Onycholiza paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie

Onycholiza paznokcia to choroba paznokci, która zgłaszana jest coraz częściej. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest onycholiza paznokcia i jak sobie poradzić z przypadłością? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Onycholiza paznokcia - co to jest?

Onycholiza to choroba paznokci, która polega na odwarstwieniu płytki paznokcia od jego łożyska. Pod spodem zbiera się powietrze, zanieczyszczenia czy też złuszczająca się keratyna z płytki, a paznokcie, wskutek utraty kontaktu z łożyskiem, zaczyna zmieniać zabarwienie na biało. Jeśli dodatkowo dochodzi do zakażenia, to kolor paznokcia zmienia się na szary, żółty, brązowy, czy nawet czarny. Najczęściej onycholiza paznokcia traktowana jest jako problem natury estetycznej. Jednak nie należy jej lekceważyć, ponieważ jej wystąpienie może świadczyć o różnego typu schorzeniach, w tym na przykład o chorobach tarczycy, czy nawet o cukrzycy.

onycholiza paznokci

Jakie są przyczyny onycholizy paznokci?

Ze względu na przyczyny, onycholizę paznokci można podzielić na wrodzoną i nabytą. W postaci wrodzonej schorzenie to jest uwarunkowane skłonnościami genetyczny. Z kolei onycholizę nabytą możemy jeszcze podzielić na egzogenną i endogenną.

Jeśli w grę wchodzi onycholiza paznokci egzogenna, to za jej pojawienie się odpowiadają czynniki pochodzące spoza organizmu. Zaliczyć do nich możemy długotrwałe podrażnienia, ostre urazy, czy nawet nadmierną wilgoć. Egzogenna onycholiza paznokci może też powstać na skutek niektórych substancji chemicznych, w tym na przykład detergentów, substancji ropopochodnych, czy rozpuszczalników, czy nawet kosmetyków. Okazuje się, że nawet zbyt częste stosowanie lakierów i zmywaczy do paznokci może skończyć się tego typu schorzeniami. Jednak na tym nie koniec, ponieważ infekcje grzybicze (zakażenie dermatofitami, grzybami drożdżopodobnymi, pleśniowymi), infekcje bakteryjne (w tym na przykład zakażenie gronkowcem) lub infekcje wirusowe ( np. opryszczka) mogą odpowiadać za onycholizę paznokci.

Endogenne przyczyny onycholizy paznokci są spowodowane różnego typu schorzeniami, czy zaburzeniami, które zachodzą wewnątrz organizmu. Zaliczyć do nich można na pewno choroby skóry, w tym na przykład łuszczycę, liszaj płaski,  kontaktowe zapalenie skóry, czy łysienie plackowate. Za endogenne przyczyny onycholizy paznokci uznaje się również wiele różnych chorób ogólnoustrojowych, w tym na przykład cukrzycę, choroby tarczycy, kiłę, trąd, czy nawet niedobory żelaza. Stosowanie pewnych leków również może przyczynić się do tego schorzenia i najczęściej tak się dzieje, gdy przyjmujemy tetracyklinę, doksorubicynę, bleomycynę, czy leki moczopędne z grupy tiazydów.

Zdarzają się też sytuacje, gdy onycholiza paznokci występuje bez ustalonego powodu. W takich przypadkach mówi się, że mamy do czynienia z onycholizą idiopatyczną.

Po czym poznać onycholizę paznokci?

Jeśli dojdzie u nas do rozwoju onycholizy paznokci to można zauważyć, że początkowo pozostają gładkie i twarde. Dopiero później zaczynają się pojawiać pierwsze objawy, których nie sposób zauważyć, ponieważ mamy do czynienia z białymi zabarwieniami w miejscu odwarstwienia paznokcia, które wyraźnie odgraniczają się od pozostałej powierzchni paznokcia. Jest to efekt utraty połączenia z łożyskiem i wypełnienia wolnej przestrzeni powietrzem. Z kolei różowe zabarwienie paznokcia, które pochodzi od prześwitujących naczyń włosowatych, zaczyna znikać. Zdarzają się przypadki, gdy w miejscu onycholizy dochodzi do nadkażenia.

Jeśli do tego dojdzie, to możemy zauważyć również zmiany w kolorze płytki. Może ona zmienić kolor na szary, żółty, brązowy lub nawet czarny. Najczęściej odwarstwienie zachodzi bezboleśnie. Jedyny wyjątek od reguły stanowi onycholiza paznokci spowodowana urazem, gdyż jeśli postępuje w kierunku macierzy, to mogą wystąpić dolegliwości bólowe. Poza tym ból może także pojawić się wtedy, gdy dojdzie do rozwoju infekcji. Zmiany najczęściej zaczynają się na końcówkach paznokci, ale gdy utrzymują się przez dłuższy czas, to łożyska zaczyna robić się ciemne i pogrubione.

