Mrowienie w stopach - przyczyny, objawy, leczenie
Dlaczego dokucza nam mrowienie w stopach? Jak radzić sobie w tego typu przypadkach? Jak wygląda leczenie mrowienia w nogach i jak się przed nim uchronić? To pytania, które pojawiają się bardzo często. Chciałbyś poznać na nie odpowiedzi? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie! Zapoznaj się z nim koniecznie!
Z artykułu dowiesz się:
- Mrowienie w stopach - przyczyny
- Mrowienie w stopach i objawy towarzyszące – kiedy pomyśleć o wizycie u lekarza?
- Mrowienie w stopach – leczenie
- Mrowienie w stopach – jak się przed tym uchronić?
- Sklep Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne
- Wygodne buty do wkładek ortopedycznych
Mrowienie w stopach – przyczyny
Mrowienie w stopach, w tym mrowienie palców u stóp, może wynikać z wielu różnych powodów. Najczęściej jednak to efekt niedoboru elektrolitów. Sód, magnez oraz wapń pełnią bardzo ważną rolę w organizmie i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. To również one utrzymują prawidłową gospodarkę wodną i kwasowo-zasadową. Jeśli występuje ich niedobór w organizmie, to możemy zauważyć takie objawy jak uczucie drętwienia i mrowienie w stopach, jak i w rękach. Dodatkowo często pojawia się skurcz mięśni, osłabienie, czy senność. Przy dużym niedoborze elektrolitów może dojść nawet do zaburzeń pracy serca, czy omdleń.
Problem drętwienia, mrowienia oraz cierpnięcia nóg to przypadłość, która może też wystąpić na skutek wykonywanej pracy. Jeśli długo siedzimy w jednej pozycji, zwłaszcza nieprawidłowej, to prowadzimy do wystąpienia ucisku na naczynia krwionośne oraz nerwy, co skutkuje zmniejszeniem dopływu krwi do kończyn dolnych i wystąpienia wspomnianych objawów. Oczywiście do mrowienia może dojść też na skutek prowadzenia siedzącego trybu życia. Jeśli swój wolny czas spędzamy głównie przed komputerem, czy telewizorem i stronimy od aktywności fizycznej, to również nie powinniśmy być zdziwieni, że wystąpią u nas podobne dolegliwości.
Mrowienie w stopach może być też efektem długotrwałego noszenia niewygodnego obuwia. W szczególności dotyczy to kobiet, które chodzą na co dzień w szpilkach i butach na obcasach. Panie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że taki rodzaj obuwia zatrzymuje właściwy przepływ krwi przez żyły kończyn dolnych. Nienaturalna pozycja nóg sprawia dodatkowo, że mięśnie cały czas są napięte, a w efekcie pojawiają się różnego typu dolegliwości, w tym również mrowienie stóp.
Zdarzają się jednak przypadki, gdy za mrowienie w stopie mogą odpowiadać różnego typu schorzenia, w tym na przykład cukrzyca. Jest to przewlekła choroba, która dotyka wielu osób i to w bardzo różnym wieku. Jej przyczyną jest wzrost poziomu glukozy we krwi na skutek niedoboru, czy też upośledzenia działania insuliny. Jednak na tym nie koniec, ponieważ za mrowienie w stopie może też odpowiadać choroby zapalne i o podłożu autoimmunologicznym, w tym na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, miażdżycy, czy zespół Guillaina-Barrego. Zmiany nowotworowe, czy krwiaki również mogą wywoływać ucisk na nerw i prowadzić do mrowienia w nodze, podobnie zresztą jak dyskopatia w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Nawet urazy nerwu lub kończyny dolnej, złamania kości, czy zaburzenia przewodnictwa nerwowego w wyniku oparzenia lub odmrożenia może objawiać się mrowieniem w stopie.
Mrowienie w stopach i objawy towarzyszące – kiedy pomyśleć o wizycie u lekarza?
Większość z nas może bagatelizować problem, ale tylko wtedy, gdy pojawi się jednorazowy epizod. Jeśli mrowienie w stopach się utrzymuje przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne objawy, to konieczna może okazać się pomoc fachowca. Kiedy w takim razie rozważyć wizytę u lekarza? Na pewno warto rozważyć fachową pomoc, gdy mrowienie nóg występuje w towarzystwie infekcji. Wysoka gorączka, wymioty, czy silny ból głowy to objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Nie inaczej będzie wtedy, gdy wystąpią objawy neurologiczne.
