Geneza powstawania haluksów i metody ich zwalczania
Co to jest haluks?
Haluks (znana również pod pojęciem "paluch koślawy") to choroba zwyrodnieniowa, polegająca na zniekształceniu stopy. Choroba dotyka do 4% populacji i dotyczy głównie kobiet. Pod wpływem nieprawidłowych obciążeń oraz zniekształceń, zmianom ulega naturalna biomechanika stopy. Główne przyczyny posiadania halluksów to nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie. Dla wielu osób już sam estetyczny aspekt tego schorzenia jest powodem, by rozpocząć leczenie. Jednak pogłębiające się zmiany zwyrodnieniowe powodują u chorego ból i problemy z poruszaniem się. Często konieczna jest też operacja.
Bolesne objawy haluksów
Tworzenie się haluksów jest procesem długofalowym, początkowe zmiany zwyrodnieniowe nie sprawiają bólu i często są bagatelizowane. Pamiętajmy, że czym szybciej zdiagnozujemy chorobę, tym łatwiej będzie można ją wyleczyć. Co powinno zwrócić naszą uwagę:
- deformacja w okolicy dużego palca - wybrzuszenie w okolicy palucha powinno wzbudzić naszą podejrzliwość
- problemy z chodzeniem związane z bólem stopy
- bolesne odciski na stopach
- bóle w okolicach kości śródstopia – wynikające z postępującej deformacji
W przypadku podejrzeń rozwoju choroby zwyrodnieniowej udajmy się na konsultację ze specjalistą. Lekarzem właściwym dla leczenia halluksów jest ortopeda lub podolog - specjalista od chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego.
Jak sobie radzić z haluksami?
Sprawdzone ćwiczenia do walki z haluksami
Haluksy często pojawiają się u osób z płaskostopiem. Ćwiczenia na płaskostopie to chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp kawałków materiału lub zwijanie ich. Inne ćwiczenia, o których warto pamiętać to turlanie stopą niewielkich piłeczek, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, stawanie na palcach i piętach na przemian. Zadbajmy także o regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę, które ułatwią utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz wagi.
Sprawdzone metody radzenia sobie z haluksami
Opaska na haluksy – żelowa wkładka chroni przed otarciami i utrzymuje paluch we właściwej pozycji, korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości. Chronią stopę przed uciskiem i otarciami, korygują ustawienie palców. Można je nosić z obuwiem.
Kliny międzypalcowe (Separatory) - przywracają prawidłowe ustawienie stopy, dzięki czemu zmniejszają ból, szczególnie polecane w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców lub odcisków między palcami w początkowej fazie deformacji.
Plastry na haluksy - nakleja się je na powstałą na stopie wypukłość. Plastry często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym ochraniają to miejsce przed otarciami i uśmierzają ból.
Aparaty korekcyjne na dzień lub na noc - skuteczne zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu haluksów oraz w rehabilitacji po operacji. Aparaty te skutecznie znoszą ból i hamują pogłębianie się deformacji.
Wkładki do butów - tak zwane peloty, które wpływają na prawidłowy rozkład nacisku na stopie, tym samym spowalniając rozwój deformacji, zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu i spowalniają rozwój koślawości palucha, można ich używać także nosząc także do buty na obcasie.
Obuwie na haluksy - specjalne wykonane z miękkich i elastycznych materiałów. Renomowani europejscy producenci gwarantują jakość i fachowe wykonanie. Obuwie na haluksy w asortymencie sklepu Bio Stopa zostało przygotowane dla Pań w każdym wieku. Każdy znajdzie coś dla siebie.