Jeśli na tym etapie dalej będziemy bagatelizować problem, to musimy liczyć się z tym, że w wolnych przestrzeniach pod paznokciem lub pod paznokciami będzie zachodzić nadmierne rogowacenie naskórka (tzw. hiperkeratoza), czyli nadmierne  W stanach zapalnych zdarza się również hipergranulacja podpaznokciowa, czyli nic innego jak wrastanie paznokcia w jego łożysko. Jeśli występują u nas zaburzenia ukrwienia, to może dojść nawet do owrzodzeń. Jeśli onycholiza paznokci związana jest z nadczynnością tarczycy, to zwykle obejmuje paznokcie czwartego i piątego palca (tzw. paznokcie Plummera).

onycholiza a grzybica

Onycholiza a grzybica – jak wygląda leczenie?

Jeśli mamy do czynienia z łagodną postacią onycholizy paznokci, to w najlepszym przypadku ustąpi samoistnie już po kilku tygodniach. Jeśli zauważymy, że pomimo upływu czasu schorzenie się utrzymuje lub postępuje, to koniecznie będzie podjęcie leczenia. Dlatego im szybciej udamy się do fachowca, tym mamy większe szanse na to, że w porę zahamujemy schorzenie. W onycholizie paznokci może pomóc nam dermatolog, więc to właśnie do niego powinniśmy się zgłosić. Na podstawie wywiady, jak i po wykonaniu badań określi, czy nasz problem to onycholiza, czy inne schorzenie. Oczywiście onycholiza a grzybica to najczęściej mylone schorzenia paznokci, ale fachowiec będzie w stanie rozwiać nasze wątpliwości i gdy postawi odpowiednią diagnozę, to zabierze się za leczenie.

Jak ono będzie wyglądać? To już zależy od tego, co doprowadziło do rozwoju onycholizy paznokci. Jeśli problem leży po stronie infekcji bakteryjnej, to możemy spodziewać się leczenia antybiotykami. Jeśli onycholiza to efekt zakażenia grzybiczego, to dermatolog może wprowadzić specjalistyczne preparaty, w tym na przykład lakiery przeciwgrzybicze. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się operacyjne usunięcie płytki paznokcia, ale pamiętajmy, że to ostateczność, więc specjalista zdecyduje się na taki krok tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

W tym miejscu warto wspomnieć, że wyeliminowanie przyczyny nie sprawi, że paznokieć przyrośnie do łożyska. Odwarstwienie ustąpi dopiero po jego całkowitym odrośnięciu, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Domowe sposoby do walki z grzybicą

Istnieją też domowe sposoby, które można wykorzystać do walki z tego typu przypadłościami. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim o zakraplaniu płytki paznokcia olejkiem z drzewa herbacianego. Jednak to wcale nie oznacza, że możemy stosować go w dowolnej ilości. Zanim zaczniemy taką kurację, lepiej wcześniej skonsultować się z fachowcem.

Dodatkowo należy dołożyć starań, by podobne przypadki już się nie zdarzały. Co w takim razie należy robić? Na pewno trzeba postawić na odpowiednią pielęgnację paznokci. Dobrą praktyką będzie je obcinanie na krótko, by nie powodować uszkodzeń. Należy również unikać kontaktu z substancjami drażniącymi, czy urazów. Jeśli nie chcemy, by onycholiza paznokci nawróciła, to warto również pomyśleć o ograniczeniu stosowania lakierów i zmywaczu do paznokci.

buty axel

Sklep obuwniczy Bio Stopa

Sklep obuwniczy Bio Stopa - internetowy i stacjonarny mieszczący się w Warszawie to miejsce ze specjalistycznym obuwiem na różne schorzenia stóp. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodnego obuwia na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Josef Seibel, Lesta, Nursin Care, PodoWell, Axel Comfort, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Rock, Scholl, Solidus, Berkemann, Dr Brinkmann, Birkenstock, Caprice, Comfortabel, Fly Flot Italiano, Arcopedico, Suave Comfortabel, Manitu, Alpina, Ara, Rieker, Toni Pons.

Sklep obuwniczy Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M. 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.

Z  myślą o osobach chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie dla diabetyków. Buty dla cukrzyka są przede wszystkim szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy. Najlepsi europejscy producenci butów gwarantują jakość i fachowe wykonanie. Buty zdrowotne dla mężczyzn i kobiet chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2 w każdym wieku.

Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy!