Kurzajka na stopie - przyczyny, leczenie, domowe sposoby na kurzajki na stopach

Kurzajki mogą występować na różnych częściach ciała. Najczęściej atakują dłonie, ale zdarzają się też przypadki, gdy pojawiają się na stopach. Co może doprowadzić do ich wystąpienia? Jak poradzić sobie z kurzajkami na stopach? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym są kurzajki na stopie?
  2. Skąd się biorą kurzajki na stopie?
  3. Jak walczyć z kurzajkami na stopach?
  4. Jak zapobiegać kurzajkom na stopach?
  5. Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne męskie i damskie
  6. Akcesoria ortopedyczne do ochrony stóp

Czym są kurzajki na stopie?

Na początek warto ustalić, z czym właściwie mamy do czynienia. Czym są kurzajki? Kurzajki zwane również brodawkami to łagodna zmiana skórna, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human papilloma virus). Wirus HPV powoduje namnażanie się komórek skóry, co prowadzi właśnie do powstania kurzajki na stopach, dłoniach, twarzy, czy innych częściach ciała. W początkowej fazie zmiany są bezbolesne i mało zauważalne, ale z czasem może pojawić się dyskomfort w związku z ich nieestetycznym wyglądem, ale również umiejscowieniem, zwłaszcza jeśli pojawią się na stopach. W takich przypadkach kurzajki na stopach mogą nawet utrudnić wykonywanie codziennych czynności, czy podstawowych ruchów, ponieważ każdy z nich może powodować ból. 

Kurzajki na stopach najczęściej pojawiają się na dolnej powierzchni palców nóg lub na podeszwie. Swoim wyglądem przypomina brodawki, które występują na innych partiach ciała (w tym na przykład na rękach, czy łokciach), ale jest od nich bardziej płaska. To jednak nie wszystko, ponieważ kurzajka na stopie jest bardziej dokuczliwa, więc możemy się spodziewać, że jeśli wystąpi, to niestety będzie powodować właśnie wcześniej wspomniany ból w czasie chodzenia. To oczywiście efekt tego, że w czasie chodzenia powodowany jest nacisk na kurzajkę. 

Zdarzają się przypadki, gdzie kurzajki mylone są z odciskami, ale warto wiedzieć, że niewiele mają ze sobą wspólnego. Jeśli poświęcimy chwilę na sprawdzenie, jak wygląda kurzajka a odcisk, to dojdziemy do wniosku, że odcisk jest płaską i gładką zmianą, która pojawia się w miejscu ucisku. Z kolej kurzajka ma szorstką  powierzchnię, która swoim wyglądem przypomina kalafiora.

kurzajki na stopach u małego dziecka

Skąd się biorą kurzajki na stopie?

Wielu z nas może nawet nie wiedzieć, ale kurzajki są zaraźliwe. Dlatego każdy z nas jest narażony na to, by je „złapać”. Rozprzestrzeniają się wszędzie, gdzie dużo osób chodzi boso, a dokładniej mówiąc, gdzie chodzą osoby, które same mają kurzajka na stopie. To jednak nie wszystko, ponieważ  do zakażenia może dojść również wtedy, gdy będziemy mieli powierzchowny kontakt z zabrudzonym przedmiotem. Najbardziej podatne na kurzajki będą niestety osoby o obniżonej odporności organizmu, co jest efektem nieprawidłowej diety, nadmiernym stresem, przebytymi infekcjami, przepracowaniem, czy nawet chorobami nowotworowymi.

Do zarażenia kurzajką na stopie może dojść w miejscach publicznych, więc na pewno będą to baseny, salony kosmetyczne, sale gimnastyczne, czy siłownie. Poza tym równie dobrze brodawki na stopie może złapać w publicznych łazienkach, w szatniach, czy nawet w kochanych przez wielu salonach SPA. Rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyja ciepło i wilgoć, które zmiękczają skórę. W takich warunkach zakażony naskórek może złuszczyć się i wniknąć w niewielkie urazy, czy nawet przylgnąć do skóry osób zdrowych. 

Co więcej, jeśli infekcją objęta jest osoba, z którą mieszkamy, to również jesteśmy podatni na zakażenie kurzajką. Nawet zakładanie, czy przymierzanie obuwia, które nosiła osoba z kurzajkami na stopach, mogą doprowadzić do zakażenia. Warto również wspomnieć, że przyczyną kurzajki na stopie może też być samozakażenie. Jeśli już na ciele mamy kurzajkę, to bardzo łatwo możemy ją przenieść na stopę, czy na inne partie ciała.

Jak walczyć z kurzajkami na stopach?

Fachowcy wskazują, że u ponad czterdziestu procent osób kurzajki ustępują samoistnie w ciągu dwóch lat. To jednak nie oznacza, że musimy czekać na cud, aż same znikną. Ich obecność na stopach bywa bardzo dokuczliwa, więc warto pomyśleć o wdrożeniu leczenia, które przyśpieszy proces. Co w takim razie możemy robić? Jeśli mamy do czynienia z pojedynczą kurzajką, a nie borykamy się z żadnymi poważnymi schorzeniami, w tym na przykład z cukrzycą, to możemy zacząć od leczenia domowymi sposobami.

