Stopa wydrążona - przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

Czym jest stopa wydrążona? Jakie są jej przyczyny i po czym poznać, że mamy do czynienia z taką przypadłością? To bardzo często pojawiające się pytania. Chciałbyś uzyskać na nie odpowiedzi? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem!

Czym jest stopa wydrążona?

Stopa wydrążona to jedna z wad postawy ciała, która jak wskazuje sama nazwa, dotyczy kończyn dolnych. Co dokładnie skrywa się pod jej nazwą? To nadmierne wysklepienie  jednego z łuków stopy, a dokładniej mówiąc na jej środkowym odcinku, czyli między głowami kości śródstopia a guzem piętowym. W efekcie stopa staje się krótsza i wyższa w podbiciu. Ze względu na lokalizację dominującego zniekształcenia, stopa wydrążona mieć postać przednią, tylną lub mieszaną. Bardzo często mówi się również o  wydrążeniu połączonym z mniej lub bardziej rozwiniętą szpotawością tyłostopia.

fizjoterapia stóp wydrążonych

Przyczyny powstawania stopy wydrążonej

Trzeba przyznać, że problem wydrążonej stopy  nie został tak dobrze poznany, jak inne wady stóp. Dlatego spotkać można się z wieloma teoriami oraz z różnego typu przypuszczeniami dotyczącymi rozwoju tej wady. Jednak lekarze i fizjoterapeuci zgodnie twierdzą, że w grupie ryzyka deformacji znajdują się dzieci w wielu od 10 do 14 roku życia, ponieważ w tym czasie zachodzi aktywny proces dojrzewania i każda ze zmian toczących się w organizmie może sprzyjać podatności na występowanie różnego typu zniekształceń w obrębie sklepienia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy rodzic zwracał większą uwagę na stopy swojego dziecka, a zwłaszcza na wystąpienie  jakichkolwiek oznak, które by wskazywały na nieprawidłowości, w tym na przykład na dolegliwości bólowe, brak kontaktu z podłożem, czy przymusowe ustawienie w zgięciu.

Ogólnie przyczyny powstawania stóp wydrążonych mogą być różne. Na pewno w grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby, u których doszło do rozmaitych nieprawidłowości o charakterze nerwowo-mięśniowym. Wśród nich wymienić można upośledzenie równowagi na drodze deformacji kręgosłupa (tzw. rozszczepu), ale nie tylko. Ponieważ również mózgowe porażenie dziecięce, czy różnego rodzaju niedowłady spastyczne i choroby mięśni również mogą stanowić podłoże wady. 

Co więcej, to właśnie stopa wydrążona może rozwijać się na skutek odbytych urazów, czy uszkodzeń mechanicznych. Okazuje się, że nadmierne zwiększenie sklepienia stóp może być efektem wadliwego zrostu kostnego, do którego może dojść po złamaniu szyjki kości skokowej. Poza tym do rozwoju stopy wydrążonej może dojść także przez uszkodzenia ścięgna mięśnia strzałkowego długiego, czy przez naruszenia struktury nerwu kulszowego. Zdarzają się także przypadki, gdzie wada to efekt nieprawidłowej korekcji chirurgicznej deformacji stopy o charakterze końsko-szpotawym. Nawet część oparzeń, urazów miażdżonych czy przykurczy mięśni głębokich (zwłaszcza podudzia) także mogą prowadzić do wydrążenia stopy.

Poza wspomnianymi czynnikami stopa wydrążona może stanowić następstwo także wielu innych czynników, w tym na przykład nieprawidłowo dostosowanych butów, w szczególności noszenia za ciasnych butów. Co więcej, również noszenie zbyt ciasnych skarpet może skutkować tego typu wadami, więc lepiej pilnować, aby zawsze były zgodne z wielkością stopy.

Warto również wspomnieć, że w wielu przypadkach wydrążona stopa ma podłoże wrodzone. W tym przypadku musimy liczyć się z tym, że formuje się podczas tzw. skoków wzrostowych, czyli okresów, w których dziecko intensywnie rośnie. Dlatego, jak już zdążyliśmy wspomnieć, tak ważne jest obserwowanie stóp dziecka na tym etapie.

Stopa wydrążona – objawy

Patologiczne uniesienie wysklepienia stopy prowadzi do pojawienia się szeregu objawów, które nie tylko dają o sobie znać, ale są też widoczne. Jakie są w takim razie objawy stopy wydrążonej? Najbardziej zauważalnym następstwem nadmiernego wydrążenia jest wysklepienie śródstopia, skrócenie długości stóp oraz podniesienie ich podbicia. Efektem tego jest przykurczenie rozcięgna podeszwowego stopy, a także mięśni zginaczy krótkich. To jednak nie wszystko, ponieważ u osób, które borykają się z tego typu schorzeniami można zauważyć szponiasto ustawione palce. Silne i  nadmiernie pozaginane palce to niestety następstwo skrócenia rozcięgna podeszwowego oraz niedowładu w obrębie wspomnianych mięśni krótkich.

Dodatkowo bardzo często pojawiają się silne dolegliwości bólowe, które występują w obrębie punktów podparcia (tj. głów I i V kości śródstopia oraz guza piętowego). Deformacja stopy powoduje liczne odciśnięcia na podbiciu i na palcach, a także sprawia, że znacznie pogarsza się efektywność poruszania się, a nawet sprawność ruchowa. Dobrym sposobem na określenie, czy mamy do czynienia z tego typu deformacją,  jest sprawdzenie stanu obuwia. Jeśli okaże się, że podeszwy ulegają nierównomiernemu ścieraniu, to także świadczy o tym, że mamy do czynienia ze stopą wydrążoną.

obuwie zdrowotne

Leczenie stopy wydrążonej

Jeśli zauważymy, że problem naszych dzieci stanowi wydrążona stopa, to na pewno nie należy tego lekceważyć. Im szybciej pomyślimy o odpowiedniej pomocy, tym dziecko będzie w stanie cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlatego, jeśli będziemy chcieli zapewnić mu odpowiednie wsparcie, to oczywiście należy zgłosić się do lekarza. To właśnie on sprawdzi wygląd stopy, zaleci dokładną diagnostykę, w tym na przykład badanie obrazowe RTG.

Czasami w diagnostyce stosuje się również tomografię komputerową, a także badania oceniające przewodnictwo nerwowe i badanie elektromiograficzne. Jeśli podejrzenia okażą się słuszne, to zostanie wdrożone odpowiednie leczenie stopy wydrążonej. To, co dokładnie będzie się na składać, zależy do danego specjalisty, ale możemy być pewni, że będzie to dość złożony proces, który głównie będzie opierał się na fizykoterapii. Dodatkowo lekarz może zalecić noszenie wkładek ortopedycznych na stopę wydrążoną.

Jeśli okaże się, że takie działania nie zapewniają dobrych efektów, to kolejnym zaleceniem może okazać się już operacja. Zwykle jej przebieg zależy od stopnia zniekształcenia i nasilenia objawów bolącej stopy. Najczęściej taki zabieg opiera się na wielu różnych zadaniach, w tym na przykład na osteotomii kości piętowej, usztywnieniu stawów, czy przeniesieniu ścięgien i rekonstrukcja więzadeł.

Stopa wydrążona – fizjoterapia

To właśnie fizjoterapia jest w stanie wesprzeć leczenie stopy wydrążonej, więc na pewno wsparcie najlepszego fachowca się przyda. Odpowiednio dobrana fizjoterapia stopy wydrążonej sprawi, że wzmocnią się osłabione mięśnie i zostanie przywrócona prawidłowe anatomiczne warunku stopy. To jednak nie wszystko, ponieważ to właśnie ćwiczenia korekcyjne są w stanie pomóc w niwelowaniu przykurczy i doprowadzić do pełnej elastyczności stopy, a wszystko to oczywiście zasługa rozciągnięciu wszystkich struktur.

W rehabilitacji stosuje się również wiele specjalistycznych zabiegów fizykoterapeutycznych, w tym na przykład krioterapię, laser, elektroterapię, czy magnetoterapię. Świetnym wsparciem dla ćwiczeń i tego typu zabiegów mogą okazać się również masaże, zwłaszcza jeśli będą wykonane przez wykwalifikowaną i doświadczoną osobę.

wygodne buty zdrowotne w kolorze różowym

Sklep Bio Stopa - obuwie zdrowotne damskie i męskie

Sklep obuwniczy Bio Stopa to miejsce ze specjalistycznym obuwiem na różne schorzenia stóp, w tym na stopę wydrążoną. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodnego obuwia terapeutycznego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Birkenstock, Arcopedico, Dr Brinkmann, Caprice, Josef Seibel, Manitu, Alpina, Axel Comfort, Rock, Scholl, Solidus, Berkemann, Ara, Rieker, Nursin Care, PodoWell, Comfortabel, Lesta, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Suave Comfortabel, Toni Pons.

Sklep obuwniczy Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.

Dla chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie. Buty dla cukrzyka są szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy.  Najlepsi europejscy producenci butów gwarantują jakość i fachowe wykonanie. Buty zdrowotne dla mężczyzn i kobiet chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2 w każdym wieku.

Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

Buty do wkładek ortopedycznych

Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z  lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.

Ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, stopy szpotawe, stopy wydrążone, płaskostopie poprzeczne, paluchy koślawe i deformacje palców.