Nagniotek na stopie - przyczyny, leczenie, usuwanie, plastry

Każdemu z nas się wydaje, że stopy zawsze będą nam dobrze służyły. Jednak czasami jeden nagniotek potrafi utrudnić wykonywanie najprostszych czynności. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Skąd się biorą nagniotki na stopach? Jak sobie z nimi radzić i co robić, by nie doprowadzić do ich wystąpienia? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest nagniotek na stopie?
  2. Co prowadzi do rozwoju nagniotków na stopie?
  3. Nagniotki a modzele - różnice
  4. Co robić gdy nagniotek już się pojawi na stopie?
  5. Leczenie dermatologiczne
  6. Profilaktyka nagniotków
  7. Akcesoria ortopedyczne
  8. Sklep Bio Stopa - obuwie zdrowotne męskie i damskie

Czym jest nagniotek na stopie?

Nagniotki zaliczane są do odcisków, które pojawiają się na stopach. Przybierają formę sterczących, okrągłych i twardych narośli, ale małych. To nic innego, jak skóra, która obumarła przez ucisk lub tarcie wywarte na skórę. Najczęściej pojawiają się na górnej powierzchni palców u stóp, na końcach palców, czy nawet na przestrzeniach między palcami. Choć na pierwszy rzut oka taki nagniotek na stopie nie wygląda poważnie, to nigdy nie należy lekceważyć jego wystąpienie, gdyż często towarzyszą mu dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach ból bywa tak duży, że utrudnia chodzenie, a to dlatego, że dochodzi do podrażnienia bardzo wrażliwej warstwy okostnej. Ponadto nagniotki, jak i ich okolice mogą zostać objęte stanem zapalnym, co z kolei prowadzi do pojawienia się zaczerwienienia, świądu, czy nawet samoistnego bólu.

nagniotek na stopie u dorosłego mężczyzny

Co prowadzi do rozwoju nagniotków na stopie? 

Niestety nie ma jednej przyczyny, która może prowadzić do pojawienia się nagniotków na stopie. Tym samym trzeba liczyć się z tym, że odciski na stopie mogą pojawić się przez wiele różnych sytuacji, a jedną z najczęściej pojawiających się jest nieodpowiednio dobrane obuwie. Noszenie zbyt ciasnych, czy zbyt luźnych butów może prowadzić do obcierania i ucisku. Efektem tego może być właśnie odcisk na palcu, czy nawet odcisk pomiędzy palcami. To samo dotyczy noszenia butów na wysokim obcasie, więc to może sugerować, że w grupie wysokiego ryzyka występują głównie panie.

Jednak na tym nie koniec. Warto też wiedzieć, że nagniotki mogą pojawić się przez krzywe palce, słabe ukrwienie stóp, czy inne zaburzenia chodu i choć jest to schorzenie praktycznie nieszkodliwe, to u osób cierpiących na cukrzycę może dojść do uciążliwych i trudnych do wyleczenia ran. Dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować.

Nagniotki a modzele - różnice

Zdarzają się przypadki, gdzie nagniotki mylone są z modzelami, a to błąd, ponieważ mamy do czynienia z dwoma różnymi rodzajami odcisków. Nagniotki są małe, twarde i bezbarwne, a odciski pojawiają się na palcach, pomiędzy nimi lub na ich opuszkach. Co więcej, to właśnie nagniotki sprawiają, że uciskane jest zakończenie nerwowe skóry, co objawia się dolegliwościami bólowymi i to na tyle poważnymi, że czasami utrudniają chodzenie. Z kolei modzele to duże i twarde narośle, które otacza zaczerwieniona skóra.

Najczęściej występują na podeszwie stóp, a ich pojawienie się to efekt obcierania lub ucisku na podeszwę stopy. Poza tym nie tylko umiejscowienie poszczególnych rodzajów odcisków jest różny, ale również zauważyć można, że ból, który towarzyszy modzelom nie jest tak dokuczliwy, jak przy nagniotkach.

Co robić gdy nagniotek już się pojawi na stopie?

Jeśli mamy do czynienia z nagniotkiem w początkowej fazie i zauważymy, że pojawiło się miejscowe zgrubienie, czerwienienie oraz pieczenie, to możemy walczyć z nim we własnym zakresie. W takich przypadkach dobrym sposobem na nagniotek na stopie może okazać się odpowiednia pielęgnacja, która będzie opierała się na pozbyciu naskórka. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy moczyć stopy przez kilka minut w ciepłej wodzie z mydłem, naparze z rumianku lub roztworze z sody oczyszczonej. Dzięki temu zmiękczymy naskórek, zlikwidujemy obrzęk i będziemy w stanie zmniejszyć stan zapalny. Do pielęgnacji należy również włączyć peeling stóp, a także ścieranie nagromadzonego naskórka tarką lub pumeksem.

