Obcierające buty. Sprawdzone sposoby, żeby buty nie obcierały

Obcierające buty to problem, który dosięga wielu z nas. Tylko dlaczego buty w ogóle obcierają? Jak radzić sobie w takich przypadkach? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią! 

Dlaczego buty obcierają?

Po wielu przymiarkach lub przeglądaniu stron internetowych w końcu udało się wybrać idealny model. Jednak krótki spacer sprawia, że pojawia się ból i dyskomfort, ale nie tylko. Efektem obcierających butów mogą być również odciski, otarcia, pęcherze na pięcie i drętwienie palców. Znasz to z doświadczenia? Niestety obcierające buty to zmora wielu kobiet i mężczyzn. Tylko skąd to właściwie się bierze? Dlaczego buty obcierają? To pech, przypadek, czy może jednak z nami jest coś nie tak? Okazuje się, że powody obcierających butów mogą być bardzo różne...

Najczęściej winę za obcieranie ponosi materiał, z jakiego wykonano obuwie. Najczęściej słyszymy, że skórzane buty są trwałe i wygodne. Jednak warto wiedzieć, że niektóre buty skórzane, choć są elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy, to z początku bywają też bardzo twarde. Przykładem takiego obuwia na pewno będą te wykonane ze skóry lakierowanej. Zanim będziemy mogli cieszyć się komfortem, najpierw możemy zmagać się z obcieraniem.

buty, które nie obcierają w kolorze brązowym

Obcierające buty - przyczyny

Obcierające buty mogą być również skutkiem tego, że sięgniemy po nieodpowiednie produkty. Za małe, za ciasne lub też za duże obuwie może skończyć się dla nas dyskomfortem, otarciami, czy nawet pęcherzami na pięcie. Jest to spowodowane tarciem materiału o niektóre części stopy.

Na tym niestety nie koniec, ponieważ za tego typu przypadki może odpowiadać też niska jakość obuwia. Buty w niższych cenach zachęca nas do tego, by po nie sięgnąć, bo ostatecznie, zamiast jednej pary możemy nabyć kilka. Jednak radość jest tylko chwilowa, ponieważ okazuje się, że tańsze, produkowane na masową skalę obuwie to takie, które zostało wykonane ze złej jakości surowców. Nie dość, że takie buty szybko mogą nam się rozwalić, to jeszcze mogą prowadzić do obtarć. Czasami to efekt przeszyć w nieodpowiednich miejscach, a czasami tego, że sztuczny materiał powoduje pocenie się stopy i jej nadmierne przesuwanie się w bucie.

Oczywiście zdarzają się też przypadki, gdy otarcia pojawiają się nawet po założeniu butów, które lubimy i z których nie raz korzystaliśmy. Najczęściej dzieje się tak, gdy nie korzystamy z nich zbyt często lub pracujemy w domu i na co dzień korzystamy głównie z kapci. Wówczas pęcherze mogą pojawić się nawet po założeniu jakichkolwiek butów. 

Obcierające buty – jak sobie radzić w takich przypadkach?

Jak zatem poradzić sobie w takich przypadkach? Co robić, gdy buty obcierają? Niektórzy pewnie stwierdzą, że trzeba dzielnie znieść ból, bo widocznie takie są buty. Jednak nie jest to prawdą. Warto wiedzieć, że istnieje kilka metod, które możemy wykorzystać do walki z obcierającymi butami, ale nie tylko. Niektóre z nich pozwalają skutecznie niwelować już powstały dyskomfort po korzystaniu z danych butów.

Jeśli w takim razie doszło do podrażnienia skóry, to warto wymoczyć je w chłodnej wodzie z solą do kąpieli. Dobre efekty może też przynieść zastosowanie preparatów na otarcia, w tym hydrokoloidowych plastrów na odciski. Przyniosą ulgę i regenerują skórę. A co zrobić z butami? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Najprostszy sposób na obcierające buty – mądry zakup

Najprostszym sposobem na obcierające buty jest ich rozważniejsze wybieranie. Jak wspomnieliśmy, najczęściej buty obcierają, bo są nieodpowiednio dobrane. Dlatego, jeśli nie chcemy zastanawiać się, co zrobić, żeby buty nie obcierały, to lepiej poświęcić trochę więcej czasu na wybór czegoś dla siebie. Najlepszym wyborem zawsze okazują się buty wykonane z naturalnych i oddychających materiałów. Nubuk, zamsz, skóra licowa, czy skóra lakierowana, to materiały godne uwagi. Na lato można jeszcze wykorzystać buty tekstylne, ale tylko te, które zostały wykonane z bawełny, czy innych naturalnych materiałów.

Kategorycznie odradza się sięgania po ekologiczne obuwie, czyli te, które zostało wykonane z eco skóry, ponieważ za ich nazwą skrywają się sztuczne materiały, które wpływają negatywnie na stan naszych stóp, w tym również mogą prowadzić do obcierania. Poza tym pamiętamy, że buty muszą być idealnie dobrane. Nie mogą być ani za małe, ani też za duże, bo w każdym przypadku może to skończyć się dla nas otarciami, czy odciskami.

buty zdrowotne damskie na obcierające stopy

Obcierające buty i co dalej? Rozbijamy nowe buty przy pomocy skarpetek!

