Czym jest tęgość buta i jak ją zmierzyć?
Najczęściej wybieramy buty bazując na długości wkładki, która jest adekwatna do długości stopy. Jednak okazuje się, że to nie wszystko, co powinno nas interesować, ponieważ liczy się również tęgość buta. O czym dokładnie mowa? Czym jest tęgość buta i jak ją zmierzyć? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!
Z artykułu dowiesz się:
- Tęgość buta – o czym mowa?
- Tęgość buta - rodzaje
- Jak zmierzyć tęgość obuwia?
Tęgość buta – o czym mowa?
Tęgość obuwia to parametr, który przez wielu z nas był pomijany, a szkoda, bo od niego zależy, czy będziemy cieszyli się wygodnym obuwiem, czy też nie. Na pewno nie raz w trakcie mierzenia obuwia udało nam się trafić na takie, które pomimo rozmiaru były dla nas za ciasne, czy za szerokie. Najczęściej sądziliśmy, że to po prostu źle skrojony model. Jednak prawda wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w tym przypadku udało nam się trafić na inną tęgość buta. O czym dokładnie mowa? To najprościej mówiąc parametr, który określa ilość miejsca, jaka przeznaczona jest na stopę wewnątrz buta.
Na tęgość wpływa wiele różnych czynników, w tym na przykład obwód w najszerszym miejscu śródstopia, obwód podbicia, szerokość pięty, czy szerokość stopy w jej najszerszym miejscu. Przy wysokich butach dodatkowo uwzględnia się obwód w kostce, czy obwód w łydce.
Tęgość buta - rodzaje
Aktualnie wyróżnią się różne tęgości butów i warto mieć tego świadomość, bo dzięki temu można uniknąć zakupu nieodpowiedniego obuwia, co ma często miejsce, gdy zakupy robimy w sieci. Jakie w takim razie tęgości buta możemy wyróżnić?
Tęgość buta F to obuwie przeznaczone dla osób o wąskich stopach. Jeśli mamy problem, z tym że buty często klapią, odstają, czy nawet spadają ze stopy, to właśnie znak, że tęgość butów F będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem i warto rozejrzeć się za czymś z taką informacją.
Najpopularniejszą tęgością buta jest G. Uznaje się również, że właśnie taką tęgość stopy ma najwięcej osób. Tym samym możemy być pewni, że właśnie taka tęgość buta została zarezerwowana dla osób o normalnych stopach, która nie jest ani za wąska, ani za szeroka. Odpowiednio dobrany pod względem tęgości but nie będzie powodował ucisku, czy też podbicia stopy i zapewni też właściwy zakres ruchu. Jeśli w czasie mierzenia większości obuwia dobranych pod względem długości wkładki nie odczujemy dyskomfortu, to możemy być pewni, że jesteśmy szczęśliwcami, ponieważ również nie będzie trudności z zakupem odpowiedniego obuwia.
Tęgość buta H to obuwie dedykowane dla osób o szerszej stopie. Jeśli zmagamy się z uciskiem po bokach butów lub na podbiciu stopy, to znak, że mamy poszerzoną szerokość stopy i warto wziąć pod uwagę modele z takim oznaczeniem. Choć na pierwszy rzut oka znalezienie takich butów może wydać się trudne, to praktyka pokazuje, że coraz więcej producentów oferuje buty o tęgości H.
Na rynku można spotkać również obuwie o tęgości J,K i M. Tego rodzaju buty są już przeznaczone dla osób, które mają bardzo szerszą stopę, ale również dla tych, którzy zmagają się z różnego typu problemami ortopedycznymi. I tak buty o tęgości J, K i M dedykowane będą dla osób z haluksami w zaawansowanym stanie, z płaskostopiem itp.
Jak zmierzyć tęgość obuwia?
Skoro wiemy już, jak bardzo ważne jest ustalenie tęgości buta, to warto upewnić się, czy kupując coś dla siebie, robimy to dobrze. Jak w takim razie określić, jaka szerokość buta będzie dla nas odpowiednia? Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać, a jedyne, co będziemy musieli zrobić, to wykonać kilka pomiarów. Konieczne będzie zmierzenie szerokości przedstopia, szerokości w pięcie, obwodu przedstopia oraz obwodu przez podbicie. Co ważne, jeśli sami planujemy zmierzyć tęgość stopy, to może to być to dość problematyczne, ponieważ trzeba zachować prostą postawę i stać na równym podłożu. Kluczowe do wykonania pomiaru są też proste kolana oraz opuszczone pięty, więc lepiej poprosić kogoś z domowników, by nam pomógł w tym zadaniu.
Na tym jednak nie kończą się nasze możliwości, ponieważ możemy również określić tęgość stopy wykonując tak zwany test wodny. Z jego pomocą ustalimy, wysokość podbicia, a ta część stopy w dużej mierze odpowiada za to, jakie buty z wyborem tęgości powinniśmy brać pod uwagę. Aby otrzymać odpowiednie wymiary, wystarczy zmoczyć stopę w wodzie i odcisnąć ją na kartce papieru.
Stopa o standardowym podbiciu zwykle zostawia wyraźnie wgłębienie w środkowej części podeszwy i wtedy możemy być pewni, że najprawdopodobniej mamy tęgość stopy G. jeśli widoczny na kartce kształt stopy ma mniejsze wgłębienie od standardowego, to nasze podbicie jest wysokie. Jest ono charakterystyczne dla posiadaczy tęgiej stopy, więc jeśli dodatkowo zwykle mamy problem z doborem odpowiedniego obuwia, to może być znak, że najwyższa pora poszukać dla siebie szerszych modeli.
Jeśli żaden ze wspomnianych sposób nie przypadnie nam do gustu, to zawsze możemy też postawić na sprawdzenie tęgości stopy w profesjonalnym punkcie. Do naszej dyspozycji pozostają sklepy, które są w stanie nie tylko zapewnić jakościowe obuwie, ale również ustalić, jaka tęgość będzie dla nas najlepsza. Dlatego, jeśli będziemy mieli problemy z określeniem tęgości, to lepiej postawić na fachowe wsparcie.