Utrata świadomości, zaburzenia równowagi, czy widzenia także nie powinny być przez nas lekceważone. Częściowy niedowład, bełkotliwa mowa, czy opadanie kącika ust mogą świadczyć o udarze mózgu i tego typu objawów także nie należy lekceważyć. Czasami mrowieniu stóp towarzyszy wysypka i jej także nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy doszło do niego podczas opryszczki lub półpaśca. Wskazaniami do wizyty u fachowca będzie mrowienie w nogach, które pojawia się bezpośrednio lub nawet kilka dni po urazie kręgosłupa, lub po urazie głowy.
Mrowienie w stopach – leczenie
To, jakie dokładnie leczenie zostanie zastosowane, zależy od tego, co doprowadziło do mrowienia w nogach. Jeśli problem powstał na skutek niedoboru elektrolitów, to należy pomyśleć o ich uzupełnieniu. W tym celu warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Całe szczęście w aptece czeka na nas wiele preparatów, które wspomogą uzupełnienie niedoborów. Oczywiście nie powinniśmy stosować ich na własną rękę. Jeśli chcemy, by suplementacja pomogła na mrowienie w nogach, to warto poradzić się fachowca, czego dokładnie nam brakuje i w jakich ilościach należy przyjmować poszczególne farmaceutyki. Dzięki temu zachowamy optymalną ilość elektrolitów w organizmie i nie doprowadzimy do ich nadwyżki, co również może nieść różne skutki.
Mrowienie spowodowane noszeniem nieodpowiedniego obuwia również można bardzo szybko wyeliminować, a jedyne, co trzeba zrobić, to zamienić niewygodne buty na te, które zapewnią komfort w czasie chodzenia. Za takie możemy uznać płaskie obuwie wykonane z naturalnych materiałów, w tym na przykład ze skóry naturalnej.
Jeśli podobne problemy to efekt długotrwałego siedzenia w jednej pozycji, to najwyższa pora pomyśleć o częstszych przerwach w pracy. Co więcej, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia poza pracą, to trzeba również wprowadzić więcej aktywności fizycznej. Już niewielka dawka ruchu jest w stanie wpłynąć dobroczynnie na nasz organizm i przy okazji sprawić, że mrowienie w nogach już nie będzie nam dokuczać.
Jeśli mrowienie w nogach jest spowodowane różnego typu chorobami, to należy liczyć się z tym, że leczenie będzie o wiele dłuższe. Przy leczeniu mrowienia stóp od kręgosłupa i innych dolegliwości często stosuje się leczenie zachowawcze. Jeżeli po kilku tygodniach nie uda się uzyskać poprawy, wówczas specjalista może rozważyć leczenie operacyjne. Obecnie w tego typu dolegliwościach stosuje się też różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Jeśli problem dotyczy cukrzycy, miażdżycy, czy innych chorób, to lekarz będzie starał się łagodzić ich skutki i wtedy możemy być pewni, że również mrowienie w stopach już nie będzie tak problematyczne.
Mrowienie w stopach – jak się przed tym uchronić?
Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem stóp i przy okazji uchronić się przed mrowieniem, czy drętwieniem, to warto pomyśleć o wcześniejszym wdrożeniu pewnych zasad. Jakich dokładnie? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę, która będzie bogata w witaminy i minerały. Dzięki temu nigdy nie dojdzie do mrowienia w stopach przez niedobory elektrolitów. Co więcej, należy do swojej codzienności wprowadzić też większą dawkę ruchu.
Jazda na rowerze, bieganie, spacery, czy nawet pływanie to przykłady aktywności, które mogą wspomóc zdrową pracę naszych nóg. Nie zapominajmy też o zakupie odpowiedniego obuwia. Godne uwagi są produkty wykonane z dobrych materiałów, w tym na przykład ze skóry naturalnej, które zapewniają komfort i wygodę w czasie chodzenia.
Sklep Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne
Specjalistyczny sklep Bio Stopa prowadzi sprzedaż internetową i stacjonarną mieszcząc się w Warszawie w dzielnicy Mokotów. Głównym filarem działalności sklepu jest sprzedaż detaliczna wygodnego obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Alpina, Ara, Manitu, Nursin Care, PodoWell, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Fly Flot Italiano, Berkemann, Suave Comfortabel, Toni Pons, Waldlaufer, Birkenstock, Caprice, Comfortabel, Josef Seibel, Lesta, Rock, Scholl, Solidus.
Bio Stopa to obuwie na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy!
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.
Ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, stopy szpotawe, płaskostopie poprzeczne, płaskostopie, płasko-koślawość stóp, paluchy koślawe, stopy wydrążone i deformacje palców. Profilaktyczne stosowanie butów do wkładek ortopedycznych chroni nasze stopy przed wszelkimi schorzeniami oraz zapewni odpowiednio bezpieczeństwo naszych stóp.