Stopa cukrzycowa - objawy, przyczyny, leczenie, rodzaje

O stopie cukrzycowej mówi się ostatnio bardzo często, ale wciąż wielu z nas i tak nie wie, z czym dokładnie mamy do czynienia. Czym jest stopa cukrzycowa? Kogo dosięga to schorzenie? Po czym poznać, że mamy do czynienia ze stopą cukrzycową? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Stopa cukrzycowa – o czym mowa?
  2. Przyczyny stopy cukrzycowej
  3. Objawy stopy cukrzycowej
  4. Zespół stopy cukrzycowej – rodzaje
  5. Leczenie stopy cukrzycowej
  6. Jak zapobiegać powstawaniu stopy cukrzycowej?
  7. Obuwie dla cukrzyków
  8. Bio Stopa - wygodne obuwie dla cukrzyków

Stopa cukrzycowa – o czym mowa?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się wysokim poziomem glukozy we krwi. Powikłaniem cukrzycy jest tzw. stopa cukrzycowa, którą mogą mieć zarówno osoby z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Stopa cukrzycowa to poważne uszkodzenie tkanek stopy, które obejmuje głębokie tkanki, takie jak mięśnie, kostki i stawy. Często występuje owrzodzenie, zakażenie i zapalenie stopy cukrzycowej.
Podatność na rozwinięcie się stopy cukrzycowej jest związana z wieloma czynnikami, takimi jak długi okres cukrzycy, niestabilne poziomy cukru we krwi, obwodowe neuropatie czyli uszkodzenia nerwów obwodowych, zaburzenia krążenia, zakażenia i urazy stóp.
Najczęściej stopa cukrzycowa rozwija się w obszarze pod główkami kości śródstopia, na pięcie lub na grzbietach palców. Osoby z cukrzycą są bardziej podatne na powstawanie otarć, pęcherzy, owrzodzeń lub zgorzeli skóry na stopach, a przez zaburzenia czucia bólu nie odczuwają dyskomfortu. To powoduje, że obrażenia i zmiany na skórze nie są zauważane i mogą się pogarszać. W konsekwencji, jeśli choroba nie jest leczona i stopy nie są odpowiednio pielęgnowane, może dojść do postępowania procesu chorobowego, zakażenia, a nawet konieczności amputacji stopy.
Ważne jest, aby osoby z cukrzycą regularnie kontrolowały stan swoich stóp i podejmowały odpowiednie środki zapobiegawcze, takie jak regularne mycie i wysuszanie stóp, codzienna inspekcja naskórka, stosowanie odpowiedniego obuwia, dbanie o higienę stóp, unikanie urazów i nadmiernego ucisku na stopy. Regularne wizyty u lekarza, w tym u specjalisty ds. stóp (podologa) lub diabetologa, są również bardzo ważne w profilaktyce 

stopa cukrzycowa

Przyczyny stopy cukrzycowej

Do rozwoju stopy cukrzycowej może dojść z powodu kilku różnych przyczyn. Najważniejszą rolę w powstawaniu stopy cukrzycowej odgrywa podwyższony poziom glukozy we krwi, który trwa przez miesiące, czy nawet lata. Jednak występują też inne czynniki ryzyka, w tym na przykład neuropatie, czy niedokrwienie, które jest następstwem miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Do tego przyczyną stopy cukrzycowej bywają deformacje, a także mikrourazy, do których może dojść przez nieostrożność.

Wystarczy nosić niewygodne obuwie, czy zdecydować się na usuwanie nagniotków, czy modzeli na własną rękę, a już może to prowadzić do poważnych powikłań, w tym właśnie wywołać rany cukrzycowe. Oprócz tego na przewlekłe powikłania mają wpływ nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, nadkrzepliwość krwi, czy nawet palenie tytoniu.

Objawy stopy cukrzycowej

W zespole stopy cukrzycowej mogą występować bardzo różne objawy, które najczęściej uzależnione są od samej historii cukrzycy. Zmiany patologiczne na stopach oraz nogach mogą postępować wraz z uszkodzeniem nerwów, wiązadeł, czy krążenia. Do pierwszych objawów stopy cukrzycowej najczęściej zalicza się niewielki ból, który pojawia się nawet w stanie spoczynku nóg. To jednak nie wszystko, ponieważ bardzo często pojawia się również upośledzenie czucia oraz wibracji. 

