Jak wyczyścić buty w środku, żeby ich nie zniszczyć?

Nawet najlepsze i najdroższe buty z czasem mogą wymagać od nas czyszczenia w środku. Tylko jak się z tym zmierzyć? Jak odpowiednio zadbać o swoje buty od środka? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie się z nim zapoznaj!

Kiedy warto pomyśleć o czyszczeniu butów w środku?

Na pewno o czyszczeniu butów od środka warto pomyśleć wtedy, gdy zauważymy, że się zabrudziły. Niestety codzienne użytkowania sprawia, że nawet najlepsze buty, mogą stracić na wyglądzie. Ale nie powinno nas to dziwić, ponieważ każdego dnia wystawiamy je na zanieczyszczenia, czy wpływ kurzu i brudu. To wszystko sprawia, że ostatecznie wkładka, jak i cała wewnętrzna strona obuwia może stać się przyszarzała. Jest to najbardziej widoczne przy jasnym obuwiu, więc jeśli chcemy cieszyć się jego nienagannym wyglądem, to konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja.

Oczywiście o czyszczeniu butów od środka warto też pomyśleć wtedy, gdy je zaplamimy. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by zaplamić obuwie sokiem, czy innym napojem. Jeśli jest wykonane z materiałów tekstylnych, to sok również może dotrzeć do wnętrza obuwia i sprawić, że pozostanie nieestetyczna plama, której warto się pozbyć. Poza tym czyszczenie obuwia przyda się też wtedy, gdy się zranimy w stopę i krew przebije przez plaster lub skarpetkę. Plamy z krwi nie wyglądają zbyt estetycznie, więc jeśli nie chcemy, by zostały na naszym obuwiu ślady od środka, to warto jak najszybciej pomyśleć o ich usunięciu.

buty do czyszczenia od środka w kolorze brązowym

Brzydki zapach w obuwiu

Koniecznością będzie również podjęcie odpowiednich działań, gdy okaże się, że nasze buty zaczynają brzydko pachnieć. Najczęściej jest to efekt już długiego noszenia obuwia, braku odpowiedniej higieny stóp, czy tego, że zmagamy się z nadmierną potliwością. Jednak w wielu przypadkach przepocone buty to skutek też tego, że sięgamy po buty słabej jakości.

Tanie obuwie z eco skóry niestety często prowadzi do tego, że zaczyna pojawiać się nieprzyjemny zapach, więc jeśli nie będziemy chcieli rozstać się ze swoimi butami, to trzeba będzie poszukać skutecznego sposobu na usunięcie zapachu. Nie zapominajmy również o tym, że brzydki zapach może być efektem nieodpowiedniej pielęgnacji danego obuwia, więc jeśli do tej pory nie chciało nam się o niego zadbać, to najwyższa pora to zrobić. 

Czyszczenie butów w środku – czy pranie będzie dobrym wyborem?

Na samą myśl o czyszczeniu obuwia od środka na myśl przychodzi nam pranie. Tylko, czy faktycznie będzie to dobry wybór? Czy warto zdecydować się na taką metodę usuwania zabrudzeń? Niektórzy pewnie uznają, że tak! W końcu wystarczy je wrzucić na najkrótszy cykl, wsypać odpowiedni detergent i wszystkie problemy znikną. Jednak prania wśród sposobów na to, jak wyczyścić buty w środku nie znajdziemy. Dlaczego? Odpowiedź jest prostsza, niż by się mogło wydawać, ponieważ nawet dobra pralka może nam je zniszczyć.

Niektóre buty w ogóle nie nadają się do pralki, więc ich wrzucenie nawet na krótki cykl może skończyć się wielkim rozczarowaniem i ich świetnym przykładem będzie obuwie skórzane, czy obuwie ze eco skóry. Buty tekstylne już dają nam większe możliwości i pranie może wydać się dobrym wyborem, ale pamiętajmy, że może to się skończyć ich rozklejeniem, czy pęknięciem podeszwy. Nawet producenci obuwia nie zalecają prania w pralce, więc jeśli chcemy, by te, które posiadamy dobrze nam służyły, to lepiej pomyśleć o innych metodach na usuwanie wszelkiego typu zabrudzeń, czy brzydkiego zapachu.

Pielęgnacja obuwia od środka – jak usuwać niewielkie zabrudzenia?

Jeśli nasze obuwie zabrudzi się od środka i będziemy szukali skutecznego sposobu na przywrócenie ich nienagannego wyglądu, to na pewno dobrym wyborem może okazać się wykorzystanie wody i szarego mydła. Trochę ciepłej wody, szczotka do butów lub szczoteczka do zębów i szorujemy, aż środek butów, czy wkładki nabiorą pożądanego wyglądu. Potem wystarczy zmyć mydło za pomocą mokrej ściereczki. Taką metodę warto wykorzystać do tych butów, które mają tekstylny środek.

Jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z czyszczeniem skórzanych wkładek, czy obuwia, które w całości zostało wykonane ze skóry naturalnej, to już taka pielęgnacja obuwia od środka nie jest wskazana,  ponieważ skóra naturalna nie lubi wody. Jak zatem sobie poradzić z zabrudzeniami? W takich przypadkach o wiele lepiej postawić na lekko zwilżoną ściereczkę, czy nawet na wykorzystanie chusteczek nawilżonych. Na pewno te same metody sprawdzą się w przypadku obuwia z eco skóry, więc warto o nich pamiętać.

wyczyszczone buty zdrowotne

Jak usunąć uporczywe plamy?

