Akrocyjanoza - przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje
Akrocyjanoza to bardzo często pojawiające się pojęcie, a mimo to wielu z nas nadal nie wie, o czym dokładnie mowa. Ty również masz wątpliwości? Chciałbyś rozwiać je wszystkie? W takim razie zajrzyj do naszego tekstu!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest akrocyjanoza?
- Przyczyny akrocyjanozy
- Sinica kończyn – rodzaje
- Jak się objawia akrocyjanoza?
- Co robić w przypadku wystąpienia objawów sinienia?
- Sklep obuwniczy Bio Stopa
- Wygodne buty do wkładek
Czym jest akrocyjanoza?
Akrocyjanoza, inaczej sinica kończyn, to niegroźne zaburzenie naczynioworuchowe, które obejmuje dalsze części kończyn, a więc stopy i dłonie. Choroba charakteryzuje się stałym i bezbolesnym zasinieniem, które przybiera niebieskawy kolor na skórze i błonach śluzowych ciała z powodu zwiększonej ilości hemoglobiny odtlenowanej we krwi włośniczkowej. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie akrocyjanoza to efekt obecności hemoglobiny patologicznej. Najczęściej zasinienie nasila się po ekspozycji na zimno. Zmiany te są symetryczne i często towarzyszy im nadmierna potliwość dłoni i stóp. Co ciekawe, schorzenie to częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, głównie ze względu na różnice w BMI.
Przyczyny akrocyjanozy
Prawdę mówiąc, to mamy do czynienia ze schorzeniem, którego przyczyny nie są do końca znane. Jednak z tego, co udało się ustalić ekspertom, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z reakcją organizmu na zaburzenie regulacji przepływu krwi w dystalnych częściach kończyn, czyli w tych najbardziej oddalonych. Dochodzi wówczas do zaburzenia skurczu i rozkurczu drobnych naczyń w dalszych częściach kończyn, efektem czego jest zwolniony przepływ krwi w tych naczyniach. Naczynia dłużej pozostają wypełnione nieutlenioną krwią żylną, co doprowadza do zmiany zabarwienia skóry na sinawy w tym rejonie unaczynienia i uczucia dyskomfortu.
Tym samym nasze dłonie, czy stopy mogą stać się sine, zwłaszcza jeśli zostaną wystawione na wpływ niskich temperatur. Na pewno sinica kończyn będzie częściej nas dosięgała w okresie jesienno-zimowym. Jednak warto wspomnieć, że w czasie występowania sinienia nie pojawia się ból ani napady zblednięcia skóry. Nie trzeba też obawiać się owrzodzeń, czy martwicy skóry, ponieważ to faktycznie niegroźne zaburzenie, które najczęściej powoduje dyskomfort przez to, jak wyglądają.
Sinica kończyn – rodzaje
Warto w tym miejscu wspomnieć, że mamy do czynienia z przypadłością, która może występować w dwóch różnych odmianach. O czym dokładnie mowa? Jeśli poświęcimy trochę czasu na zgłębienie danego zagadnienia, to dojdziemy do wniosku, że mamy dwa rodzaje akrocyjanozy. I tak wyróżnić możemy akrocyjanozę pierwotną oraz akrocyjanozę wtórną.
Akrocyjanoza pierwotna, zwana również akrocyjanozą samoistną, to bardzo często pojawiająca się przypadłość. Najczęściej diagnozowana jest od 20. roku życia do 40. roku życia. Jednak zdarzają się przypadki, gdy pierwsze objawy akrocyjanozy pierwotnej można zaobserwować już w okresie dojrzewania. Co ciekawe, symptomy te są w stanie utrzymać się przewlekle ze zmiennym nasileniem. Jakby tego było mało, to sinica pierwotna nie powodują żadnych boleści, ale na pewno pogarszają samopoczucie, bo są defektem kosmetycznym i prawdę mówiąc, to nie ma sposobu na to, aby uniknąć akrocyjanozy pierwotnej.
Sinica wtórna to efekt przebiegu różnego typu schorzeń, w szczególności tych, które przebiegają z nadmierną lepkością krwi. Nie ma znaczenia, czy mówimy tutaj o skutku ucisku na żyły, powikłań po odmrożeniu, czy innych schorzeń, bo w każdym z wymienionych przypadków może dojść do wystąpienia sinienia dłoni, czy stóp. W przypadku akrocyjanozy wtórnej objawy będą uzależnione od ciężkości i przebiegu choroby podstawowej.
Jak się objawia akrocyjanoza?
Akrocyjanoza daje bardzo charakterystyczne sygnały, których nie sposób pominąć. O czym dokładnie mowa? Jeśli mówimy o pierwotnej akrocyjanozie, to na pewno mamy do czynienia z defektem kosmetycznym, który może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Wszystko dlatego, że dystalne części kończyn, zazwyczaj palce dłoni i stóp, przybierają sine (niebieskawe) zabarwienie. Objaw ten dodatkowo może nasilać się przez niską temperaturę otoczenia. To jednak nie wszystko, ponieważ charakterystyczna jest także nadmierna potliwość dłoni i stóp. W tym przypadku również możemy doświadczyć dyskomfortu.
Jednak warto też wiedzieć, że sinienie mogą wystąpić z dolegliwościami bólowymi, napadowym blednięciem skóry i w takich przypadkach mamy do czynienia z akrocyjanozą z tzw. objawem Raynauda. Wówczas dochodzi do nadmiernego skurczu drobnych naczyń pod wpływem niskiej temperatury, ale nie tylko. Równie dobrze za nadmierny skurcz drobnych naczyń może być też stres emocjonalny. Objaw ten nazywany jest pierwotnym, jeżeli występuje jako izolowane zaburzenie. W sytuacjach, gdy towarzyszy innych schorzeniom, to mówimy o objawie wtórnym. O jakich chorobach mowa?
