Pęcherz na stopie - przyczyny, leczenie, plastry
Podczas chodzenia często pojawiają się pęcherze na naszych stopach. Czym jest to spowodowane? Co robić, gdy pojawią się pęcherze? Jak im zapobiegać? Na te pytania uzyskasz odpowiedzi z naszego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!
Z artykułu dowiesz się:
- Pęcherze na stopach - o czym mowa?
- Dlaczego pęcherze pojawiają się na stopach?
- Pęcherz na stopie - przebijać czy nie?
- Sposoby na pęcherze na stopach
- Czy można się przed nimi uchronić?
- Plastry na pęcherze
- Bio Stopa - wygodne obuwie męskie i damskie
Pęcherze na stopach – o czym mowa?
Pęcherze na stopach to bardzo często zgłaszany problem, który dosięga nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Taki pęcherz na stopie to nic innego jak zmiana w postaci bąbla, która wypełniona jest płynem surowiczym. Najczęściej zmiana pojawia się na piętach. Jednak zdarzają się przypadki, gdy bąble pojawiają się też na palcach, czy podeszwach stóp. W najlepszym przypadku pęcherze na stopach powodują pieczenie. Jednak w wielu przypadkach pojawia się silny ból, czy nawet dyskomfort w czasie chodzenia.
Dlaczego pęcherze pojawiają się na stopach?
Pęcherze na stopach powstają na skutek ciągłego i intensywnego ocierania się skóry o inną powierzchnię, w tym na przykład o buty. Jest to naturalna reakcja obronna skóry, ponieważ pęcherz działa antybakteryjnie i przy okazji ma zabezpieczyć skórę przed dalszym uszkodzeniem, a także przyspieszyć proces gojenia. Pierwszym objawem tworzącego się pęcherza na stopie jest zaczerwienienie, łuszczenie, a następnie podrażnienie widoczne na skórze. Najczęściej towarzyszy mu silny ból i pieczenie. Niestety mogą też pojawić się trudności z chodzeniem, czy nawet z założeniem butów.
Jak wspomnieliśmy, do powstania pęcherzy przyczynia się ciągłe i intensywne ocieranie o skórę. Dlatego, jeśli sięgniemy po niewygodne buty, to możemy być pewni, że pęcherze na stopie na pewno się pojawi. Za ciasne, za duże, czy za wąskie buty, mogą skończyć się właśnie bąblem. Krótki spacer w nowych i nie rozchodzonych butach również może zakończyć się pęcherzem na skórze. Niestety nawet długa wędrówka w dawno nienoszonych butach może skończyć się podobnie, dlatego warto być przygotowanym na to, że może dojść do powstania bąbli, czy dolegliwości bólowych.
Pęcherz na stopie – przebijać czy nie?
Niektórzy pewnie uznają, że skoro pęcherz na palcu powstał, to lepiej go przebić. Jednak warto wiedzieć, że tego typu działania nie są zalecane i nie chodzi o to, żeby nam utrudnić funkcjonowanie, lecz dlatego, że powstały pęcherz jest wypełniony płynem fizjologicznym, który ułatwia gojenie się powstałej w wyniku otarcia zmiany. Dlatego najlepiej pozostawić pęcherz na palcu do momentu samoistnego pęknięcia, czy wchłonięcia się płynu surowiczego. Jest to szczególnie polecane tym, którzy borykają się z cukrzycą. Warto wiedzieć, że wszystkie rany na stopach trudno się goją, więc nie można narażać się na dodatkowe skaleczenia, bo nie wiadomo, jakie będą miały konsekwencje.
Wyjątek od reguły stanowią sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jeśli bąbel jest duży i sprawia, że nie możemy włożyć buta, czy nawet wykonywać podstawowych ruchów, a my nie jesteśmy obarczeni chorobami, które utrudniają gojenie ran, to wtedy możemy zdecydować się na jego przebicie. Co ważne, należy to zrobić wysterylizowaną igłą. Co więcej, również należy zdezynfekować pęcherz oraz skórę wokół niego.
Nigdy też nie należy wycinać skóry, która osłania pęcherz. Gdy wykonamy drenaż, to następnie należy przycisnąć gazowym opatrunkiem skórę pęcherza do ciała, przemyć skórę wodą utlenioną, spirytusem lub spryskać odkażającym preparatem. To jednak nie wszystko, ponieważ warto też pomyśleć o posmarowaniu zmiany maścią z antybiotykiem i nałożeniu opatrunku.
Sposoby na pęcherze na stopach
Jeśli zdecydujemy się pozostawić pęcherze na stopie, to nie ma powodów do zmartwień, ponieważ istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam się przyspieszyć ich gojenie. O jakich dokładnie sposobach mowa? Przede wszystkim warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępny jest plaster na pęcherze. Jest to specjalny plaster, który został wykonany z masy, która ma absorbować wydzielinę gromadzącą się w pęcherzu. Żel amortyzuje i chroni pęcherze od środka, ale również przyśpiesza jego gojenie, nawilża go i uelastycznia. Co więcej, to właśnie tego typu plastry sprawiają, że rana nie przywiera do opatrunku, a my nie odczuwamy bólu w czasie chodzenia. Dlatego możemy być pewni, że nawet wykonywanie podstawowych ruchów nie będzie dla nas obciążeniem.