Niestety nie zawsze mamy do czynienia z delikatnymi zabrudzeniami. Czasami chwila nieuwagi, długotrwałe użytkowanie danego obuwia, czy nawet uszkodzenie stopy może skończyć się bardzo uporczywymi plamami, które w dodatku wyglądają bardzo nieestetycznie. Największy problem będziemy mieli wtedy, gdy środek naszych butów jest jasny, więc koniecznie trzeba podjąć działania, które pozwolą nam przywrócić wkładki, jak i środek butów do dobrego stanu. Jakie działania tym razem podjąć?

Na bardziej uporczywe plamy już lepszym wyborem może okazać się detergent, czy specjalny środek na plamy. Jednak stosowanie tego typu specyfików zawsze obarczone jest ryzykiem, więc zanim zabierzemy się do działania, lepiej sprawdzić, jak działa na nasze obuwie. Wystarczy zaaplikować niewielką ilość detergentu w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy postawiliśmy na odpowiedni środek. Jeśli uporczywe plamy pojawią się na skórzanym obuwiu, to niestety ich czyszczenie może nie być już możliwe. Dlatego najlepszym wyborem może okazać się wymiana na nowe.

Sposoby na usuwanie brzydkiego zapachu

A co robić, gdy nasz problem stanowi brzydki zapach obuwia? Jakie kroki podjąć w takich przypadkach? Okazuje się, że tym razem do wyboru mamy wiele różnych metod, które możemy wykorzystać, a poniżej kilka z nich.

Soda oczyszczona

Jeśli jesteśmy zwolennikami domowych metod pielęgnacji obuwia, to na pewno nie zaszkodzi wykorzystać sodę oczyszczoną. Znalazła ona już szerokie zastosowanie w sprzątaniu i wybielaniu, ale może okazać się dla nas równie dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu ze środka butów. Dlaczego tak się dzieje? Soda oczyszczona zabija bakterie i grzyby, a to właśnie one są często przyczyną śmierdzącego obuwia. Jeśli w takim razie po nią sięgniemy, to możemy się go skutecznie pozbyć. Jedyne, co trzeba zrobić, to wysypać sodę na wkładki, jak i na całe wnętrze obuwia i pozostawić tak na kilka godzin. Później należy dokładnie wytrzepać sodę lub odkurzyć swoje obuwie, a problem zniknie.

Torebki z herbatą 

Jeśli okaże się, że potrzebujemy usunąć brzydki zapach ze skórzanych wkładek, czy z obuwia, które w całości zostało wykonane ze skóry naturalnej, to na pewno dobrym wyborem może okazać się sięgnięcie po herbatę. Jak wygląda taka pielęgnacja obuwia skórzanego? Całe szczęście nawet nie musimy jej parzyć! Wystarczy, że sięgniemy po dwie torebki herbaty, a w przypadku bardzo intensywnego zapachu po cztery i rozmieścimy je w środku butów. Torebki z herbatą pochłoną całą wilgoć, jak i brzydki zapach. Za to wnętrze naszych bucików będzie miło pachnieć, bo ostatecznie zostanie zapach herbaty, którą wykorzystamy do tego zadania.

wkładki ortopedyczne w kolorze niebieskim

Zapach lawendy 

Skutecznym sposobem na radzenie sobie z nieprzyjemnym zapachem obuwia może okazać się także lawenda. Już od dawna jest nam znana jako roślina o właściwościach antybakteryjnych, więc jej wykorzystanie będzie dobrym pomysłem przy tego typu problemach. Wystarczy kilka listków lawendy umieścić wewnątrz butów i zostawić na kilka godzin, czy nawet na całą noc. Po tym czasie bakterie powinny być już zabite, a nasze buty wolne od nieprzyjemnego zapachu, więc nie pozostaje nam nic innego, jak wrzucić listki lawendy.

Dezodorant do obuwia 

Warto również wspomnieć o tym, że istnieją specjalistyczne preparaty, które mogą zapewnić nam pomoc przy radzeniu sobie z nieprzyjemnych zapachem. Na pewno dobrym wyborem będzie zakup dezodorantu do obuwia, w szczególności tego, który działa antybakteryjnie. Nie dość, że będzie skutecznie zapobiegać ich rozwojowi, to jeszcze będzie eliminował brzydki zapach i sprawi, że nasze buty w bardzo krótkim czasie się odświeżą. Dzięki temu będziemy mogli łatwo utrzymać je w czystości.

Stosowanie wkładek ortopedycznych

Czy wiesz, że 3 na 4 osoby doświadczają bólu stóp w ciągu swojego życia? Ból stóp może mieć wpływ na Twoje zdrowie i jakość życia. Ważne jest, aby znaleźć ulgę od tego problemu, ponieważ może to prowadzić do innych problemów w dół linii. Jednym ze sposobów, aby złagodzić ból stóp jest inwestycja we wkładki ortopedyczne. Urządzenia ortopedyczne wspierają łuk stopy, ułatwiając chodzenie, stanie lub bieganie bez powodowania dodatkowego obciążenia mięśni stóp lub dolnej części pleców. Urządzenia te pomagają również zachęcać do zdrowej postawy poprzez redystrybucję ciężaru równomiernie na całym ciele, gdy je nosimy. Dodatkowo akcesoria ortopedyczne takie jak wkładki powstają z naturalnych, oddychających materiałów, które łatwo wyczyścić od środka.