Obrzęk limfatyczny - przyczyny, objawy, leczenie

Pojęciu obrzęku limfatycznego pojawia się bardzo często, a mimo to wielu z nas nie wie, z czym dokładnie ma do czynienia. Czym jest obrzęk limfatyczny? Co prowadzi do jego rozwoju i jak sobie radzić w tego typu przypadkach? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny nazywany również słoniowacizną to obrzęk spowodowany niefizjologicznym zastojem limfy. Podaje się, że obrzęk limfatyczny może mieć różne stopnie nasilenia i objąć różne części ciała. Klasyfikacja obejmuje pięć stopni obrzęku limfatycznego – zaczynając od bardzo łagodnego, aż do bardzo zaawansowanego (elefantiazą). Do jego rozwoju może dojść wskutek wad wrodzonych (obrzęk limfatyczny pierwotny) lub na skutek uszkodzenia naczyń chłonnych (obrzęk limfatyczny wtórny). Niektórzy bagatelizują jego wystąpienie, ale warto wiedzieć, że obrzęk limfatyczny jest bardzo poważnym schorzeniem. W skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet amputacją kończyn.

obrzęk limfatyczny stóp

Jakie są przyczyny obrzęku limfatycznego stóp?

Obrzęk limfatyczny powstaje za sprawą zastoju limfy, czyli płynu tkankowego naczyń chłonnych. Jeśli naczynia limfatyczne działają bez zarzutu, to zadaniem płynu chłonnego jest eliminowanie zbędnych substancji z tkanek. W przypadku zaburzeń funkcjonowania naczyń limfatycznych dochodzi do tego, że substancje te pozostają w tkankach. Na początku organizm próbuje radzić sobie z problemem poprzez zwiększenie produkcji limfy, lecz po pewnym czasie mechanizmy kompensacyjne organizmu zostają wyczerpane, a to prowadzi do tego, że substancje, które nie zostały usunięte, powodują pojawienie się niewielkiej opuchlizny i zarazem pierwszego stopnia obrzęku limfatycznego. Za zastój odpowiedzialność mogą ponosić nabyte uszkodzenia naczyń chłonnych lub wady wrodzone. Najczęściej obrzęk limfatyczny dotyczy górnych i dolnych kończyn. Co więcej, częściej też dotyczy mężczyzn, niż kobiet.

Obrzęk limfatyczny wtórny to najczęściej efekt przewlekłej niewydolności żylnej, infekcji bakteryjnych, infekcji wirusowych, czy infekcji grzybami, ponieważ to właśnie one prowadzą do zapalenia naczyń chłonnych. Jednak to nie wszystko, ponieważ obrzęk limfatyczny stóp może być też efektem kontuzji i zwichnięcia, chorób tkanki łącznej, a także powikłań pooperacyjnych, w tym na przykład po operacjach naczyniowych. Poza tym do bardzo częstych przyczyn obrzęków limfatycznych zalicza się też leczenie nowotworowe, które obejmuje usunięcie węzłów chłonnych. Wszystko dlatego, że taka operacja przyczynia się do uszkodzenia układu limfatycznego.

Wady wrodzone stóp

Zdarzają się też przypadki, gdzie obrzęk limfatyczny pierwotny to efekt wad wrodzonych. W tego typu przypadkach najczęściej mamy do czynienia ze schorzeniem powstającym na skutek nieprawidłowego rozwoju naczyń włosowatych. I tak za obrzęk limfatyczny może być odpowiedzialna aplazja, czyli brak naczyń włosowatych, ale nie tylko. Również mała ilość naczyń włosowatych, jak i wady budowy naczyń (np. hipoplazja) mogą ponosić odpowiedzialność za słoniowaciznę. Przez tego typu nieprawidłowości organizm nie jest w stanie odprowadzić odpowiedniej ilości chłonki. Za wrodzony obrzęk limfatyczny może odpowiadać również choroba Milroya. Jest to choroba dziedziczna, która zaburza proces wzrostu śródbłonka naczyniowego.

obrzęk limfatyczny nóg

Objawy obrzęku limfatycznego nóg

Obrzęk limfatyczny zawsze rozwija się etapami i jest efektem przeciążanie naczyń limfatycznych. Zwykle występuje w jednej lub obu nogach, w zależności od rozległości i lokalizacji uszkodzenia. Pierwotny obrzęk limfatyczny może również wystąpić po jednej lub obu stronach ciała. Co więcej, obrzęk limfatyczny nóg może mieć bardzo łagodny przebieg, ale niestety też zdarzają się przypadki, gdy trzeba zmagać się z ciężkim przebiegiem, a to oznacza bardzo uciążliwe obrzęki stóp.

