Odcisk na stopie - nagniotki, modzele, plastry na odciski
Odcisk na stopie nie dość, że wygląda bardzo nieestetycznie, to jeszcze może być bardzo uciążliwy. Wszystko dlatego, że zdarzają się przypadki, gdzie odcisk na stopie powoduje ból i utrudnia wykonywanie nawet podstawowych ruchów. Skąd się bierze odcisk na stopie? Jak sobie z nim poradzić? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z naszego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest odcisk na stopie i jak powstaje?
- Odciski na stopie - rodzaje
- Jak sobie poradzić z odciskiem na palcu?
- Plaster na odciski
- Profilaktyka odcisków
- Akcesoria ortopedyczne
- Sklep Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne
Czym jest odcisk na stopie i jak powstaje?
Odcisk na stopie to reakcja obronna skóry, który objawia się małym i twardym zgrubieniem obumarłej skóry, które powstaje na skutek nadmiernego ucisku lub tarcia wywieranego na skórę. Zwykle odcisk na stopie tworzy się nad częściami kostnymi palców, czy też na podeszwach stóp, ponieważ to właśnie w tych miejscach jest ona grubsza niż na innych częściach ciała. Skóra na podeszwie stopy musi znosić wiele uderzeń, przez co szybciej staje się grubsza niż w innych miejscach ciała. Dlatego, jeśli jest ciągle narażona na nacisk, czy tarcie, to naskórek nadmiernie narasta. Nie dochodzi do jego złuszczenia, za to na skutek niedokrwienia obumiera i tworzy się narośle, w tym właśnie nieestetyczne i często niosące ze sobą dolegliwości bólowe odciski na stopach.
Najczęściej odcisk na stopie to efekt noszenia wygodnego obuwia. Za ciasne buty, czy za luźne niestety mogą doprowadzić do bolesnych odcisków. Zdarzają się również przypadki, gdy tego typu narośle są efektem niedopasowania skarpet, czy nawet pracy. Uprawianie sportu, w tym na przykład bieganie, jogging, czy piesze wędrówki po górach również mogą skończyć się odciskiem na stopie. Na tym jednak nie koniec. Warto również wspomnieć, że odciski mogą też być efektem zmian zapalnych stawów. Nawet zniekształcenie struktury kości może prowadzić do tego typu narośli, a wraz z nimi do dolegliwości bólowych.
Odciski na stopie – rodzaje
Dla wielu z nas każde zgrubienie skóry na stopie, które powstanie na skutek działania czynnika mechanicznego to odcisk. Jednak warto wiedzieć, że dermatolodzy oraz podolodzy nie przyznają nam racji, bo oni zgrubienia na stopie dzielą na dwa rodzaje: nagniotki i modzele.
Modzele
Modzele to duże i bardziej miękkie odciski na skórze, które często są zaczerwienione. Występują przede wszystkim na podeszwach stóp, a do ich powstania przyczynia się nierównomierne obciążenie stopy. Zdarzają się też przypadki, gdy modzele występują też na śródstopiu i to najczęściej dotyczy kobiet, które noszą wysokie obcasy. Nieprawidłowy chód, czy też przeciążenie przed nadwagę, czy otyłość również może prowadzić do tworzenia się modzeli.
Warto też wspomnieć, że jeśli modzele są duże, to mogą im towarzyszyć dolegliwości bólowe. Przy silnym nacisku na stopę można czuć nawet pieczenie. Zdarzają się też przypadki, gdy modzele na stopach są tak grube, że skóra zaczyna tracić elastyczność i dochodzi do jej pęknięcia. Efektem tego nie tylko będzie ból, ale również może dojść do zakażenia, co jest zresztą często zauważalne u osób chorujących na cukrzycę lub na zaburzenia krążenia.
Nagniotek
Gdy pojawiają się małe, twarde i błyszczące punkty, to najczęściej mamy do czynienia z nagniotkami. Najczęściej nagniotek pojawia się na palcach stóp, ale równie dobrze mogą wystąpić pomiędzy nimi. Wraz z tego typu odciskami również mogą pojawić się dolegliwości bólowe, za które odpowiada rdzeń wrastający w skórę, który może uciskać zakończenia nerwowe. Niestety nagniotek jest bardziej bolesny niż modzel, więc gdy dojdzie do jego wystąpienia, to musimy liczyć się z tym, że nie będzie to przyjemne.
Jak sobie poradzić z odciskiem na palcu?
Z odciskami na stopach można radzić sobie na wiele różnych sposobów. Na pewno wsparcia nie odmówi nam podolog, czy dermatolog, ponieważ to właśnie w ich gabinetach można sprawnie usunąć odcisk na palcu. Taka wizyta jest w szczególności polecana osobom, które walczą z innymi schorzeniami, w tym na przykład z cukrzycą, czy zaburzeniami krążenia, ponieważ samodzielne działania mogą przynieść więcej szkód, niż dobrego. Fachowiec obejrzy stopy, oceni, czy faktycznie problem stanowią odciski, czy też nie. Następnie zaleci odpowiednie preparaty złuszczające lub specjalne opatrunki. Jeśli problem będą stanowiły odciski z korzeniem, to możemy być pewni, że będzie zalecany zabieg, który pomoże je usunąć.