Stopy mogą też przybrać sine zabarwienie, a my nie będziemy w stanie wyczuć tętna na stopie. Dodatkowo mogą pojawić się różnego rodzaju infekcje stóp, zgrubienie warstwy rogowej naskórka, czy wrzody, które będą trudno się goić. To jednak nie wszystko, ponieważ zespół stopy cukrzycowej może także objawiać się różnego typu deformacjami stopy, czy nawet obrzękami przypominającymi zapalenie tkanek.

obuwie dla cukrzyków wsuwki PodoWell

Zespół stopy cukrzycowej – rodzaje

Stopa cukrzycowa ma bardzo różne oblicza i warto mieć tego pełną świadomość. Najczęstszą odmianą, która dosięga aż około 70% chorych, jest stopa cukrzycowa neuropatyczna. W takim przypadku odczuwać można drętwienie i bolesność w obrębie stopy, uczucie pieczenia, mrowienie, czy nawet uczucie palenia stopy. Jednak to nie wszystko. Jeśli dochodzi do neuropatycznej stopy cukrzycowej, to osłabia się odczuwalność bodźców zewnętrznych. W takich przypadkach osłabiają się mięśnie i kości, co ostatecznie prowadzi do martwicy oraz deformacji kończyn. 

Nieco rzadszą odmianą jest niedokrwienny zespół stopy cukrzycowej. W tym przypadku mamy do czynienia z niedotlenieniem tkanek w obrębie kończyn dolnych, czego efektem jest zmiana struktury kości. Taka stopa cukrzycowa niedokrwienna dotyka tylko tkanki mięśni, a to oznacza, że stopa stanie się sina i bardziej podatna na infekcje. To jednak nie wszystko, ponieważ może też dochodzić do skrzepów, opuchlizny, wrzodów, pęknięć, czy martwicy. Dodatkowo może też dojść do deformacji w obrębie paznokci.

Istnieje też trzecia odmiana stopy cukrzycowej, która jest połączeniem dwóch wcześniej opisanych. Jest to najważniejszy przypadek, który nie tylko jest dość uciążliwy dla samego chorego, ale również jego leczenie bywa bardzo problematyczne.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej będzie uzależnione od charakterystyki i odmiany schorzenia. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia, konieczne będzie postawienie dobrej diagnozy. W tym celu należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, czy po prostu do specjalisty, który zajmuje się tego typu schorzeniami. W postawieniu prawidłowej na pewno będzie w stanie pomóc podolog, więc do niego również możemy się zgłosić. 

Podstawą leczenia będzie wyeliminowanie przyczyny, czyli w tym przypadku cukrzycy. Choć choroba nie zniknie, to wyrównanie stężenia glukozy we krwi i zachowanie go na odpowiednim poziomie może sprawić, że zespół stopy cukrzycowej nie będzie się pogłębiać. Równie ważne jest odpowiednie utrzymanie wartości ciśnienia tętniczego oraz stężenia cholesterolu, ponieważ tylko w ten sposób można zapobiec miażdżycy naczyń kończyn dolnych, a także uniknąć pogorszenia się ich ukrwienia. 

Procedura obejmuje także terapię innych chorób u pacjentów z cukrzycą, takich jak leczenie infekcji, zarówno lokalnie, jak i ogólnie. W tym przypadku mogą zostać stosowane leki, które chronią nerwy, antybiotyki lub leki, które rozszerzają naczynia krwionośne. Istotne jest również leczenie objawowe, co oznacza podawanie różnych leków przeciwbólowych. 

Do tego istotne jest również usuwanie wszelkiego typu zgrubień, czy nagniotków. Jednak w tym przypadku nie można robić tego we własnym zakresie. Jeśli zauważymy zmiany na swoich stopach, to należy zgłosić się do fachowca, pod którego opieką się znajdujemy.

