Miażdżyca tętnic kończyn dolnych - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Czym jest miażdżyca tętnic kończyn dolnych? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak wygląda leczenie miażdżycy tętnic kończyn dolnych? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest miażdżyca?
  2. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – charakterystyka
  3. Miażdżycy tętnic kończyn dolnych – przyczyny
  4. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych - objawy
  5. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – leczenie
  6. Sklep obuwniczy Bio Stopa
  7. Wygodne buty do wkładek

Czym jest miażdżyca kończyn dolnych?

Na początek warto ustalić, czym właściwie jest miażdżyca. Co skrywa się pod jej pojęcie? Miażdżyca nazywana również arteriosklerozą to przewlekły proces zapalny, który obejmuje aorty oraz tętnice średniej wielkości (szyjne, biodrowe, nerkowe, wieńcowe). Schorzenie to polega na gromadzeniu się w przestrzeni między śródbłonkiem i warstwą mięśniową naczynia złogów, które składają się z makrofagów, lipoprotein o małej gęstości, a także pozakomórkowych skupisk cholesterolu.

Powstające w ten sposób na wewnętrznej powierzchni naczynia tzw. pasma tłuszczowe są najwcześniejszą postacią zmian miażdżycowych. Z czasem do tych elementów składających się na te pasma dołączają elementy włókniste tkanki łącznej, które przerastają i otaczają pierwotne ognisko zapalne, a także separują je od reszty naczynia. W ten sposób dochodzi do powstania blaszki miażdżycowej, która skutkuje zwężeniem naczynia krwionośnego i ograniczenia przepływu krwi.

Z biegiem czasu blaszki miażdżycowe ulegają zwapnieniu, co skutkuje zmniejszeniem elastyczności tętnic i zwężenia ich światła, czy utrudnionym przepływem krwi i ostatecznie arterioskleroza skutkuje niedokrwieniem różnych narządów wewnętrznych. Co ważne, miażdżyca jest chorobą, która występuje w wielu różnych rodzajach. I tak możemy mieć do czynienia z miażdżycą żył, miażdżycą aorty, miażdżycą mózgu, czy właśnie miażdżycą kończyn dolnych.

arterioskleroza stóp

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – charakterystyka

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych to dolegliwość, która  atakuje głównie naczynia krwionośne znajdujące się w stopach i podudziach. Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie miażdżyca dosięga też dużych naczyń udowych i wtedy mamy do czynienia ze schorzeniem, które obejmuje wszystkie tętnice kończyny dolnej. Choroba ta jest rzadką przypadłością i zaczyna się zwykle od uszkodzenia śródbłonka, którego komórki magazynują duże ilości cholesterolu. Na skutek złogów tłuszczowych tętnice stają się niedrożne oraz mniej elastyczne. Jeśli zignorujemy schorzenie, to niestety możemy sami na siebie ściągnąć bardzo nieprzyjemne powikłania w obrębie kończy dolnych, w tym na przykład zaburzenia krążenia, zmęczenie, obrzęki nóg i stóp, czy nawet nocne kurcze mięśni.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – czynniki ryzyka

Podaje się, że najczęściej miażdżyca to problemem starszych ludzi. Najczęściej mężczyźni zaczynają chorować po 45 roku życia, a kobiety zaś po 55 – tym roku życia. Jak się okazuje, miażdżyca nóg może mieć bardzo różne podłoże. Jednak głównymi czynnikami ryzyka rozwoju są uwarunkowania genetyczne, ale również czynniki środowiskowe, na które sami mamy wpływ.

Wiele badań dowodzi, że ryzyko wystąpienia miażdżycy kończyn dolnych dosięga tych, którzy zmagają się z nadwagą i otyłością, cukrzycą, czy nieunormowanym nadciśnieniem tętniczym. Dodatkowo spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, tłuszczów trans, czy węglowodanów prostych może prowadzić do tego typu schorzeń. Nadmierny stres, czy palenie tytoniu także może prowadzić do rozwoju miażdżycy jak również udaru mózgu, zawału serca.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych - objawy

Miażdżyca nóg może być powiązana z innymi chorobami układu krążenia, w tym na przykład ze zwężeniem światła tętnic szyjnych. Pierwsze sygnały choroby to zaburzenia w czuciu kończyn dolnych. Jeśli do tego pojawi się uczucie drętwienia, kłucia, czy mrowienie w okolicy stóp to także możemy wnioskować, że wspomniany problem może nas dotyczyć. Również często zauważa się, że występuje uczucie zimna i to niezależnie od tego, czy przebywamy się w ciepłym pomieszczeniu, czy też w zimnym. Na dalszych etapach choroba tętnic objawia się występowaniem silnego bólu, który najczęściej dosięga nam w trakcie ruchu i jego ustępowania po odpowiednim odpoczynku.