Na pewno będą choroby ogólnoustrojowe, w tym na przykład układowej chorobie tkanki łącznej (układowy toczeń trzewny, twardzina układowa). Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze rozróżnić, z jakim rodzajem akrocyjanozy mamy do czynienia. Sinica pierwotna to bardzo łagodne schorzenie. Jednak akrocyjanoza z objawem Raynauda może występować w przebiegu ciężkich i przewlekłych chorób wymagających natychmiastowych działań, w tym podjęcia odpowiedniego leczenia.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów sinienia?
Wydawać by się mogło, że jeśli w grę wchodzi akrocyjanoza pierwotna, to nie trzeba podejmować żadnych kroków, zwłaszcza że opisanym wyżej objawom nie towarzyszą dolegliwości ze strony innych narządów, w tym na przykład serca, naczyń krwionośnych, czy układu oddechowego. Jednak nie ma sensu odkładać wizyty u specjalisty, ponieważ to najlepszy sposób na stwierdzenie, czy faktycznie dosięgnęła nam akrocyjanoza pierwotna, czy jednak wtórna.
Jakie kroki podejmie lekarz? Na pewno takie, które będą w stanie potwierdzić, z którym rodzajem sinicy się zmagamy. Jeśli jego przypuszczenia się potwierdzą i nasze schorzenie będzie dotyczyło pierwotnej wersji, to nie będzie koniecznie podejmowanie żadnych kroków. Pewnie niektórzy nie będą pocieszeni, ale niestety nie ma lekarstw, ani terapii, które są w stanie przywrócić naturalny wygląd stóp, czy dłoni.
Jednak istnieją szanse na to, aby łagodzić dolegliwości. Wystarczy, że nie będziemy się wystawiać na wpływ niskich temperatur. W ten sposób skutecznie się ochronimy przed nasileniem schorzenia, a więc ogólnym pogorszeniem naszego samopoczucia. Co w takim razie robić? Na pewno wychodząc na zewnątrz w mroźną pogodę, należy zadbać o odpowiednią ochronę dłoni i stóp, czyli o ciepłe rękawiczki, a także o ciepłe buty. Dodatkowo należy odpowiednio pielęgnować dłonie. Wykorzystanie dobrych kremów, balsamów ochronnych, również może pomóc.
Niestety postać wtórna jest związana z występowaniem innych schorzeń, często bardzo poważnych. Dlatego nie tylko możemy odczuwać ją bardziej, ale również będzie konieczne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jakiego? To już zależy od tego, czym sinica wtórna została spowodowana, więc również od tego, z jaką dokładnie przypadłością się zmagamy. Dzięki temu, że lekarz ustali, co nam dolega, będzie w stanie zastosować odpowiednie leczenie sinicy, a to również sprawi, że poprawi się nasz stan zdrowia, a więc również dolegliwości związane z akrocyjanozą nie będą dla nas tak problematyczne.
Sklep obuwniczy Bio Stopa
Sklep obuwniczy Bio Stopa to miejsce ze specjalistycznym obuwiem na różne schorzenia stóp. Głównym filarem naszej działalności jest sprzedaż detaliczna wygodne obuwia zdrowotnego na różne dolegliwości stóp. Oferujemy obuwie zdrowotne i medyczne znanych producentów takich jak: Caprice, Birkenstock, Dr Brinkmann, Comfortabel, Josef Seibel, Rock, Scholl, Lesta, Nursin Care, PodoWell, Solidus, Berkemann, Ara, Axel Comfort, Suave Comfortabel, Rieker, Arcopedico, Dr Luigi, Dr Orto, Waldlaufer, Fly Flot Italiano, Manitu, Alpina, Toni Pons.
Sklep obuwniczy Bio Stopa to pełna gama obuwia na stopy damskie i męskie o różnej tęgości:
- Tęgość normalna G
- Tęgość poszerzona H
- Tęgość szeroka K
- Tęgość bardzo szeroka M
Dla lekarzy i personelu medycznego przygotowaliśmy wygodne obuwie medyczne. W swojej ofercie posiadamy obuwie na każdą porę roku.
Dla chorych na cukrzycę typu 1 oraz 2, dla których najważniejszy jest komfort podczas użytkowania przed długi czas mamy specjalistyczne obuwie zdrowotne. Buty dla cukrzyka są szersze, o podwyższonej tęgości, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów, które mają właściwości elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy. Najlepsi europejscy producenci butów gwarantują jakość i fachowe wykonanie.
Sklep Bio Stopa realizuje zamówienia na terenie całej Polski, jak również prowadzi sprzedaż w sklepie stacjonarnym, który mieści się przy Al. Niepodległości 103 na Mokotowie w Warszawie, gdzie odpowiednio przeszkoleni sprzedawcy służą Państwu pomocą.
Wygodne buty do wkładek
Wygodne buty do wkładek ortopedycznych zostały zaprojektowane z myślą o osobach z wadami postawy i różnych schorzeniami stóp. Naturalna skóra wierzchnich elementów z lekką elastyczną podeszwą zapewnia komfort oraz trwałość butów.
Lekarze zalecają noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych bardzo dobrej jakości przez osoby cierpiące na wrażliwość stóp o podłożu cukrzycowym i reumatoidalnym, płaskostopie i płasko-koślawość stóp, paluchy koślawe, deformacje palców, płaskostopie poprzeczne, stopy szpotawe i stopy wydrążone. Wkładka ortopedyczna to również niezbędne wyposażenie buta w sytuacji, gdy jedna noga jest wyraźnie krótsza.