Egzema na stopach - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie
Egzema to bardzo wstydliwe schorzenie, może dosięgnąć każdego z nas. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest egzema na stopach? Jakie są jej przyczyny? Po czym poznać, że mamy do czynienia z egzemą na stopach i jak wygląda leczenie? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Egzema na stopach – o czym dokładnie mowa?
Egzema stóp zwana również wypryskiem, to stan zapalny rozwijający się w warstwie naskórka i skóry właściwy w obrębie kończyn dolnych. Wywołać go mogą rozmaite czynniki endogenne oraz egzogenne. Niestety egzema na stopach należy do dość częstych przypadłości i nie odnosi się jednej konkretnej jednostki chorobowej, lecz całej grupy chorób o podobnym obrazie klinicznym, lecz zróżnicowanej etiologii. To sprawia, że egzema na stopach sprawia trudności diagnostyczne, ponieważ zanim uda się stwierdzić, co dokładnie nam dolega, ale nie tylko. Warto również wspomnieć, że leczenie chorób z kręgu egzemy bywa też bardzo skomplikowane w leczeniu.
Jakie są przyczyny egzemy na stopach?
Ze względu na przyczyny egzemę stóp można podzielić na endogenną oraz egzogenną. Egzema o podłoży endogennym jest spowodowana czynnikami genetycznymi i zaliczyć do niej można stany zapalne skóry, za które odpowiadają zjawiska autoimmunologiczne oraz zaburzenia homeostazy skóry. Egzema o pochodzeniu egzogennym spowodowana jest czynnikami środowiskowymi, w tym na przykład alergenami lub czynnikami drażniącymi. Najczęściej dochodzi do jej rozwoju, gdy organizm ma nadwrażliwość immunologiczną. Jeśli wtedy dojdzie do kontaktu z czynnikami drażniącymi lub alergenami, to niestety w połączeniu ze swoistą nadwrażliwością immunologiczną organizmu może dojść do wystąpienia wyprysku.
Rodzaje egzemy stóp
W zależności od etiologii można wyróżnić kilka postaci egzemy stóp. O czym dokładnie mowa?
Przede wszystkim o atopowym zapaleniu skóry, czyli egzemie stóp, która bywa wywołana przez alergeny. W tym przypadku do powstania zmian przebiegających z pokrzywką kontaktową mają predyspozycje osoby ze skazą atopową, jak również te, które mają stały kontakt z produktami białkowymi, więc na pewno w grupie ryzyka znajdą się kucharze.
Egzema może też przybrać postać wyprysku kontaktowego. W tym przypadku uwidacznia się w formie grudek i pęcherzy. Zwykle towarzyszy im też miejscowe zaczerwienienie skóry, staje się ona grubsza i sucha. Poza tym często też pojawia się silny świąd. Egzema kontaktowa tworzy się zwykle w miejscu styku skóry z czynnikiem wywołującym objawy. Tylko w nielicznych przypadkach zmiany zajmują znaczne powierzchnie ciała.
Jeśli wyprysk nóg pod tą postacią doprowadzi do pęknięć w obrębie wewnętrznej części podeszwy stopy, to może pojawić się też bardzo silny ból. Za egzemę kontaktową zwykle odpowiadają alergie, ale zdarzają też przypadki, gdzie jest to efekt nieuczuleniowego drażnienia powłoki ciała i wtedy mamy do czynienia z egzemą kontaktową z podrażnienia. Do tej grupy zalicza się również wyprysk zawodowy, który jest efektem ciągłej styczności skóry ze szkodliwymi substancji, a takich pod dostatkiem w farbach, detergentach, czy nawet smarach.
Egzema stóp może występować w postaci wyprysku potnicowego. Najczęściej występuje pod postacią mnogich pęcherzyków o mocno napiętej pokrywie i średnicy do 2 mm, które lokują się na podeszwie stóp. Najczęściej ten rodzaj egzemy stóp występuje z silnym świądem. Jeśli dodatkowo dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, to pęcherzyki wypełniają się ropą i powstają bardzo bolesne nadżerki. Za przyczynę takiej egzemy podaje się alergeny wewnątrzpochodne oraz zewnątrzpochodne, w tym na przykład alergie kontaktowe na metale, atopie, czy reakcje polekowe.
Kiedy występuje egzema na kolanach?
Egzema pieniążkowata to rodzaj wyprysku kontaktowego. Daje objawy w postaci okrągłych lub owalnych ognisk o podłożu rumieniowym. Bardzo często powstają też wysiewy pęcherzy i grudek w obrębie zmian. Może wystąpić jako egzema na kolanach, stopach, czy nawet jako wyprysk tułowia. Podłoża tego rodzaju egzemy można szukać w nadwrażliwości komórkowej typu opóźnionego na alergeny bakteryjne, w tym na przykład na paciorkowce.