Mechaniczne usuwanie zrogowaciałej skóry odbywa się za pomocą skalpela, dłuta podologicznego, czy frezarki diamentowej. Niektóre gabinety podologiczne oferują również zabiegi laserowego usuwania odcisków. Na pierwszy rzut oka takie zabiegi mogą wydawać się bardzo bolesne. Jednak praktyka pokazuje, że wcale tak nie jest. Nie dość, że nie w czasie zabiegu nie odczuwa się żadnych boleści, to jeszcze nie zostają po nim żadne rany. Z to miejsce po odcisku będzie odpowiednio odkażone i zabezpieczone.
Plaster na odciski
Jednak na specjalistycznych zabiegach nie kończą się nasze możliwości. Warto też wiedzieć, że do wyboru czeka też plaster na odciski. Stosować go można jednakowo na nagniotki, jak i na niewielkie modzele. Jeśli rozejrzymy się za czymś dla siebie, to szybko dojdziemy do wniosku, że rynek oferuje wiele różnego typu rodzajów plastrów. Dobrym wyborem mogą okazać się nowoczesne plastry hydrokoloidowe na odciski, które osłabiają ucisk oraz osłaniają zgrubiałą skórę. Dodatkowo są oddychające i wodoodporne, a także łagodzą dolegliwości bólowe. Dzięki temu możemy być pewni, że jeśli po nie sięgniemy, to zapewnimy sobie komfort w czasie chodzenia.
W aptekach lub sklepach medycznych można również nabyć maści na odciski, żele lub płyny. Większość z nich zawiera kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Zdarzają się też preparaty, które zawierają oba wspomniane kwasy. Kwas salicylowy rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka i ułatwia jego złudzenie. Działanie kwasu mlekowego zbliżone jest również do kwasu salicylowego. Jeśli sięgniemy po preparaty w niego bogate, to zmiękczymy i rozpulchnimy zrogowaciały naskórek. Ponadto są kwasy o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Profilaktyka odcisków
Nie od dziś wiadomo, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, jeśli nie chcemy dopuścić do powstania odcisków na stopach, warto dbać o ich higienę i pielęgnację. Na co dzień warto sięgać po zmiękczająco-odżywczy krem do stóp z dużą zawartością mocznika. Zrogowaciałą skórę należy systematycznie usuwać tarką do stóp. Poza tym codzienną pielęgnację warto też wzbogacić o smarowanie stóp kremem nawilżającym i od czasu do czasu stosować peeling.
Nie zapominajmy również o tym, jak ważną rolę gra odpowiednie obuwie. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi stopami, to należy postawić na odpowiedni dobór butów. Istotne znaczenie ma nie tylko to, by były wygodne, ale również odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru. Idealnie dobrane buty to takie, które nie są za duże, ani też za małe. Co więcej, istotne jest też to, po jakie skarpety, czy rajstopy sięgniemy. Nie mogą one uciskać stóp, ani też być za luźne. Jeśli zauważymy, że na skórze stóp dojdzie do pojawienia się zgrubień, to koniecznie trzeba je osłonić. Dobrą praktyką jest posiadanie przy sobie plastrów, zwłaszcza że nie zajmują dużo miejsca.
Akcesoria ortopedyczne
W sklepie obuwniczym Bio Stopa znajdziesz wygodne obuwie zdrowotne najlepszych europejskich producentów oraz profesjonalne akcesoria ortopedyczne dla mężczyzn i kobiet.
Akcesoria to produkty zdrowotne, które chronią stopy i mają właściwości lecznicze. W asortymencie sklepu znajdziesz m.in. wkładki, półwkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, peloty, kliny, zapiętki, podpiętki, osłony na haluksy. Jeśli masz odciski na stopie, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów na odciski niemieckiej marki Berkemann. Plaster na nagniotki czy modzele odciążą odgniecenia występujące przy odciskach. Ten wysokiej jakości oddychający produkt został wyposażony w jony srebra przez ma działanie antybakteryjne. Dodatkowo plastry na odciski, modzele i nagniotki marki Berkemann pochłaniają wilgoć. Przyniosą ulgę i pozwolą na normalne poruszanie bez uczucia dyskomfortu. Plastry ortopedyczne są wygodne w użyciu i sprawdzą się przy każdym rozmiarze stopy. Wybór markowych plastrów wysokiej jakości gwarantuje skuteczność oraz pełną ochronę naszych stóp. To najlepsze rozwiązanie w przypadku odcisków stóp polecane przez lekarzy ortopedów.
Sklep Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne
Bio Stopa to sklep obuwniczy internetowy i stacjonarny mieszczący się w Warszawie w dzielnicy Mokotów. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Alpina, Ara, Arcopedico, Axel Comfort, Berkemann, Birkenstock, Caprice, Comfortabel, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Fly Flot Italiano, Josef Seibel, Lesta, Manitu, Nursin Care, PodoWell, Rieker, Rock, Scholl, Solidus, Suave Comfortabel, Toni Pons, Waldlaufer. Dzięki temu masz gwarancję, że Twoje obuwie zdrowotne będzie najwyższej jakości. Wybór butów znanych producentów oznacza pełną ochronę i profilaktykę przy schorzeniach stóp.
Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M.
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Bio Stopa to lider sprzedaży wygodne obuwia zdrowotnego w Polsce. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu lub zakupy on-line!