Oprócz tego, że w leczeniu stopy cukrzycowej powinni uczestniczyć lekarze różnych specjalności: diabetolog, chirurg, ortopeda, czy rehabilitant, to równie ważne jest to, jak sami będziemy się zachowywali. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim należy dbać o swoje nogi, w tym unikać narażania ich na urazy i mikrouszkodzenia. Dodatkowo trzeba na bieżąco kontrolować ich stan, oglądać stopy i jeśli zauważymy, że dzieje się z nimi coś złego, to koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

buty dla cukrzyków klapki solidus

Jak zapobiegać powstawaniu stopy cukrzycowej?

Nie od dziś mówi się, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć i warto o tym pamiętać również w tym przypadku, ponieważ leczenie stopy cukrzycowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Czasami i tak podjęte wysiłki kończą się źle, więc  jeśli nie chcemy narażać się na nieprzyjemności, to lepiej mieć to na uwadze i postawić na profilaktykę. Co w takim razie należy zrobić? Podaje się, że ponad połowa przypadków stopy cukrzycowej jest związana z niewygodnym obuwiem. Dlatego, jeśli zależy nam na zachowaniu dobrego zdrowia, to należy unikać noszenia niewygodnego obuwia. 

Zdecydowanie odradza się noszenie obuwia o wąskich noskach, obuwia na obcasie, ale również obuwia, które nie przepuszcza powietrza. Godne uwagi będą produkty wykonane z naturalnych surowców, w tym takie, które zapewniają komfort w czasie chodzenia. Dodatkowo warto także postawić na noszenie wkładek terapeutycznych silikonowych, czy żelowych, które dobiera się indywidualnie do swoich potrzeb. Dodatkowo należy sięgać po skarpety z naturalnego włókna, które nie będą uciskać i pamiętać, że kluczem do zachowania zdrowia jest również regularne badanie swoich stóp, czy postawić na dobrą pielęgnację w domu.

Obuwie dla cukrzyków

Obuwie dla cukrzyków ma na celu zapewnienie maksymalnego komfortu oraz ochrony stopy przed urazami, otarciami i odciskami. Dlatego tak ważne jest, aby buty były odpowiednio dopasowane i wykonane z elastycznych materiałów, które będą się dostosowywać do kształtu stopy. Szerszy but pozwala na swobodne ułożenie stopy i uniknięcie ucisku, co może być istotne dla osób ze schorzeniami cukrzycowymi, które często mają problemy z krążeniem oraz odczuwaniem bólu.
W ofercie Bio Stopa posiadamy buty dla cukrzyków, które są starannie wykonane przez najlepszych europejskich producentów takich jak Solidus, Berkemann, PodoWell. Gwarantuje to wysoką jakość oraz fachowe wykonanie. Oferowane buty zdrowotne są dostępne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od wieku. Wszystkie modele są projektowane z myślą o osobach chorych na cukrzycę typu 2 oraz 1.
Wybierając obuwie dla cukrzyków, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Przede wszystkim buty powinny być wygodne i zapewniać odpowiednie wsparcie dla stopy, chroniąc ją przed urazami. Ważne jest również, aby obuwie miało dobrze wyprofilowaną wkładkę, która zapewni odpowiednie podparcie łuku stopy. Buty powinny być także lekkie, aby nie obciążać stopy podczas chodzenia. Wszystkie te cechy sprawiają, że buty dla cukrzyków są idealnym wyborem dla osób z problemami zdrowotnymi. 

Bio Stopa - wygodne obuwie dla cukrzyków

Sklep obuwniczy internetowy - biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp, w tym obuwia dla cukrzyków. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Josef Seibel, Birkenstock, Rock, Scholl, Solidus, Berkemann, Caprice, Comfortabel, Lesta, Alpina, Ara, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Fly Flot Italiano, Manitu, Suave Comfortabel, Waldlaufer, Nursin Care, PodoWell, Toni Pons.

Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M. 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.

W ofercie damskich i męskich butów dla cukrzyków znajdą Państwo: baleriny, botki, kapcie, klapki, półbuty, sandały, wsuwki.

Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zakup specjalistycznych butów dla cukrzyków!