Pielęgnacja i impregnacja butów skórzanych

Coraz więcej z nas sięga po buty z naturalnej skóry, ale to nie powinno nikogo dziwić, ponieważ to jakościowe i solidne produkty. Skórzane obuwie cechuje je estetyka, ale również to, że stopy w czasie chodzenia mają zapewniony odpowiedni komfort i cyrkulację powietrza. Aby jednak dobrze nam służyły przez długi czas, to trzeba o nie odpowiednio zadbać. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja butów skórzanych? Nasz tekst może dostarczyć Ci cennych wskazówek, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Impregnacja skórzanego obuwia

Podstawowym krokiem w pielęgnacji obuwia skórzanego jest impregnacja. Jest to szczególnie ważny krok, gdy sięgamy po nowe buty, ponieważ impregnacja sprawia, że skóra zachowa piękny wygląd na dłużej, ale nie tylko. Warto również wspomnieć, że odpowiednia impregnacja sprawia, że obuwie nie będzie wchłaniać wilgoci i podniesie się jego odporność na działanie szkodliwych czynników.

Co ważne, impregnacja butów skórzanych powinna być przez nas powtarzana co jakiś czas, ale tylko wtedy, gdy wcześniej odpowiednio wyczyścimy buty. Istotne jest również to, po jaki środek sięgniemy. Inne impregnaty sprawdzą się przy zamszu i nubuku, a jeszcze inne przy skórze licowej. Jeśli dodatkowo chcemy uchronić swoje obuwie przed wysuszeniem i pękaniem, to powinniśmy zapewnić optymalne natłuszczenie powierzchni buta. W tym celu możemy wykorzystać specjalne kremy lub pasty, które dodatkowo wzmocnią naturalny odcień skóry.

pielęgnacja butów skórzanych damskich

Pranie butów skórzanych

Wielu z nas stawia na wygodne metody czyszczenia obuwia, a wiadomo, że to oznacza ich dokładne umycie lub wypranie. Tylko jak umyć skórzane buty? Prawdę mówiąc, to jeśli zastanawiamy się, jak dbać o buty skórzane w odpowiedni sposób, to z prania należy zrezygnować. Większość obuwia skórzanego źle znosi minimalny kontakt z wodą, a sama impregnacja ma chronić przed jej wpływem, więc pranie obuwia mija się z celem, bo ostatecznie możemy tylko uszkodzić swoje ulubione buty, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Co więcej, jeśli podejmiemy się prania butów wbrew zaleceniom producenta, to należy się spodziewać, że stracimy na nie gwarancję. Dlatego odradza się tego typu działań, zwłaszcza że istnieją inne sposoby na to, by przywrócić je dobrego stanu.

Czyszczenie butów skórzanych

Jeśli zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji swoich butów, to warto postawić na ich czyszczenie. Jak w takim razie zająć się dobrze skórzanymi butami? Jak powinno wyglądać ich czyszczenie? Pewnie niektórzy spodziewają się jednej metody, która zawsze da dobre efekty. Jednak musimy mieć świadomość, że tak jak w przypadku wyboru impregnatu, tak i przy wyborze metody czyszczenia, czy poszczególnych specyfików decydujące znaczenie będzie mieć rodzaj skóry, z jakiego zostały wykonane nasze buty. Buty ze skóry licowej, welurowej, nubuk, czy lakierowanej, wymagają zupełnie różnych metod pielęgnacji. Jak w takim razie czyścić poszczególne z nich?

Skóra licowa

Jeśli mamy buty ze skóry licowej, to do usuwania zabrudzeń z błota, czy kurzu warto używać szczotki z miękkim włosiem lub szmatki. W szczególności polecane są specjalne czyściki, które odświeżają wygląd skóry i sprawiają, że ma piękny połysk. Z zakupem takich czyścików też nie będzie żadnego problemu, ponieważ oferowane są w wielu sklepach obuwniczych, czy nawet w dobrze wyposażonej drogerii.

Buty skórzane lakierowane

Mając buty skórzane lakierowane, warto przecierać wszelkiego typu zabrudzenia wilgotną szmatką, ale nigdy nie należy ich moczyć pod bieżącą wodą. Co więcej, do pielęgnacji warto także używać specjalnych kremów, ponieważ wyrównują kolor i niwelują zarysowania, o które niestety na butach lakierowanych nie jest trudno. Jeśli zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy na obuwiu zimowym, to dodatkowo dobrym wyborem będzie zastosowanie tłuszczu do obuwia.

buty skórzane z naturalnej skóry

Skórzane buty nubukowe

Skórzane buty nubukowe zachwycają swoim nietuzinkowym wyglądem, jak również tym, że stanowią idealne uzupełnienie dla wielu stylizacji. Jednak ich czyszczenie bywa często problematyczne i wymaga więcej uwagi niż w przypadku obuwia ze skóry licowej, czy ze skóry licowej lakierowanej. Jeśli chcemy je zachować w dobrym stanie, to lepiej wyposażyć się w specjalne szczotki, ponieważ tylko one powinny być wykorzystywane do usuwania wszelkiego zabrudzenia. Co więcej, warto także je chronić przed osiadanie kurzu i wsiąkaniem wody, a to uda nam się zrobić z pomocą preparatów w aerozolu, które także bez problemu dostaniemy w wielu sklepach obuwniczych.

