Jak pozbyć się zapachu z butów? Sposoby na śmierdzące buty

Buty mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Jest to nie tylko nieprzyjemne dla nas, ale również dla osób, które mogą odczuwać dyskomfort w naszym towarzystwie. Tylko dlaczego buty brzydko pachną? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze swoich ulubionych butów? Nasz tekst może okazać się źródłem przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Co najczęściej sprawia, że buty brzydko pachną?

Każdy z nas powinien mieć świadomość tego, że wszystkie buty po pewnym czasie mogą zacząć wydzielać przykry zapach, a winę za to może ponosić wiele różnych czynników. Jakich dokładnie?

Na pewno istotne znaczenie ma to, z jakich surowców zostały wykonane nasze buty. Jeśli kupujemy buty z naturalnej skóry, to możemy być pewni, że, o tym, jak pozbyć się zapachu z butów będziemy myśleli o wiele później niż osoby, które sięgają po buty z tworzyw sztucznych. Skóra ekologiczna tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze skórą. Jest to tani chwyt reklamowy, który ma zachęcić do sięgania po słabej jakości buty, które swoją drogą nie zawsze oferowane są w dobrej cenie. Niestety syntetyki nie oddychają, więc ostatecznie nasza nogi się poci. Wpływa to negatywnie na nasze buty, które w krótkim czasie zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.

Niestety czasami nawet buty wykonane z naturalnych surowców mogą brzydko pachnieć, bo wina może leżeć też po stronie samych wkładek. Jeśli zostały wykonane ze sztucznych materiałów, to niestety również szybko może pojawić się nieprzyjemny zapach na skutek ich przepocenia.

W wielu przypadkach brzydki zapach obuwia, to efekt naszych nieodpowiednich działań. Brak wentylacji, złe przechowywanie, czy nawet nieodpowiednia pielęgnacja butów może skończyć się tym, że zaczną wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach.

Czasami problem śmierdzących butów może być też objawem dolegliwości, z jakimi się zmagamy. Najczęściej jest to nadmierna potliwość stóp, która wymaga wsparcia profesjonalisty.

śmierdzące buty w lesie

Jak usunąć zapach z butów? Odpowiednia pielęgnacja pomoże!

Jeśli chcemy cieszyć się butami w dobrej formie, które w czasie chodzenia nie będą wydzielać nieprzyjemnego zapachu, to na pewno konieczna będzie ich odpowiednia pielęgnacja. Co to dokładnie oznacza? Musimy regularnie usuwać zabrudzenia, ponieważ to jedyny sposób na ochronę przed rozwojem bakterii, które swoją drogą są odpowiedzialne za przykry zapach.

Oczywiście sposób czyszczenia obuwia należy dobrać indywidualnie, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jednak niektóre modele zapewniają możliwość wyjęcia wkładek, dzięki czemu nie ma trudności z ich wypraniem, czy wymianą na nowe. Na pewno świetnym wyborem będzie wykorzystanie wkładek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, ponieważ to właśnie one niwelują problem przykrego zapachu.

Soda oczyszczona na brzydki zapach obuwia

Nie od dziś wiadomo, że soda oczyszczona znajduje szerokie zastosowanie w domu. Jest pomocna przy wybielaniu i sprzątaniu, ale nie tylko. Okazuje się, że może okazać się również bardzo pomocna przy pozbywaniu się brzydkiego zapachu z butów. Wszystko dlatego, że to właśnie soda zabija bakterie i grzyby, czyli to, co jest bezpośrednią przyczyną problemu. Co ciekawe, samo czyszczenie butów przy jej użyciu jest bardzo proste i nie wymaga od nas zbyt wielu umiejętności. Wystarczy ją wysypać na wkładki, a następnie pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy wytrzepać solę lub odkurzyć obuwie. Co na tym zyskamy? Soda oczyszczona pochłonie wilgoć i przykry zapach, a nasze buty będą odświeżone i wolne od nieprzyjemnego zapachu.

Sposób na brzydki zapach obuwia – wykorzystujemy herbatę

Herbata charakteryzuje się bardzo intensywnym zapach, ale wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko jest w stanie zapewnić nam doznania w czasie parzenia. Herbata może okazać się również dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z obuwia. Aby się o tym przekonać, wystarczy zostawić saszetki z dowolną herbatą w butach, czy też nawet w szafce na obuwie na kilka godzin. Takie działania sprawią, że torebki pochłoną wilgoć, a nieprzyjemna woń, która nam dokucza, zniknie. Buty za to zyskają przyjemny zapach. Zaletą takiej metody jest nie tylko niski koszt, ale również to, że herbata nie niesie ze sobą szkodliwego wpływu na nasze obuwie.

przepocone buty w kolorze czarnym

Żwirek dla kota na śmierdzące buty

Jeśli mamy w domu kota, to warto też pomyśleć o wykorzystaniu innego sposobu na walkę z brzydkim zapachem obuwia. Tym razem będziemy potrzebowali żwirku, który przeznaczony jest do kociej kuwety. Okazuje się, że to produkt, który pochłania wilgoć oraz neutralizuje zapachy, a więc może nam pomóc, gdy nasz problem stanowią śmierdzące buty. Cała metoda opiera się na wsypaniu niewielkiej ilości żwirku do butów i pozostawienie jego na kilka godzin. Oczywiście lepiej wybrać do tego miejsce, które będzie niedostępne dla kotów, ponieważ nasza nierozwaga może skończyć się tym, że buty zostaną potraktowane jako kolejna kuweta.