Nawet w aptece znajdziemy wiele różnego typu preparatów, które mogą nam pomóc na tego typu przypadki. Na pewno nie zaszkodzi sięgnąć po te, które działają na zasadzie krioterapii, czyli umożliwiają zamrożenie brodawki do korzenia. Na początku kuracji kolor kurzajki i jej okolic może zmienić się na biały, zaś po ustąpieniu zamrożenia staje się czerwony. Po 10-14 dniach od krioterapii brodawka powinna stopniowa zanikać lub odpaść i przy okazji odsłonić zdrową skórę. 

Przy bardziej uciążliwych kurzajkach warto też pomyśleć o stosowaniu specjalnych plastrów. Na pewno plastry na kurzajki przydadzą się wtedy, gdy mamy do czynienia z brodawką podeszwową, która niestety może powodować dolegliwości bólowe w czasie chodzenia. Dzięki temu, że sięgniemy po plastry zawierające w sobie kwas salicylowy, sprawimy, że nie tylko dolegliwości bólowe nie będą tak dokuczliwe, ale również zapobiegniemy ich rozprzestrzenianiu i przyśpieszymy ich zniknięcie.

Jeśli leczenie domowe nie przyniesie rezultatów, jak również wtedy, gdy borykamy się z innymi schorzeniami i leczenie we własnym zakresie nie jest dla nas wskazane, to warto udać się do lekarza. Fachowiec obejrzy zmianę na stopie i ustali leczenie. Wybór terapii zawsze zależy od ich typu, wielkości, czy liczby. Pod uwagę brana jest również lokalizacja kurzajek, wiek zakażonej osoby, czy nawet oczekiwania. Na pewno bardziej problematyczne brodawki będą wymagały usunięcia chirurgicznego.

W takich przypadkach może zostać zalecone klasyczne wycięcie chirurgiczne, czyli tak zwane łyżeczkowanie. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie brodawki na stopach są wypalane (elektrochirurgia) lub usuwa się je z pomocą lasera. Czasami lekarz może zalecić również krioterapię, czyli dokładnie takie preparaty, o których mówiliśmy wcześniej, czy wdrożyć miejscowe stosowanie leków, które będą zawierały w sobie spirytus salicylowy. Innym, również często zalecanym preparatem jest ten, który zawiera w sobie kwas mlekowy.

kurzajki na stopie u dorosłego mężczyzny

Jak zapobiegać kurzajkom na stopach?

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, kurzajki na stopach potrafią być bardzo dokuczliwe, dlatego, jeśli nie chcemy się z nimi borykać, to lepiej wiedzieć, jak skutecznie się przed nimi chronić. Na pewno istotne znaczenie będzie miało, jak będziemy zachowywali się w miejscach publicznego użytku. Skoro brodawki na stopach przenoszą się na bose stopy, to zakładając klapki w tego typu miejscach, możemy się skutecznie chronić przed zakażeniem. Łaźnie, sauny, baseny, czy nawet SPA, to miejsca, gdzie bez swoich klapek nie należy się ruszać.

Dodatkowo jeśli ktoś z naszych bliskich, czy my sami mamy kurzajki, to nie należy doprowadzić do ich rozsiania na inne partie ciała. W takich przypadkach lepiej od razu sięgnąć po odpowiednie preparaty, plastry na kurzajki, czy po prostu zgłosić się do lekarza, bo przez naszą lekkomyślność może dojść do ich rozsiania. Zdecydowanie należy też unikać noszenia butów, czy nawet mierzenia, jeśli wiemy, że dobrze znana nam osoba boryka się z kurzajkami na stopach.

Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne męskie i damskie

Sklep obuwniczy internetowy - biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie to główny sprzedawca butów zdrowotnych w Polsce. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Rock, Scholl, Solidus, Josef Seibel, Birkenstock, Caprice, Manitu, Suave Comfortabel, Comfortabel, Lesta, Alpina, Ara, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Berkemann, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Nursin Care, PodoWell, Fly Flot Italiano, Toni Pons. To gwarancja jakośći obuwia, które ochroni Twoje stopy.

Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M. 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne męskie i damskie. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku i dla każdej kategorii wiekowej.

Sklep obuwniczy Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zakupów on-line!

plastry na kurzajki i odciski na stopach

Akcesoria ortopedyczne do ochrony stóp

W sklepie Bio Stopa znajdziesz wygodne obuwie zdrowotne najlepszych europejskich producentów oraz profesjonalne akcesoria ortopedyczne dla mężczyzn i kobiet.

Akcesoria ortopedyczne to produkty zdrowotne, które chronią stopy i mają właściwości lecznicze. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. podpiętki, wkładki, kliny, zapiętki, osłony na haluksy, półwkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, peloty. Jeśli masz pęcherze, odciski, modzele na stopie, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów na odciski niemieckiej marki Berkemann. Plaster na pęcherze odciąży odgniecenia występujące przy odciskach. Ten wysokiej jakości oddychający produkt został wyposażony w jony srebra przez co ma działanie antybakteryjne. Ponadto plastry na odciski, modzele, nagniotki, pęcherze marki Berkemann pochłaniają wilgoć. Przyniosą ulgę i pozwolą na normalne poruszanie bez uczucia dyskomfortu. Plastry ortopedyczne są wygodne w użyciu i sprawdzą się przy każdym rozmiarze stopy. Wybór markowych plastrów wysokiej jakości gwarantuje skuteczność oraz pełną ochronę naszych stóp. To nalepsze rozwiązanie w przypadku pęcherzy stóp polecane przez lekarzy ortopedów.