W zaawansowanej postaci musimy liczyć się ze stałym bólem kończyn, który będzie pojawiał się niezależnie od tego, czy będziemy podejmowali wysiłek, czy akurat postawimy na odpoczynek. Najczęściej w takich chwilach doświadczyć możemy bólu łydek, całych podudzi, a czasami nawet bólu w obrębie biodra. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może również objawiać się bladością, wyziębieniem, skurczami kończyn, czy twardnieniem tętnic i jednoczesnym ograniczeniem dopływu krwi do kończyn dolnych.

Bardzo często zgłasza się również silne pieczenie nóg, występowanie obrzęków, które nawet prowadzą do problemów z noszeniem dotychczasowego obuwia. Ponadto lekceważone objawy mogą doprowadzić do tego, że wystąpi martwica. Stopniowo może dojść do  zajęcia całej stopy, w tym również do ogólnoustrojowego zakażenia (posocznicy), czego efektem niestety jest amputacja.

buty terapeutyczne

Leczenie miażdżycy tętnic kończyn dolnych

Jeśli będziemy przekonani o tym, że nasz problem stanowi miażdżyca tętnic kończyn dolnych, to należy jak najszybciej podjąć stosowne kroki. Jakie dokładnie? Na pewno będzie to wizyta u lekarza, ponieważ tylko on jest w stanie potwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z tego typu schorzeniem. Aby to ustalić, może zalecić nam wykonanie różnego typu badań, w tym na przykład morfologię krwi, stężenie CRP, stężenie cholesterolu oraz jego frakcji, a także stężenie kreatyniny. Ponadto lekarz może także zalecić badania z zakresu diagnostyki obrazowej, ponieważ to właśnie one są w stanie ułatwić ustalenie, czy zmagamy się z miażdżycą tętnic kończyn dolnych, czy też nie.

Jeśli nasze przypuszczenia zostaną potwierdzone przez specjalistę, to należy spodziewać się wdrożenia leczenia. Jakiego dokładnie? To już nie jest takie pewne, bo leczenie miażdżycy kończyn dolnych może być bardzo różne. I tak może ono objąć leczenie niefarmakologiczne, leczenie farmakologiczne, a także leczenie zabiegowe lub leczenie  operacyjne.

Terapia niefarmakologiczna opiera się na eliminacji czynników ryzyka choroby, a więc na pewno będzie to zaprzestanie palenia tytoniu, a także wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej. Jeśli zostanie u nas wykryta miażdżyca kończyn dolnych, to istotne znaczenia będzie mieć również nasza codzienna dieta, więc możemy być pewni, że takie zalecenie również znajdą się na liście. W diecie istotne jest to, aby ograniczyć spożywanie tłuszczu, a także potraw, które podnoszą zły cholesterol. Codzienny jadłospis w takim razie powinien być oparty na produktach, które  zawierają spore ilości błonnika, a także wykazują właściwości antyoksydacyjne.

Leczenie farmakologiczne ma na celu rozszerzenie światła zwężonych naczyń, usprawnienie przemiany tłuszczów w organizmie, czy zapobieganiu powstawaniu zakrzepów. Dlatego możemy być pewni, że lekarz rozważy wykorzystanie leków przeciwpłytkowych, leków hipotensyjnych, inhibitorów agregacji itp.

Leczenie zabiegowe i operacyjne zawsze jest ostatecznością i w tym przypadku należy się spodziewać tego, że lekarz zaleci czyszczenie żył, czy nawet usunięcie blaszek miażdżycowych, wszczepienie by-passów z własnych żył lub materiałów sztucznych.

wygodne obuwie zdrowotne

Sklep obuwniczy Bio Stopa

Sklep obuwniczy Bio Stopa to miejsce ze specjalistycznym obuwiem na różne schorzenia stóp, w tym na miażdżycę tętnic kończyn dolnych. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Birkenstock, Caprice, Josef Seibel, Rock, Scholl, Solidus, Berkemann, Ara, Rieker, Arcopedico, Dr Brinkmann, Comfortabel, Lesta, Nursin Care, PodoWell, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Manitu, Alpina, Axel Comfort, Suave Comfortabel, Toni Pons.

Sklep obuwniczy Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.

Dla diabetyków  chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie. Buty dla cukrzyka są szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy.  Najlepsi europejscy producenci butów gwarantują jakość i fachowe wykonanie. Buty zdrowotne dla mężczyzn i kobiet chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2 w każdym wieku.

Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

Wygodne buty do wkładek

Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z  lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.

Ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, płaskostopie poprzeczne, stopy szpotawe, stopy wydrążone, paluchy koślawe i deformacje palców. Wkładka ortopedyczna to również niezbędne wyposażenie buta w sytuacji, gdy jedna noga jest wyraźnie krótsza.