (zależnego od ciśnienia białek w osoczu). Jeśli pojawia się schorzenia, ciśnienie białek wzrasta w kapilarach, czyli małych naczyniach, które oplatają tkanki.
Prowadzi to do osłabienia tkanek, które zaczynają przepuszczać płyn z kapilar do przestrzeni pozanaczyniowej, przez co powstaje obrzęk i zauważyć możemy opuchnięte kostki. To jednak nie wszystko, ponieważ obrzęk kostki może powstać również wtedy, gdy ciśnienie onkotyczne maleje. Jego rolą jest utrzymywanie wody w świetle naczyń. Kiedy obserwuje się spadek ciśnienia onkotycznego, to naczynie jest bardziej przepuszczalne.
Opuchnięte kostki - przyczyny
Najczęściej opuchnięte kostki nóg to przejściowy problem, który pojawiają się po długotrwałym pozostawaniu w jednej pozycji. Na pewno na tego typu problemy mogą skarżyć się osoby, które muszą pozostać w jednej pozycji w czasie pracy. Stanie przy taśmie produkcyjnej, siedzenie przy komputerze, czy długotrwałe obsługiwanie klientów przy kasie może sprawić, że wieczorem będą dokuczać nam opuchnięte kostki u nóg. To jednak nie wszystko, ponieważ do obrzęku może doprowadzić również długa podróż samolotem, samochodem, czy innym środkiem transportu, ponieważ w czasie wymienionych czynności mięśnie łydek, które wchodzą w skład pompy naczyniowo-mięśniowej nie są używane.
Wspomniana pompa naczyniowo-mięśniowa zapewnia powrót krwi z żył kończyn dolnych do serca. Jeśli jej praca zostanie zachwiana, to dochodzi do zastoju krwi i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach, czego efektem jest między innymi obrzęk kostek.
Podobny problem może dosięgnąć tych, którzy stronią od ruchu. Brak aktywności fizycznej, jak również długie przesiadywanie przed telewizorem w pozycji siedzącej może skończyć się obrzękiem kostek. To jednak nie wszystko. Warto również wspomnieć, że spożywanie dużej ilości soli także może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie i puchnięcia kostek. Opuchlizna wokół kostek może wystąpić też po spożyciu alkoholu, czy wtedy, gdy dojdzie do odwodnienia organizmu.
Obrzęki kostek przyczyną schorzeń sercowo-naczyniowych
Zdarzają się jednak przypadki, gdy opuchnięte kostki u nóg zwiastują poważniejsze problemy, w tym różnego typu schorzenia, w tym schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Niewydolność serca, niewydolność żył, czy choroba zakrzepowo-zatorowa to przykłady schorzeń, z którymi możemy mieć do czynienia. Dlatego, jeśli zauważymy, że opuchlizna kostek utrzymuje się długo, to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Obrzęk kostek to także jeden z pierwszych objawów chorób nerek. W przewlekłej niewydolności tych narządów dochodzi do zmniejszonego przepływu krwi przez nerki, a efektem tego jest wzrost stężenia sodu oraz ciśnienia hydrostatycznego w kapilarach, jak również pojawienie się obrzęku. Warto wspomnieć, że w przypadku niewydolności nerek opuchlizna pojawia się nie tylko na nogach, ale również na innych partiach ciała.
Obrzęk nóg może być także efektem zmian hormonalnych, zwłaszcza wtedy, gdy zmagamy się z niedoczynnością tarczycy, ale nie tylko. Obrzęki kostek u kobiet mogą występować w czasie ciąży, czy świadczyć o zespole napięcia przedmiesiączkowego. Zdarzają się też przypadki, gdy opuchlizna pojawia się na skutek przyjmowania pewnych leków, w tym na przykład środków przeciwdepresyjnych, leków na nadciśnienie, czy sterydów.
Jeśli mamy do czynienia z izolowaną opuchlizną kostki, to może być to efekt urazu. Zerwanie więzadła, ciągnięcie mięśni, czy złamanie kości również może skończyć się opuchlizną kostki. Czasami też jest to reakcja alergiczna na ukoszenie przez owada, czy nawet na kosmetyki, które aplikujemy w okolicach stóp.
Opuchnięte kostki – co robić?
