Grzybica paznokci - rozpoznanie, objawy, leczenie, zapobieganie

Grzybica może dosięgnąć nie tylko stóp, ale również paznokci. Co robić w takich przypadkach? Jak skutecznie poradzić sobie z grzybicą paznokci? Jak rozpoznać, czy w ogóle dosięgła nas grzybica paznokci? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Grzybica paznokci – o czym mowa?
  2. Co może prowadzić do rozwoju grzybicy paznokci?
  3. Po czym poznać, że mamy do czynienia z grzybicą paznokci?
  4. Jak leczyć grzybicę paznokci?
  5. Profilaktyka grzybicy paznokci
  6. Sklep Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne
  7. Obuwie do wkładek męskie i damskie

Grzybica paznokci – o czym mowa?

Grzybica paznokci nazywana również grzybiczym zakażeniem paznokci to schorzenie, które wywołują grzyby tzw. dermatofity, choć zdarzają się przypadki, gdzie grzybica paznokci bywa efektem zakażenia spowodowanego przez grzyby z rodzaju Candida (drożdżaki) lub pleśniowce. Niestety, ale grzybica paznokci jest bardzo łatwa do złapania, a znacznie trudniejsza do wyleczenia, więc każdy, kogo dosięgnie, musi przygotować się na ciężką przeprawę.

Choć grzybica może atakować paznokcie u dłoni i stóp, to częściej atakuje właśnie paznokcie u stóp. Może ograniczyć się do jednej płytki lub przenieść na sąsiednie. Statystyki pokazują, że najczęściej zakażenie zajmuje pierwszy i piąty palec stopy, ponieważ najszczelniej przylegają do nich buty.

grzybica paznokci na stopie

Co może prowadzić do rozwoju grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci bardzo często pojawia się po zakażeniu grzybicą stóp, do którego może dojść w wielu różnych przypadkach. Najczęściej jednak grzybica stopy łapana jest przez nas w miejscach ogólnodostępnych, przez które przewija się bardzo dużo osób. Do takich miejsc możemy zaliczyć baseny, łaźnie, sauny, czy nawet ośrodki SPA. Do zakażenia grzybicą może dojść również w różnego typu ośrodkach noclegowych, w tym na przykład w hotelach, czy pensjonatach, zwłaszcza jeśli łazienki są wspólne lub nieprzestrzegane są odpowiednie warunki higieny.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ również dobrze możemy zakazić się grzybicą paznokci, gdy będziemy nosili cudze buty lub skarpetki. Nawet używanie tych samych przyborów do manicure, co osoba zakażona może skutkować tym, że u nas również rozwinie się grzybica paznokcia. Jednak zdarzają się też przypadki, gdy grzybica paznokci spowodowana jest przez choroby ogólnoustrojowe. Cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, czy nawet zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą prowadzić do rozwoju grzybicy paznokci. Dodatkowo choroby układu odpornościowego, układu krążenia, czy chemioterapia może skutkować tego typu przypadłością.

Na pewno rozwojowi sprzyjać będzie ciepło i wilgoć. Jeśli nie będziemy wycierali starannie stóp po myciu, będziemy chodzili w nieprzepuszczających powietrze butach i nosili skarpetki ze sztucznego tworzywa, to także zwiększymy szanse na to, że może dosięgnąć nas grzybica paznokci u stóp. Idealne warunki wystąpią również wtedy, gdy płytka paznokcia będzie uszkodzona. Wszelkiego typu skaleczenia, czy zbyt krótko obcięte paznokcie, sprawiają, że grzyby mogą bardzo łatwo dostać się pod płytkę paznokcia. Noszenie ciasnych butów również może osłabić płytkę i sprawić, że będzie bardziej podatna na zakażenie.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z grzybicą paznokci?

Grzybica, która zaatakuje paznokcie, daje bardzo charakterystyczne objawy. Początkowo pojawiają się przebarwienia – najpierw białawe, później zmieniają się na żółtawe i brązowe. To jednak dopiero początek, ponieważ z czasem grzybica na stopach sprawia, że płytka paznokcia zaczyna się łuszczyć i rozwarstwiać. Staje się też coraz grubsza i trudno ją przyciąć. Stopy też zaczynają brzydko pachnąć, a odpowiedzialne są za to grzybicze złogi, które gromadzą się pod paznokciami. 

Co więcej, może również wytworzyć się zapalenie wałów paznokciowych (skóry wokół paznokcia), które objawia się zaczerwienieniem, ociepleniem, czy bólem w zmienionej okolicy. W zaawansowanych przypadkach może pojawić się również ból paznokcia, który objęty został zakażeniem. Jeśli problem dotyczy grzybicy paznokci stóp, to również mogą wystąpić trudności w chodzeniu.

grzybica paznokci na stopach

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Wielu z nas pewnie będzie próbowało działań we własnym zakresie, zwłaszcza że do wyboru czeka wiele preparatów, które wspierają leczenie grzybicy paznokci. Jednak warto wiedzieć, że często takie preparaty nie przynoszą żadnych efektów, zwłaszcza jeśli sięgniemy po przypadkowo napotkane. Dlatego, jeśli nie chcemy marnować pieniędzy i przy okazji cennego czasu, to od razu lepiej postawić na profesjonalne wsparcie. Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy zauważymy u siebie już pierwsze zmiany w paznokciach.