Jak już było wspomniane, czasami nawet skórzane buty mogą obcierać, zwłaszcza jeśli są nowe. Co w takim razie robić, żeby nas nie obcierały? Najczęściej chodzi w nich boso po domu, ale nie jest to dobry pomysł, ponieważ najczęściej to nowe, sztywne modele. O wiele lepszym wyborem będzie    wykorzystanie skarpetek! Co ważne, im grubsze one będą, tym większa szansa na to, że zaoszczędzimy sobie bólu.

Wystarczy je założyć na stopy, a następnie wsunąć do butów i chodzić po domu przez co najmniej kwadrans dziennie. Co ważne, rozbijanie obcierających butów nie skończy się w jeden dzień. Najczęściej potrzeba kilku dni, by zapewnić sobie dobry efekt, więc lepiej uzbroić się w cierpliwość, ponieważ każdy kolejny dzień sprawi, że będą coraz wygodniejsze.

Sposób na obcierające stopy - krem i plastry na odciski

Kolejnym, ale jakże skutecznym sposobem na obcierające stopy jest wykorzystanie kremu. Należy go użyć bezpośrednio na buty. Co ciekawe, do tego sposobu możemy wykorzystać tradycyjny kosmetyk, jaki używamy do rąk, czy do twarzy. Jego zaaplikowanie sprawi, że w danym miejscu materiał będzie bardziej śliski, a to będzie zapobiegać obtarciom stopy.

Oczywiście dobrym sposobem może okazać się również wykorzystanie plastrów na odciski. Zwykle przyklejamy je dopiero wtedy, gdy dojdzie do obtarcia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wcześniej przygotować się na tego typu przypadki. Jeśli doskonale wiemy, w których partiach stopy możemy spodziewać się obtarcia, to warto wcześniej przykleić plastry, zwłaszcza że z ich nabyciem nie ma żadnych trudności. Aktualnie można je nabyć jednakowo w aptece, jak i w drogeriach.

Akcesoria na obcierające stopy – zapiętki i wkładki silikonowe

Pięta to najbardziej newralgicznych części stopy, która jest narażona na podrażnienia. Jeżeli buty obcierają nas właśnie z tyłu, to rozwiązaniem mogą być zapiętki. Są one produkowane z różnych materiałów, w tym na przykład z silikonu, żelu, czy ze skóry. Ich wykorzystanie sprawi, że zlikwidujemy luz w bucie i sprawimy, że nie będą obcierać boleśnie pięty. Warto również wspomnieć, że zapiętki mogą poprawić komfort w czasie chodzenia, ponieważ będą dla stóp niczym poduszka.

Silikonowe wkładki do butów osadza się pod palcami. Ich wykorzystanie skutkuje tym, że stopa nie będzie się ślizgać. Szczególnie przydają się wtedy, gdy sięga się po buty na obcasie, ponieważ to właśnie wtedy stopa narażona jest na ślizganie i niestety otarcia. Jednak zabezpieczenie palce można się przed tych chronić i przy okazji zwiększyć komfort w czasie chodzenia. Co ważne, silikonowe wkładki są niemal niewidoczne, więc to taki dyskretny dodatek, który może nam ułatwić życie.

buty na obcieranie męskie

Sposoby na obcierające buty – wykorzystanie specjalnych preparatów

Warto również wspomnieć o tym, że do wyboru czeka też wiele specjalistycznych preparatów. Na pewno warto pomyśleć o ich wykorzystaniu, gdy liczymy na szybkie i dobre sposoby na obcierające buty. Specjalne preparaty zostały tak opracowane, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób, więc możemy być pewni, że faktycznie będą skuteczne i przy okazji dadzą długotrwałe efekty. Na pewno godne uwagi będą spraje do rozciągania obuwia. Zasada ich działania jest banalnie prosta. Wystarczy kilka razy spryskać buty, a materiał się rozciągnie. Co ważne, takie działania należy wykorzystać na wewnętrzną część obuwia. Są szczególnie pomocne przy rozciąganiu skórzanego obuwia, ponieważ zmiękczają ją i sprawiają, że łatwiej jej rozbić obuwie.

Wygodne buty zdrowotne

Czy kiedykolwiek nosiłeś buty, które bolą? Nie jest to zbyt wygodne. Z różnorodnością dostępnych butów, powinno być łatwo znaleźć coś, co pasuje dobrze i czuje się dobrze na stopach. Jednak istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, jak będziesz się czuł podczas noszenia butów. Jeśli chcesz uniknąć bolesnych dolegliwości stóp, postaw na wygodne buty zdrowotne damskie lub męskie dostępne w sklepie internetowym Bio Stopa. 

Czy wiesz, że w Twoich stopach znajduje się ponad 25 000 zakończeń nerwowych? A czy wiesz również, że nerwy w stopach mogą wpływać na inne części Twojego ciała? Jeśli więc chcesz czuć się szczęśliwy i zdrowy, ważne jest, abyś dobrze dbał o swoje stopy. Twoje buty powinny być wygodne, a jednocześnie zapewniać wsparcie. Powinny mieć odpowiednie wsparcie łuku, aby nie powodować bólu lub dyskomfortu. Zasługujesz na buty, które są stworzone dla Ciebie! Bio Stopa to firma zajmująca się pomaganiem ludziom w znalezieniu butów zdrowotnych idealnych dla ich typu stopy, stylu życia i budżetu.

Wizyta u szewca

Na koniec warto pamiętać jeszcze o jednym sposobie, a więc o wizycie u fachowca. Ekspertem od rozbijania obuwia jest szewc, więc jeśli obcierające buty są naszą zmorą, to możemy być pewni, że zapewni nam swoje wsparcie.