Zamrażarka na zapach obuwia

Bakterie i grzyby bardzo lubią wilgotne i ciepłe podłoże, czyli chociażby wkładki do butów. Zatem wystawienie ich na wpływ chłodu może sprawić, że znikną z naszego obuwia. Wiele osób pozbywa się zatem przykrego zapachu z butów poprzez trzymanie jego w zamrażarce. Pomysł ten może wydać się dziwny, ale faktycznie pomaga. Jednak pamiętajmy, że jego wykorzystanie będzie dobre, gdy będziemy postępowali higienicznie. Oznacza to włożenie butów do szczelnego worka, który nie będzie przepuszczał powietrza, a dopiero później umieszczenie do zamrażalnika na kilka godzin. 

Szałwia i lawenda do walki z nieprzyjemnym zapachem z butów

Szałwia oraz lawenda od lat słyną z dobrych właściwości antybakteryjnych, więc mogą okazać się również pomocne przy walce z nieprzyjemnym zapachem z butów. Wystarczy nam kilka listków jednej lub drugiej rośliny, które następnie należy umieścić wewnątrz buta i zostawić tak na kilka godzin. Po tym czasie bakterie powinny być zabite, a my nie będziemy musieli dłużej martwić się nieprzyjemnym zapachem.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że szałwia dobrze sprawdza się w połączeniu z cytryną. Wystarczy wrzucić kilka plasterków cytryny do tekstylnego woreczka, dodać trochę szałwii i zostawić taką mieszankę na kilka godzin. Po tym czasie również nieprzyjemny zapach nie powinien już stanowić żadnego problemu.

 buty na brzydki zapach w kolorze brązowym

Lakier do włosów na przepocone obuwie

Lakier do włosów to obowiązkowy kosmetyk do włosów kobiet oraz mężczyzn. Jednak wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie lakier do włosów może okazać się dobrym sposobem na przepocone obuwie. Jedyne, co trzeba zrobić, to spryskać wnętrze butów i pozostaw do wyschnięcia. Brzydki zapach powinien zniknąć, a sama metoda nie zabiera nam zbyt dużo czasu i nie wymaga od nas zbyt wielu skomplikowanych działań.

Profilaktyka przy przepoconych butach

Świetnym sposobem na radzenie sobie z brzydkimi zapachami obuwia jest profilaktyka. Jak zatem chronić się przed tego typu problemami? Przede wszystkim musimy zwracać większą uwagę na to, po jakie obuwie sięgamy. Najczęściej problemy sprawiają nam buty ze sztucznych tworzyw, więc takich musimy się wystrzegać. Jeśli planujemy zakup nowych butów, to tylko takich, które zostały wykonane ze skóry naturalnej. Nubuk, zamsz, skóra licowa, czy skóra lakierowa to materiały, z których warto kupować buty. Sięganie po obuwie z eco skóry nie będzie dobrym pomysłem, więc jeśli nie chcemy zmagać się z brzydkim zapachem, to lepiej z nich zrezygnować. 

Istotne znaczenie ma również to, po jakie skarpetki sięgamy. Najczęściej wychodzimy z założenia, że wszystkie skarpetki są takie same, ale nie jest to prawdą. Do wyboru pozostają skarpetki ze sztucznych włókien oraz z naturalnych. Zakładając skarpetki ze sztucznych włókiem, możemy być pewni, że szybko buty nam się przepocą. Tylko skarpetki z naturalnych włókien, w tym na przykład z bawełny zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, więc stopy będą oddychać i nie będziemy musieli martwić się nieprzyjemnym zapachem butów.

Nie można również zapominać o codziennej higienie stóp. Należy je codziennie myć, a jeśli zmagamy się z nadmierną potliwością, to należy zgłosić się do lekarza. Na pewno wdroży odpowiednie leczenie, czy podsunie pomysł na to, jakie środki wykorzystać, by zminimalizować skutki nadmiernej potliwości. 

Wysoka jakość butów zdrowotnych

Jeśli chodzi o zdrowie, buty są kluczowym elementem. Buty mogą wpływać na krążenie krwi i postawę ciała, co z kolei będzie miało wpływ na to, jak się czujesz i jak jesteś zdrowy. W związku z tym, wybierając nową parę butów do pracy lub zabawy, istnieją pewne czynniki, które powinny być brane pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Nikt nie chce poświęcać swojego zdrowia dla mody. Jednak te dwie rzeczy nie wykluczają się wzajemnie! W związku z tym, że na rynku dostępnych jest tak wiele różnych marek i stylów, trudno jest określić, które buty będą najlepiej pasować do Twoich potrzeb. Warto przetestować wygodne buty zdrowotne najlepszych europejskich producentów. To oni gwarantują wysoką jakość, skórę naturalną oraz wkładki ortopedyczne stosowanie w obuwiu.