Wielu z nas pewnie będzie bagatelizować problem i czekać, aż sam zniknie. Jednak nie jest to dobry wybór, ponieważ lepiej zweryfikować, czy przypadkiem nie rozwinęła się u nas poważna choroba. Jeśli w odpowiednią porę podejmiemy leczenie, to będziemy mieli szansę zahamować jej rozwój i zaoszczędzimy sobie stresu. Dlatego, jeśli opuchnięte kostki u stóp będą nam dokuczać, to należy pomyśleć o wizycie u lekarza. Pamiętamy, że to osoba, która dysponuje odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Po odpowiedniej i dokładnej diagnostyce wprowadzi właściwe leczenie, które przy okazji sprawi, że opuchnięte kostki u stóp nie będą nam dokuczać.
Warto w tym miejscu też wspomnieć, że istnieje wiele sposobów, które są w stanie łagodzić opuchliznę kostek. Możemy je stosować w zaciszu domowym, w czasie podróży, czy nawet w miejscu pracy. O jakich dokładnie sposobach mowa? Najłatwiejszym jest podniesienie stóp do góry i umieszczenie ich pod kątem czterdziestu pięciu stopni w stosunku do tułowia. Takie ułożenie stóp sprawi, że ułatwimy powrót krwi żylnej i sprawimy, że opuchlizna kostek nie będzie tak dokuczliwa. Niekiedy takie działania mogą skończyć się tym, że opuchnięte kostki szybko wrócą do pierwotnego stanu.
Do swojej dyspozycji mamy również wiele różnego typu specyfików, które możemy wykorzystać na puchnięcie kostek. Idealnym wyborem będą żele z kasztanowca, czy preparaty, które zostały wzbogacone diosminą. Wszystko dlatego, że substancje te zmniejszają przepuszczalność naczyń, a także ograniczają przedostawanie się krwi do przestrzeni pozanaczyniowej.
Opuchnięte kostki – profilaktyka
Nie od dziś mówi się, że zawsze lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku obrzęku kostek. Co w takim razie należy robić? To już zależy od tego, jaki prowadzimy tryb życia, czy rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli przez większość dnia jesteśmy zmuszeni do pozostawania w jednej pozycji, to warto robić małe przerwy i przy okazji unikać sytuacji, które mogą pogorszyć nas stan. Zdecydowanie odradza się nadmiernego spożywania soli, czy alkoholu. Co więcej, należy też wprowadzić do swojej codzienności większość ilość ruchu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, czy nawet spacery, ponieważ każda dawka ruchu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i sprawia, że na kostkach nie tworzą się obrzęki.
Jeśli na co dzień zmagamy się z obrzękami kostek, to należy też wystrzegać się gorących kąpieli, ponieważ rozszerzają naczynia krwionośne i wzmagają zaleganie krwi. O wiele lepszym wyborem będzie postawienie na prysznic w letniej wodzie.
Warto także większą uwagę zwracać na to, co na siebie zakładamy. Odradza się noszenia obcisłych ubrań, gdyż mogą zwiększyć opuchliznę. Najlepiej postawić na przewiewne i lekkie ubrania, jak i na wygodne buty. Z wyborem odpowiedniego obuwia również nie będzie trudności, bo do swojej dyspozycji mamy specjalistyczne sklepy, które mogą nam dostarczyć wygodne obuwie zdrowotne.
Obuwie zdrowotne dla każdego
Bio Stopa to sklep z obuwiem na różne schorzenia stóp. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Lesta, Birkenstock, Caprice, Dr Luigi, Dr Orto, Nursin Care, PodoWell, Suave Comfortabel, Rieker, Arcopedico, Waldlaufer, Josef Seibel, Rock, Scholl, Solidus, Manitu, Alpina, Axel Comfort, Berkemann, Ara, Dr Brinkmann, Comfortabel, Fly Flot Italiano, Toni Pons.
Bio Stopa to miejsce, w którym znajdziesz pełną gama wygodnego obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego mamy w ofercie wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Dla diabetyków, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie. Buty dla cukrzyka są szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy.
Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!
Buty do wkładek ortopedycznych
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.
Lekarze zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, stopy wydrążone, płaskostopie poprzeczne, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, paluchy koślawe, stopy szpotawe i deformacje palców. Wkładka ortopedyczna to również niezbędne wyposażenie buta w sytuacji, gdy jedna noga jest wyraźnie krótsza.