Egzema podudzi dotyczy konkretnej partii kończyny dolnej. Może zajmować jedną nogę, ale zdarzają się przypadki, gdy wyprysk pojawia się na dwóch nogach. Najczęściej wyprysk podudzi diagnozuje się u starszych pacjentów. To właśnie u nich pojawia się w miejscach, gdzie występują zespoły żylakowatości. Za czynniki wywołujące taką postać egzemy uznaje się mikrourazy, zakażenia bakteryjne, czy drażniące związki chemiczne. Egzema podudzi charakteryzuje się odgraniczonymi ogniskami chorobowymi, którym czasami towarzyszy też owrzodzenie.
Egzema może też wystąpić w formie wyprysku modzelowatego. Najczęściej taka postać schorzenia występuje u kobiet w okresie menopauzy. Najczęściej zajmuje dłonie, a tylko w nielicznych przypadkach atakuje też podeszwy stóp. Tego rodzaju egzema nóg charakteryzuje się swędzącymi ogniskami o nadmiernym wysuszeniu i rogowaceniu skóry. Często towarzyszą im też linijne pęknięcia i rozpadliny. Ta odmiana egzemy może mieć związek z zaburzeniami pracy hormonów, alergią kontaktową, czy urazami mechanicznymi.
Jak objawia się egzema stóp?
Pomimo zróżnicowanej etiologii, egzema na stopach objawia się podobnie we wszystkich wymienionych wyżej postaciach. O czym dokładnie mowa? Na początku na skórze pojawia się rumień, któremu może też towarzyszyć obrzęk. Następnie tworzą się pęcherzyki, pojawia się wysięk, a tuż za nim strupki i złuszczanie się naskórka. Jeśli w tej postaci zlekceważymy objawy egzemy, to niestety może dojść do nacieków zapalnych, czy nadżerek, którym będzie towarzyszyć też świąd, czy pieczenie. Zdarzają się też przypadki, gdy pojawia się silny ból, który może utrudnić wykonywanie nawet podstawowych czynności.
Egzema na nogach - diagnostyka i leczenie
Jeśli zauważymy u siebie wspomniane objawy, to nie należy ich bagatelizować. Najlepiej jak najszybciej pomyśleć o wizycie u specjalisty. W tego typu przypadkach na pewno dobrym wyborem będzie lekarz pierwszego kontaktu, czy dermatolog, ale nie tylko. Jeśli podejrzewamy, że dosięgnęła nas egzema na nogach, to również dobrze możemy postawić na alergologa. Diagnostyka egzemy stóp będzie opierać głównie na podstawie objawów klinicznych i wywiadu z pacjentem. Jeśli zajdzie podejrzenie alergii to należy się spodziewać też testów alergicznych i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Ogólnie nie ma jednej metody, która by zapewniła powrót do zdrowia. Leczenie egzemy na stopach jest uzależnione od przyczyny schorzenia, rodzaju zmian zapalnych oraz stopnia ich nasilenia. Najczęściej jednak bez środków farmakologicznych się nie obejdzie, a w leczeniu egzemy stóp dobre efekty dają leki przeciwhistaminowe, inhibitory kalcyneuryny, kortykosteroidy, acytretyna, czy nawet azatiopryna.
Na początek lekarz może zalecić miejscowe kortykosteroidy, gdyż cechuje je dobra skuteczność w łagodzeniu objawów egzemy. Jeśli egzema przyjęła postać przewlekłą, to można spodziewać się wykorzystania inhibitorów kalcyneuryny, zaś przy egzemie o podłożu alergicznym lekarz może zastosować leki antyhistaminowe.
Wygodne buty terapeutyczne Bio Stopa
Sklep obuwniczy Bio Stopa prowadzi sprzedaż detaliczną obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne najlepszych europejskich producentów: Dr Luigi, Dr Orto, Berkemann, Josef Seibel, Ara, Comfortabel, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Suave Comfortabel, Toni Pons, Manitu, Lesta, Alpina, Rock, Scholl, Solidus, Dr Brinkmann, Birkenstock, Caprice, PodoWell, Nursin Care.
Bio Stopa to pełna gama obuwia terapeutycznego na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne.
Sklep obuwniczy realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się w Warszawie.
Obuwie medyczne dla lekarzy i personelu
Bio Stopa przygotował również ofertę wygodnych butów medycznych przygotowanych z myślą o lekarzach i pracownikach służby zdrowia, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas. Naturalna skóra wierzchnich elementów z podeszwą z tworzywa sztucznego zapewnia komfort oraz trwałość butów. Wygodne obuwie medyczne przeznaczone jest dla osób pracujących w branży medycznej – w szpitalach, laboratoriach, stacjach dializ, klinikach, gabinetach lekarskich. Producenci butów gwarantują jakość i fachowe wykonanie. Buty medyczne, zdrowotne i ochronne dla mężczyzn i kobiet z obszaru medycyny w każdym wieku.