Bezpośrednio na zmianę można też stosować różnego typu maści, żele, czy kremy. Dobrym wyborem mogą okazać się preparaty z alantoiną lub mocznikiem, ponieważ zmiękczą naskórek, a przy tym obniżą jego wrażliwość uciskową. Bardzo pomocny może okazać się również plaster na nagniotki. Do wyboru czeka wiele tego typu plastrów i nabyć je można nie tylko w aptece, ale również w sklepie medycznym. Dzięki temu, że sięgniemy po plaster na nagniotki, to złagodzimy dolegliwości bólowe przy chodzeniu, ale również wesprzemy leczenie, ponieważ to specjalistyczne rozwiązania, które dedykowane są właśnie dla tego typu przypadłości. Najlepiej sięgać po takie, które są z kwasem salicylowym lub kwasem mlekowym, gdyż wykazują silne działanie złuszczające i zmiękczające.

plaster na nagniotki na stopach marki berkemann

Leczenie dermatologiczne

Jeśli takie działania nie przyniosą żadnych efektów, a my zauważymy, że stan naszej stopy się pogarsza, to należy porzucić samodzielne działania i zgłosić się do lekarza. Co więcej, samodzielne działania nie są zalecane osobom, które chorują na cukrzycę, ponieważ może dojść do ran, które będą ciężki do wyleczenia. Dlatego nie ma sensu ryzykować i lepiej od razu postawić na wsparcie kogoś, kto doskonale wie, jak sobie poradzić z tego typu przypadłościami. Do wyboru mamy gabinety chirurgiczne, gabinety podologiczne, jak i gabinety dermatologiczne. Leczenie nagniotków przez specjalistów opiera się na ich usuwaniu wraz z rdzeniem, a następnie zaopatrzeniu powstałej ranki.

Nie jest to poważny zabiegi, więc nie trzeba obawiać się bólu, ani też dużych ran. Najczęściej do mechanicznego usuwania nagniotków na stopach stosuje się frezarki, skalpele lub dłuta. W nowocześniejszych gabinetach wykorzystuje się również lasery. Są one skuteczne i bardzo precyzyjne, więc możemy być pewni, że taka metoda usuwania nagniotków wraz z trzpieniem zapewni pożądane efekty. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, to fachowiec wytnie zmianę pod wpływem emitowanej energii lasera. Choć brzmi to bardzo poważnie, to jest to zabieg bezbolesny i bezkrwawy. Nawet rekonwalescencja przebiega bardzo sprawnie i nie jest konieczna rezygnacja z codziennych obowiązków.

Profilaktyka nagniotków

Jeśli nie chcemy narażać się na nagniotki, to kluczowe znaczenie będzie miała profilaktyka, czyli to, jakie działania podejmiemy w tym kierunku. Niezwykle istotna będzie codzienna pielęgnacja stóp, o której wielu z nas zapomina. Dlatego najwyższa pora to zmienić i postawić na lepszą pielęgnację stóp. Dobrym wyborem będzie sięgnięcie po odpowiednie kremy, peelingi do stóp, czy właśnie po tarki, które sprawią, że wszystkie zrogowacenia, czy nagniotki będziemy mogli pozbyć się w mgnieniu oka.

Nie zapominajmy również o monitorowaniu stanu swoich stóp. Jeśli pojawi się narośl, czy ból to warto sprawdzić, z czym mamy do czynienia. Warto też pamiętać, że nie każda narośl na stopie lub palcu będzie modzelem, lub nagniotkiem.

Oczywiście istotne znaczenie będzie też miało, czy zaczniemy nosić odpowiednie obuwie. Zdecydowanie odradza się noszenie zbyt luźnych, czy za ciasnych butów. Im lepiej będą dobrane, tym lepiej będą czuły się nasze stopy, a my wraz z nimi. Co więcej, należy również pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać skarpetki, ponieważ one również wpływają nasze stopy. Wszelkie wady chodu, czy inne schorzenia należy leczyć, a na pewno nagniotki nie będą nam dokuczały.

plaster na nagniotki stóp marki berkemann

Akcesoria ortopedyczne

W sklepie obuwniczym Bio Stopa znajdziesz wygodne obuwie zdrowotne najlepszych europejskich producentów oraz profesjonalne akcesoria ortopedyczne dla mężczyzn i kobiet. Akcesoria ortopedyczne to produkty zdrowotne, które chronią stopy i mają właściwości lecznicze. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. kliny, zapiętki, podpiętki, wkładki, osłony na haluksy, półwkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, peloty. Jeśli masz nagniotki na stopie, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów na nagniotki niemieckiej marki Berkemann. Plaster na nagniotki czy modzele odciążą odgniecenia występujące przy odciskach. Ten wysokiej jakości oddychający produkt został wyposażony w jony srebra przez co ma działanie antybakteryjne. Ponadto plastry na odciski, modzele i nagniotki marki Berkemann pochłaniają wilgoć. Przyniosą ulgę i pozwolą na normalne poruszanie bez uczucia dyskomfortu. Plastry ortopedyczne są wygodne w użyciu i sprawdzą się przy każdym rozmiarze stopy. Wybór markowych plastrów wysokiej jakości gwarantuje skuteczność oraz pełną ochronę naszych stóp. To najlepsze rozwiązanie w przypadku nagniotków stóp polecane przez lekarzy ortopedów.

Sklep Bio Stopa - obuwie zdrowotne męskie i damskie

Sklep obuwniczy internetowy - biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie to lider sprzedaży w Polsce. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Josef Seibel, Lesta, Alpina, Ara, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Rock, Scholl, Solidus, Berkemann, Birkenstock, Caprice, Comfortabel, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Manitu, Nursin Care, PodoWell, Suave Comfortabel, Toni Pons. Dzięki wyborze jednego z producentów masz pewność, że Twoje stopy będą odpowiednio chronione.

Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M. 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku i dla każdej kategorii wiekowej. 

Sklep obuwniczy Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu lub zakupów on-line! Pamiętaj, profilaktyka i odpowiednia ochrona stóp na co dzień jest najważniejsza.