Buty zamszowe ze skóry 

Skórzane buty zamszowe są zbliżone do tych z nubuku, co oznacza, że one również nie tolerują kontaktu z wodą. Jeśli w takim razie chcemy, by pielęgnacja butów skórzanych zamszowych przebiegała bezproblemowo, to warto się do tego odpowiednio zabrać. Co to oznacza? Przede wszystkim musimy sięgnąć po akcesoria, które dedykowane są do czyszczenia butów zamszowych. W naszej szafce nie może zabraknąć szczotki do czyszczenia zamszu oraz gumki do zamszu. Z pomocą tych dwóch produktów uda nam się usunąć wszystkie delikatne zabrudzenia. 

W wielu przypadkach dobre efekty może dać wykorzystanie domowych sposobów, a najczęściej polecanym jest wykorzystanie skórki z chleba. Usuwanie w ten sposób zabrudzeń polega na pocieraniu brudnego miejsca wewnętrzną stroną skórki do momentu, aż zniknie. Jeśli pojawiają się bardziej problematyczne zabrudzenia, to o wiele lepszym wyborem mogą okazać się specjalistyczne środki, w tym na przykład ten oferowany w konsystencji pianki. Jego zasada działania również jest bardzo prosta. Wystarczy nim spryskać nim buty, a następnie sięgnąć po szczotkę i „wyszczotkować” zabrudzenia. 

Renowacja butów skórzanych

Regularne czyszczenie butów skórzanych, jak również sięganie po odpowiednie środki to tak naprawdę jedyny sposób na to, by zachować je w dobrym stanie. Niestety wielu z nas nie przykłada się do odpowiedniej pielęgnacji, co sprawia, że ostatecznie nasze buty tracą na swoim wyglądzie. Mogą pojawić się zarysowania, uszkodzenia, czy nawet poważniejsze zabrudzenia, których nie ruszą już wcześniej omawiane środki.

Co w takim razie wtedy robić? Najprostszym sposobem może wydać się zakup nowego obuwia, ale to by oznaczało spory wydatek, zwłaszcza jeśli znów planujemy zakup butów skórzanych. Jeśli nie chcemy marnować pieniędzy i myślimy o tym, by przywrócić swoje ulubione obuwie do dobrego stanu, to na pewno wskazana będzie renowacja butów skórzanych, czyli nic innego, jak ich odnowa. Będzie to oczywiście bardziej czasochłonne, niż regularne zabiegi pielęgnacyjne, ale poświęcenie odpowiedniej ilości na renowację może skończyć się sukcesem i przedłużyć żywotność naszego obuwia. Dlatego jest to rozwiązanie warte uwagi.

zaimpregnowane obuwie skórzane w kolorze zielonym

Sposoby renowacji butów ze skóry

Jak zabrać się za renowację? Wykorzystanie metod renowacji, jak i odpowiednich środków będzie zależeć od tego, z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia. Jeśli renowacja ma dotyczyć butów z nubuku lub z zamszu, to dobre efekty możemy osiągnąć poprzez wykorzystanie specjalnego środka, który występuje pod nazwą renowatora. To specjalny rodzaj w farby w sprayu, której formuła została tak opracowana, by nawet bardzo zniszczone buty ze skóry zamszowej lub nubukowej znów wyglądały świetnie.

Renowacja obuwia skórzanego licowego i lakierowanego będzie wyglądać nieco inaczej, zwłaszcza jeśli pojawią się zarysowania i pęknięcia. W takich przypadkach należy postawić na odpowiednie kremy lub pasty odbudowujące. Czasami konieczne jest również sięgnięcie po specjalistyczne farby do obuwia skórzanego, które można nabyć w sklepach z akcesoriami szewskimi. Jednak warto też pamiętać, że takie działania przyniosą dobre efekty, gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą, czy umiejętnościami.

Jeśli nigdy wcześniej nie zmagaliśmy się z renowacją obuwia skórzanego licowego, czy lakierowanego, to lepszym wyborem może okazać się wsparcie fachowca. W renowacji obuwia skórzanego specjalizuje się szewc. Dlatego możemy się do niego zgłosić nie tylko z butami ze skóry licowej, ale również ze skóry nubukowej, zamszu, czy ze skóry lakierowanej. Wszystkie zadania wykona sprawnie i bezproblemowo, a gdy odbierzemy buty, to będą wyglądały tak, jak by dopiero wyszły ze sklepu.

Wygodne buty zdrowotne ze skóry

Jeśli szukasz butów, które są zarówno wygodne, jak i trwałe, to nie szukaj dalej. Skórzane buty są używane w medycynie od wielu lat, ponieważ zapewniają ochronę przed chorobami i urazami. Te skórzane buty zdrowotne są również wykonane z wysokiej jakości materiałów, więc wiesz, że będą służyć przez całe życie! Buty skórzane są trwałe i elastyczne. Zapewniają doskonały komfort dzięki elastycznemu materiałowi, z którego są wykonane. Skóra zawsze była tradycyjnie znana jako doskonały materiał na buty, ponieważ jest trwała i oddychająca. Sprawdź ofertę sklepu internetowego Bio Stopa, w którym znajdziesz setki produktów ze skóry naturalnej. Wysoką jakość gwarantuję najlepsi europejscy producenci tacy jak Waldlaufer, Birkenstock, Berkemann, Ara, Rieker, Fargeot, Alpina,  Comfortabel, Dr Brinkmann, Dr Orto, Solidus.