Fachowiec na początku na pewno zaleci dokładniejszą diagnostykę, bo choć obraz kliniczny może sugerować infekcję grzybiczą, to z uwagi na podobieństwo grzybicy do innych chorób zajmujących płytki paznokciowe, pewniejsze jest badanie mikologiczne. Gdy wstępna diagnoza zostanie potwierdzona, to wtedy specjalista ustali leczenie grzybicy paznokci. Dokładny sposób, jak i czas leczenia zależy od wielu czynników, w tym na przykład od stopnia zaawansowania zmian, jak i rodzaju patogenu, który doprowadził do infekcji.

Praktyka jednak pokazuje, że najczęściej grzybicę paznokci leczy się miejscowo. W takich przypadkach możemy spodziewać się, że lekarz przepisze lakiery, płyny, czy kremy, które stosuje się na chorobowo zmienione miejsce. Jeśli w grę wchodzi walka z bardzo rozległymi zmianami, a więc z grzybicą wszystkich paznokci, to lekarz może wdrożyć leczenie ogólnoustrojowe, czyli doustne. Dzięki nim substancja lecznica dociera do środka paznokcia i gromadzi się u nasady płytki, co sprawia, że rozwój grzybów skutecznie jest blokowany. Wśród dostępnych preparatów możemy znaleźć te, które przyjmuje się przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Na tym jednak nie koniec propozycji. Warto wiedzieć, że na rynku działają również ośrodki, które proponują leczenie z wykorzystaniem lasera, czy terapię fotodynamiczną. Terapia fotodynamiczna polega na stosowaniu leków fotouczulających i światła po to, aby zniszczyć mikroorganizmy, które spowodowały zakażenie. Jeśli żadne ze wspomnianych terapii nie przyniosą efektów, to ostatecznym krokiem jest usunięcie zakażonego paznokcia.

Profilaktyka grzybicy paznokci 

Bazując na tym, co udało nam się ustalić, to widać, że grzybica paznokci może być bardzo dokuczliwa. Dlatego, jeśli nie chcemy narazić się na jej wystąpienie, to lepiej zachować ostrożność i pamiętać o kilku zasadach. Jakich dokładnie? Przede wszystkim należy wystrzegać się chodzenia boso w miejscach publicznych. Jeśli nie chcemy, aby grzyb na paznokciu u stopy się pojawił, to kategorycznie odradza się chodzenie boso na basenie, w szatni, na siłowni, czy nawet w ośrodku SPA. Nie bez znaczenia pozostaje również to, z jakich salonów kosmetycznych korzystamy. Godne uwagi są tylko profesjonalne punkty, które dbają o czystość. Pamiętajmy również o tym, by zawsze stawiać nie tylko na wygodne buty, ale również na takie, które zostały wykonane z naturalnych surowców.

Godne uwagi są buty ze skóry naturalnej, czy buty bawełniane, ponieważ to właśnie takie zapewniają komfort stopom i odpowiednie warunki. Buty ze sztucznych tkanin sprawiają, że nasze stopy się pocą, w butach robi się wilgotno, a to idealne warunki do rozwoju grzybów. Poza tym należy także poświęcać więcej uwagi swoim stopom. Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie ich stanu w profesjonalnym gabinecie. Jedna lub dwie wizyta u fachowca w roku, sprawią, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi stopami.

grzyb na paznokciu u młodej kobiety

Sklep Bio Stopa - wygodne obuwie zdrowotne

Sklep obuwniczy Bio Stopa internetowy - biostopa.pl i stacjonarny mieszczący się w Warszawie. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Berkemann, Rock, Scholl, Solidus, Josef Seibel, Dr Brinkmann, Dr Luigi, Dr Orto, Caprice, Manitu, Suave Comfortabel, Alpina, Ara, Rieker, Arcopedico, Axel Comfort, Waldlaufer, Birkenstock, Fly Flot Italiano, Toni Pons, Comfortabel, Lesta, Nursin Care, PodoWell. Zebraliśmy wszystkich najlepszych producentów obuwia zdrowotnego w jednym miejscu!

Sklep Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości: 

  • Tęgość normalna G
  • Tęgość poszerzona H
  • Tęgość  szeroka K
  • Tęgość bardzo szeroka M. 

Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne męskie i damskie. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku oraz dla każdej kategorii wiekowej. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Sklep obuwniczy Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu oraz zakupów internetowych!

Obuwie do wkładek męskie i damskie

Wygodne obuwie zdrowotne męskie oraz wygodne obuwie damskie do wkładek ortopedycznych zostało zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów. Nasze obuwie zdrowotne posiada wyjmowane wkładki które można zastąpić wkładkami ortopedycznymi robionymi na zamówienie w pracowni.

Ortopedzi zalecają noszenie specjalistycznych wkładek bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, płaskostopie poprzeczne, stopy wydrążone,stopy szpotawe, paluchy koślawe i deformacje palców. Wkładka ortopedyczna to również niezbędne wyposażenie wygodnego obuwia w sytuacji, gdy jedna noga jest wyraźnie krótsza. Obuwie do wkładek zaleca się także osobom uprawiającym sport, kobietom w ciąży, piechurom, osobom wykonującym pracę stojącą i chodzącą.