Co ważne, plastry dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc można z powodzeniem dobrać je do swoich odcisków na stopach. Świetnie sprawdzą się nie tylko na pęcherzach na piętach, ale również, gdy pojawi się odcisk na palcu, czy nawet pomiędzy palcami. Aby jednak cieszyć się z ich dobroczynnych właściwości, to warto przy wyborze uwzględnić miejsce powstania pęcherza.
Oprócz plastrów na pęcherze na stopach możemy również pomyśleć o sprawdzeniu domowych sposobach. Medycyna naturalna zna wiele metod, które mogą pomóc przy tego typu uszkodzeniach skóry. Przykładem jednej z nich będzie rumiankowa kąpiel do stóp. Aby ją przygotować, wystarczy do miski z wrzącą wodą wsypać kilka garści kwiatów suszonego rumianku i pozostawić do zaparzenia. Stopy w takim wywarze należy moczyć przez co najmniej piętnaście minut. Co ważne, nie należy czekać, aż wystygnie. Moczenie stóp powinno odbywać się w ciepłej wodzie, a jej ilość powinna być taka, by przykryć powstałe pęcherze.
Innym, również dobrym sposobem na pęcherze na stopach są okłady z dziurawca, czyli zioła, który słynie ze swoich właściwości odkażających. Do przygotowania okładów z dziurawca można olejek lub napar z dziurawca. Gazik wystarczy nasączyć olejkiem lub naparem, a następnie przykładać do pęcherza 2-3 razy dziennie.
Czy można się przed nimi uchronić?
Wiadomo, że zawsze lepiej jest przeciwdziałać, niż leczyć. Dlatego warto sprawdzić, jak się przed nimi chronić. Ogólnie istnieje kilka sposobów, które możemy wziąć pod uwagę, a na pewno odcisk na stopie nie będzie nam straszny. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim trzeba zwracać większą uwagę na to, jakie obuwie planujemy kupić. Godne uwagi są buty wykonane z solidnego i miękkiego tworzywa, które sprawi, że nasze stopy nie tylko będą miały zapewnione komfort, ale również po takie, które sprawiają, że skóra zawsze będzie oddychać. Kategorycznie należy wystrzegać się za ciasnych i za dużych butów. Jeśli będą powodowały tarcie, to znów będziemy narażenie na pęcherze na stopach.
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że noszenie skarpet z tworzyw sztucznych również może prowadzić do pojawienia się pęcherzy na stopach. Dlatego, jeśli nie chcemy do nich dopuścić, to lepiej świadomie wybierać skarpety. Godne uwagi są produkty z naturalnych surowców, a więc z bawełny, a nie z tworzyw sztucznych.
Dodatkowo należy pilnować, ale nasze stopy nigdy się nie przepociły, gdyż to także sprzyja powstawaniu pęcherzy. Dobrą praktyką jest sięganie po buty adekwatnie do pory roku. Jest to najważniejsze zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, bo to w tym czasie nie trudno przepocić stopy.
Na koniec należy również pamiętać o odpowiedniej higienie i ochronie stóp i nie mówimy tutaj tylko o usuwaniu zrogowaciałego naskórka, ale również o tym, że przed zakładaniem nowych butów należy zabezpieczyć te miejsca na stopach, które mogą ulec uszkodzeniu. Z tym nie powinno być żadnych trudności, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy plastry.
Plastry na pęcherze
W sklepie Bio Stopa znajdziesz wygodne obuwie zdrowotne najlepszych europejskich producentów oraz profesjonalne akcesoria ortopedyczne dla mężczyzn i kobiet.
Akcesoria ortopedyczne to produkty zdrowotne, które chronią stopy i mają właściwości lecznicze. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. podpiętki, wkładki, kliny, zapiętki, osłony na haluksy, półwkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, peloty. Jeśli masz pęcherze na stopie, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów na pęcherze niemieckiej marki Berkemann. Plaster na pęcherze odciąży odgniecenia występujące przy odciskach. Ten wysokiej jakości oddychający produkt został wyposażony w jony srebra przez co ma działanie antybakteryjne. Ponadto plastry na odciski, modzele, nagniotki, pęcherze marki Berkemann pochłaniają wilgoć. Przyniosą ulgę i pozwolą na normalne poruszanie bez uczucia dyskomfortu. Plastry ortopedyczne są wygodne w użyciu i sprawdzą się przy każdym rozmiarze stopy. Wybór markowych plastrów wysokiej jakości gwarantuje skuteczność oraz pełną ochronę naszych stóp. To nalepsze rozwiązanie w przypadku pęcherzy stóp polecane przez lekarzy ortopedów.
Bio Stopa - wygodne obuwie męskie i damskie
Sklep obuwniczy internetowy - biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Josef Seibel, Birkenstock, Caprice, Comfortabel, Lesta, Alpina, Ara, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Rock, Scholl, Solidus, Berkemann, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Nursin Care, PodoWell, Fly Flot Italiano, Manitu, Suave Comfortabel, Toni Pons.
Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M.
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!