Po raz pierwszy możemy zauważyć u siebie obrzęk limfatyczny jako asymetrię między nogami lub trudności w dopasowaniu ciała do ubrania, czy też nawet biżuterii. Jeśli obrzęk staje się wyraźny, to może dojść do zmęczenia spowodowanego nadwagą, czy nawet do ograniczenia mobilności. Jeśli na tym etapie zbagatelizujemy problem, to może dojść do nagromadzenia płynu i białek w tkankach, a efektem tego będzie rozwoju stanu zapalnego i bliznowacenie tkanek. To jednak nie wszystko, ponieważ zaczną występować również mocne i napięte obrzęki, które nie tworzą dołków przy ucisku.

Objawy współtowarzyszące przy obrzękach

Skóra w dotkniętym obszarze za to będzie się pogrubiać i może nawet przybrać grudkowaty wygląd, opisywany jako efekt pomarańczowej skórki. Co więcej, skóra również może stać się łuskowata i zacząć pękać, a to często też prowadzić do infekcji bakteryjnych, czy nawet grzybiczych skóry. Dotknięte obszary wtedy staną się tkliwe i obolałe, a to z pewnością przełoży się również na trudności w wykonywaniu nawet podstawowych czynności. Dodatkowo należy się również spodziewać wystąpienia utraty mobilności lub elastyczności.

Przy obrzękach limfatycznych można też zauważyć wiele innych objawów współtowarzyszących. Jakich dokładnie? Na pewno będzie to zaczerwienienie lub swędzenie, ale nie tylko. Bardzo często pacjenci zgłaszają też mrowienie lub piekący ból, uczucie pełności zajętego obszaru, czy wystąpienie wysypki na skórze. Co więcej, może też pojawić się zmniejszona elastyczność stawów. Warto również wspomnieć, że funkcje układy odpornościowego także bywają osłabione, więc zdarzają się częste infekcje, czy nawet złośliwe guzy naczyń chłonnych, tak zwany naczyniak limfatyczny złośliwy.

Leczenie obrzęku limfatycznego

Jeśli zauważymy u siebie objawy, o których wspomnieliśmy, to należy pomyśleć o wizycie u fachowca. Odradza się stosowanie jakichkolwiek domowych sposobów, zwłaszcza że nie wiemy, czy faktycznie mamy do czynienia z omawianym schorzeniem. To lekarz dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, więc powinien postawić diagnozę. Najczęściej jest w stanie to zrobić już po wywiadzie i badaniu fizykalnym, a w razie wątpliwości na pewno zaleci też dodatkowe badania, ponieważ w ten sposób będzie w stanie wykluczyć inne przyczyny obrzęku kończyn, w tym na przykład obrzęk spowodowany zakrzepami krwi, czy niewydolnością nerek. Jeśli nasz problem stanowi obrzęk limfatyczny, to lekarz zastosuje odpowiednią terapię.

Najczęściej leczenie tego typu schorzeń obejmuje podawanie leków zmniejszających obrzęki, a także aplikowanie kremów, które zapewnią ochronę skóry przed infekcjami. Bardzo często zalecany jest również  drenaż limfatyczny, czyli masaż, którego zadaniem jest przemieszczenie limfy z obszaru objętego obrzękiem. Poza tym lekarz może zalecić też kompresjoterapię, czyli najprościej mówiąc terapię uciskową, która polega na tym, że miejsce opuchnięte owija się bandażem, aby wspomóc pracę mięśni i zwiększyć przepływ limfy. Dobre efekty daje też rehabilitacja ruchowa. Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie doszło do dużych uszkodzeń naczyń limfatycznych i wtedy zalecana jest operacja, a dokładniej mówiąc zabieg mikrochirurgiczny, który polega na transplantacji naczyń limfatycznych. Jego celem jest stworzenie nowych połączeń limfatycznych.

buty zdrowotne ara

Bio Stopa - obuwie zdrowotne męskie i damskie

Sklep obuwniczy biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Josef Seibel, Comfortabel, Lesta, Alpina, Ara, Birkenstock, Caprice, Rieker, Arcopedico, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Axel Comfort, Rock, Scholl, Solidus, Fly Flot Italiano, Manitu, Suave Comfortabel, Berkemann, Nursin Care, PodoWell, Toni Pons.

Bio Stopa to pełna gama obuwia zdrowotnego na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M. 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.

Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

Wygodne obuwie dla cukrzyków

Wygodne buty zdrowotne przygotowane z myślą o osobach chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas. Buty dla cukrzyka są przede wszystkim szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy.  Najlepsi europejscy producenci butów gwarantują jakość i fachowe wykonanie. Buty zdrowotne dla mężczyzn i kobiet chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2 w każdym wieku.